DOLAR

32,2966$% 0.1

EURO

35,0022% 0.04

GRAM ALTIN

2.452,63%0,28

ÇEYREK ALTIN

3.999,00%-0,07

BİST100

10.160,09%-0,13

BİTCOİN

2014084฿%1.11673

a

Windows 11 İle Neler Gelecek? İşte Windows 11 Özellikleri

Windows 11 ile neler gelecek? Dünyanın en popüler masaüstü işletim sistemlerinden bir tanesi Windows 10. Değişmeden 6 yılı aşkın süredir varlığını korumuştur.

Windows 11 ile neler gelecek? 6 yılın ardından Microsoft, Windows 11’in çıkış tarihini 5 Ekim 2021 olarak duyurdu! Bilgisayar kullanıcıları tarafından oldukça ilgi çeken bu gelişme Microsoft tarafından Windows 8 tarzında bir devrim şeklinde anlatıldı. Windows 8 gibi Windows 11 de çok fazla ilgi çekecek gelişmelere ve yeniliklere kapı açacak gibi gözüküyor!

Microsoft firmasının paylaşmış olduğu görsellerde Windows 11’in, Windows 10’a göre kullanıcı deneyimi ve dizaynını çok değiştirmediği görülmektedir. Değişimler olsa da geniş ölçüde bir değişiklik fotoğraflarda görülmemektedir.

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz:

Windows Serüveni

Windows Serüveni

Windows 11 ile neler gelecek? Bilgisayarlar için geliştirilen sistemler arasında en çok kullanılan işletim sistemi Windows.

Windows 11 ile neler gelecek? İlk olarak 1983 yıllarında IBM bilgisayarlarında kullanılmak için geliştirilen Windows, günümüzde neredeyse her evde bulunur hale gelmiştir. Koskoca 38 yılda büyük değişikliklere uğrayan Windows, sürekli yeni teknolojiler ile karşımıza çıkmaktadır. Büyük gelişmeler sonucunda Microsoft firması bugün işletim sistemi pazarının büyük kısmını kontrol eder hale gelmiştir.

Windows’un ilk sürümü 1985 yılında çıkmıştır. İlk çıkan sürümü çıktığı zaman bile kullanan kişiler tarafından fonksiyonel olarak iş yapmamaktaydı. Arkasından gelen bütün sistemlerde hem performans iyileştirme hem de fonksiyonellik düşünülmüştür. Firma bu konuda asıl başarısını 1990 yılında Windows 3.0 ile başarmıştır.

Genel hatlarıyla bakıldığı zaman tam olarak bir inceleme gelecektir. Fakat şu an için Windows 11’in neler getirdiği sadece fotoğraflarda görülmektedir. Fotoğraflara bakıldığı zaman Windows 11’e göre daha sade bir kullanım arayüzü bizleri bekliyor!

Windows 11 İle Neler Gelecek?

Windows 11 ile neler gelecek? Microsoft firmasının 6 yıldan sonra çıkarmış olduğu yeni sürümde bizleri neler bekliyor?

Windows 11 ile neler gelecek? Windows 10’un büyük bir elden geçirilme ile yeni versiyona geçirdiği söylenebilir. Görüntülere detaylı bir şekilde bakıldığı zaman yeni görünüm bariz bir şekilde değişmektedir. Bu değişimler büyük olarak nitelendirilmese de daha sade bir görünüme sahip hale getirmiştir.

Kullanıcı yorumlarında beklenileni karşılamadığı forumlarda konuşulmaktadır. Fakat daha sistemin ne kadar hızlı olduğu gibi ince testlerinin de yapılması gerekmektedir. Yapılan tüm testler sonucunda performansa yönelik gelişmeler de aktarılacaktır. Ayrıca Windows 8 gibi bir devrim beklenilen bu versiyonun beklenileni karşılamadığı düşünülmektedir.

Yorumlarda oval köşeler içeren pencereler, zarif bir görev çubuğu da oldukça sevilen özellikler arasındadır. Kısacası Windows 11 sürümünü kimileri beğenirken kimileri de yetersiz buldu.

Windows 11 ve İnternet Yaygınlığı

Windows 11 ve internet yaygınlığı ile ilgili yapabileceğimiz bazı çıkarımlar bulunmaktadır.

Windowsun 3 sürümünün hemen ardından yayınladığı 3.11 sürümü aslında Windows 95’in çıkış sürecini hızlandırmıştır. 

Windows sürümlerinin o zamana kadar yaptığı en büyük satış o sene içerisinde gerçekleşti. Windows 95 sürümünde arayüz tasarımlarında çok ciddi değişikliklere gidildi. İnternet Explorer ve masaüstü uygulamalarının fonksiyonelliği arttı ve önem kazanmaya başladı. Bu dönemde internetin ve bilgisayarların kullanıcı sayılarının artması Windows işletim sisteminin popülerliğini de arttırdı diyebiliriz. Bu yayınlanan sürümden yaklaşık 3 sene sonra piyasaya sürülen 98 sürümü de başarıyı kaldığı yerden devam ettirdi. 

Windows bu sürümden sonra araları uzatmadan 2000, XP, Server 2003 ve Vista sürümlerini piyasaya sürdü. Vista sürümünün geliştirilmesi yaklaşık 2 yıl boyunca sürdü. 

Bu sürümde diğer sürümlerden farklı olarak grafiksel güncellemeye gidildi. Bu güncellemelerden bazıları şu şekildedir;

 •  Yeni arayüz teması 
 • Pencere kenarlarının şeffaflaştırılması
 • ebeveyn kontrolü
 • hızlı arama bölümü
 • 3B hızlı uygulama geçişi
 • ürün anahtarı olmadan yükleme yapabilme
 • sidebarlar
 • gadgetlar

Windows 11 Sistem Gereksinimleri

Windows 11 Sistem Gereksinimleri

Windows 11 ile sistem gereksinimleri ne? İşletim sistemlerinin sistem gereksinimleri de yeni versiyona geçilmesi ile değişmektedir.

Windows 11 ile sistem gereksinimleri ne? 5 Ekim 2021 tarihinde piyasaya gelecek olan Windows 11, Windows 10 kullanıcıları için ücretsiz! Bunun haricinde yapılan işlemlerler Windows 11 ücretli bir şekilde satılacaktır. Sistem gereksinimlerinden önce Windows 11’in donanım olarak gereklilik istediğini bildirelim. Yeni tip bilgisayarlarda bulunan güvenlik açısından TPM 2.0 güvenlik çipi bulunması, Windows 11 için gereklidir. Sistem gereksinimleri ise şu şekildedir:

 • 64 GB depolama alanı,
 • 1366×768 piksel çözünürlük,
 • 4 GB minimum RAM,
 • 1Ghz CPU
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Statik İP Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Alınır? *2021

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.