DOLAR

32,3340$% 0.09

EURO

34,8725% -0.01

GRAM ALTIN

2.401,11%0,79

ÇEYREK ALTIN

3.902,00%-2,05

BİST100

9.997,91%-1,39

BİTCOİN

2247277฿%-0.52593

a

Memur ve Memur Emeklisinin 2023 Toplu Sözleşme Süreci Başlıyor!

Memur ve Memur Emeklisinin 2023 Yılı Toplu Sözleşme Süreci Hakkında Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul açıklamalarda bulundu.

Ağustos ayında gerçekleştirilecek olan 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmeleri, yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisinin mali ve sosyal haklarının belirleneceği önemli bir süreç olacak.

Toplu sözleşme masasında yetkili konfederasyon olan Memur-Sen, 24 Temmuz tarihinde 120 maddelik teklifini kamuoyuyla paylaşacak. Bu teklif, maaş artış oranları yanı sıra memur ve memur emeklilerine kira yardımı gibi konuları da içerebilir.

Görüşmelerin 1 Ağustos itibarıyla başlayacak olması, sürecin yakın bir zamanda başlayacağını göstermektedir. Bu süreçte, kamu çalışanlarının hakları ve çıkarları gözetilerek bir sonuç elde edilmesi hedeflenmektedir.

7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmeleri, kamu çalışanlarının maaşları, sosyal hakları ve çalışma koşullarını etkileyen birçok konuyu kapsamaktadır. Görüşmeler sonucunda, kamu çalışanlarının haklarının ne şekilde iyileştirileceği, görüşmelerde yapılan pazarlıklar ve anlaşmalara bağlı olarak değişebilir. Memur-Sen tarafından öne sürülen teklifler arasında maaş artışları, kira yardımları, yemek yardımları, diğer sosyal haklar ve çalışma koşullarında iyileştirmeler bulunmaktadır.

Toplu Sözleşme Şartları Neler Olacak?

Görüşmeler sonucunda elde edilecek olan kazanımlar, kamu çalışanlarının haklarının korunması ve iyileştirilmesi açısından önemli olacak. Ancak, görüşmelerin henüz başlamamış olması ve sonuçlarının net olarak belirlenmemiş olması nedeniyle, hangi hakların ne ölçüde iyileştirileceği konusunda kesin bir bilgi vermek henüz mümkün gözükmüyor.

Memur-Sen’in toplantısında, 74’ü yeni, 29’u korunması gereken, 17’si ise geçen toplu sözleşme döneminde çözüme kavuşturulmayan olmak üzere toplam 120 teklif üzerinde mutabık kalındı. Bu teklifler arasında maaş artışları, kira yardımları, yemek yardımları, diğer sosyal haklar ve çalışma koşullarında iyileştirmeler bulunmaktadır.

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, tekliflerini sahadan gelen talepleri dikkate alarak ve bilimsel verileri göz önünde bulundurarak hazırladıklarını belirtti. Tonbul, tekliflerinin ana omurgasını 2024-2025 yıllarındaki maaş ve aylık artışlarının oluşturduğuna dikkat çekerek, en düşük memur maaşının en düşük kamu işçisinin ücretinden düşük olmaması gerektiğini söyledi.

hacı bayram tonbul

Hacı Bayram Tonbul Sözleşme Süreci Hakkında Açıklama Yaptı.

Memur-Sen, 24 Temmuz’da 120 maddelik teklifini kamuoyuyla paylaşacak ve aynı gün teklif dosyasını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunacak. Tonbul, 21 Temmuz’daki Memur-Sen İl Başkanları Toplantısı’nın ardından teklif ettikleri madde sayısının 120’nin üzerine çıkacağını belirtti. Bu süreçte, kamu çalışanlarının hakları ve çıkarları gözetilerek adil bir sonuç elde edilmesi hedeflenmektedir.

Memur-Sen Toplu Sözleşme Hakkında Ne Düşünüyor?

Hacı Tonbul ” Maaş artış oranlarının yanında memurlara kira yardımının verilmesi, önemsediğimiz tekliflerimiz arasında. Kamu çalışanlarının aileleriyle huzur ve refah içerisinde yaşaması için bu teklifte ısrarcıyız. Bununla birlikte 1. dereceye yükselen tüm memurlara 3600 ek gösterge verilmesi ve Sayın Cumhurbaşkanı’mızın dile getirdiği en düşük memur maaşının, en düşük kamu işçisinin ücretinden düşük olmaması gibi konuları masaya taşıyacağız. Görüşmelerde, maaş artışı kadar sosyal haklarda da ısrarcı olacağız. Bu doğrultuda kapsayıcı bir içeriğe sahip teklif dosyamızda mühendisler, müdürler, şefler, genel idari hizmetler sınıfı ve diğer teknik personel başta olmak üzere ihmal edilen tüm grupların taleplerine yer verdik. Son dönemde aylık artış beklentileri karşılanmayan memur emeklilerini de düşünerek, emeklilerin aylıklarını artıracak teklifleri de sözleşme masasına taşıyacağız.” diyerek konu hakkındaki bilgileri iletti.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Memurların Enflasyon Farkı Aylık Olarak Yansıtılacak mı?

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.