DOLAR

32,2518$% 0.33

EURO

35,0428% 0.16

GRAM ALTIN

2.439,58%0,43

ÇEYREK ALTIN

3.949,00%0,93

BİST100

10.677,49%0,19

BİTCOİN

2181064฿%-2.93211

a
  • Kamu Haber
  • Genel
  • Bakan Gül : İlk 100 Bine Girenler Hukuk Fakültesini Tercih Edebilicek

Bakan Gül : İlk 100 Bine Girenler Hukuk Fakültesini Tercih Edebilicek

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Önümüzdeki yıl Türkiye'de sadece ilk 100 bine girebilenler Hukuk Fakültesini tercih edebilecek. Bu yönüyle de çıtanın daha da yükseleceğine, Hukuk Fakültelerinin katkısının daha da artacağına inanıyorum" dedi. İşte detaylar...

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Önümüzdeki yıl Türkiye’de sadece ilk 100 bine girebilenler Hukuk Fakültesini tercih edebilecek. Bu yönüyle de çıtanın daha da yükseleceğine, Hukuk Fakültelerinin katkısının daha da artacağına inanıyorum” dedi.

Sadece İlk 100 Bine Girebilenler Hukuk Fakültesini Tercih Edebilecek

Bakan Abdulhamit Gül, Türkiye Adalet Akademisini Hukuk Fakültesi öğrencilerine açacak çalışmayı bu dönemde yaptıklarını söyledi. Hukuk Fakültelerine girişte 2019’da ilk 190 bin başarı puanına sahip olanların girebildiğini ve bunu 125 bine indirdiklerini belirten Gül,

“Önümüzdeki yıl Türkiye’de sadece ilk 100 bine girebilenler Hukuk Fakültesini tercih edebilecek. Bu yönüyle de çıtanın daha da yükseleceğine, Hukuk Fakültelerinin katkısının daha da artacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerin Düzenlediği Etkinliğe Katıldı

Bakan Abdulhamit Gül, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından düzenlenen, 150’nin üzerinde hukuk fakültesi öğrencisinin vekil olarak görev aldığı, meclis gruplarına ayrılarak yasa tasarılarını tartıştığı İstanbul Üniversitesi Meclis Simülasyonu etkinliği kapanış programına katıldı.

İstanbul Üniversitesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Kongre Kültür Merkezindeki programda konuşan Bakan Gül, ülkenin geleceği ve kendi gelişimlerine katkıda bulunmak için bir pazar gününü böyle bir etkinliğe ayıran gençleri tebrik etti. Bu çalışmanın gençlerin mesleki hayatına çok önemli katkılar sağlayacağına değinen Bakan Gül, büyük bir heyecan duyduğunu dile getirdi.

Parlamentoya Hepiniz Yakışırsınız

Bakan Gül, “Parlamentoda aramızda mutlaka bulunacaklar da olacaktır. Parlamentoya hepiniz yakışırsınız. Sadece milletin temsilcisi olmak, parlamentoda milletvekilliği yapmak, yasama anlamında bir yetkiyi kullanmaktan da öte bir durumdur.

Yasama çalışmalarında en verimli çalışma, milletvekillerinin kanun teklifinde akademisyenlerden, bu konunun uzmanlarından, sivil toplum kuruluşlarından, toplumun farklı kesimlerinden, konu neyse hangi alanla ilgiliyse ticaretle ilgiliyse ticaret erbabından, Ticaret Hukuku Kürsüsü’nden, özel hukuktan, cezayla ilgiliyse Ceza Hukuku Kürsüsü’nden, bu konudaki uygulayıcılardan, kanun yapıcılarının, milletvekillerinin istifade etmesi lazım.

Buradan mezun olduğunuzda ister avukat olun ister hakim savcı olun ister öğretim görevlisi olun isterse milletvekili olun tüm yasama çalışmalarına katkıda bulunacak bir göreviniz bulunacaktır. Göreviniz ne olursa olsun avukat olursanız milletin vermiş olduğu bir vekalet var, onu temsil ediyorsunuz.

Savunma hakkının gelişmesi için kullanıyorsunuz, hakim, savcı olursanız millet adına adaleti tecelli ettirmek için bu onurlu görevi yerine getiriyorsunuz. Nerede hangi meslekte olursanız olun millet adına bir şey yaptığınızı, bir eylemde bulunduğunuzu asla aklınızdan çıkarmayın.” diye konuştu.

Bakan Gül : İlk 100 Bine Girenler Hukuk Fakültesini Tercih Edebilicek

Bakan Gül : İlk 100 Bine Girenler Hukuk Fakültesini Tercih Edebilicek

TBMM Milli İradenin Tecelli Ettiği Yerdir

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Kıyamete kadar da Gazi Meclis’te ‘Egemenlik kayıtsız ve şartsız milletindir.‘ yazısını ve ruhunu kimse silemeyecek, kimse ülkemizi ve milli iradeyi işgal edemeyecektir. Milletimizin her zaman dara düştüğünde yegane sığınağı Meclis olmuştur.” diye konuştu.

Bakan Abdulhamit Gül, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bir asrı aşkın süredir “milli iradenin tecelli ettiği yer” olarak görev ifade ettiğini kaydetti. Parlamentoda kürsünün arkasında “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” yazısı olduğunu hatırlatan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Bu yazı sıradan bir yazı değildir. Bu yazı Türkiye’de demokrasinin, hukukun, milli iradenin tecellisi anlamına gelen bir yazıdır. Çok önemli bir anlama sahiptir.” ifadelerini kullandı.

23 Nisan 1920’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Birinci Meclis üyelerinin “Hakimiyet bila kayd-u şart millete aittir.” hükmünü tecelli ettirdiklerini belirten Bakan Gül, Meclis’in de “Gazi Meclis” olarak bu ruha sahip bir şekilde misyonunu sürdürdüğünü ifade etti.

Ankara’da parlamento ve polatlı arasının yaklaşık 90 kilometre olduğunu anlatan Gül, “Polatlı’dan top sesleri duyulmasına rağmen parlamento çalışmalarını zaiyata uğratmamıştır, kanun yapma ve Kurtuluş Savaş’ını yönetme, Cumhuriyet’i ve demokrasiyi inşa etme mücadelesini hiç durmadan sürdürmüştür.

Bu anlamda da bizim için çok tarihi ve anlamlı bir çatıdır. Meclis demokrasimizin gücü ve güvencesidir. Oraya sizin gibi genç arkadaşların katılımıyla Meclis’teki bu çıta daha da yükselecektir.” diye konuştu.

TBMM Bir Türkiye Yansımasıdır

TBMM’nin bir Türkiye yansıması olduğunu vurgulayan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Meclis’in her düşünce, her inanç ve her kesimden milletin temsilcilerinden oluşan bir yapı olduğunu hatırlattı. Meclis’te hakim olan ruhun millete ait ortak akıl olduğunu belirten Gül, “TBMM milletimizin ruhu, ufku, ortak akıl, ortak iradesi ve bunların hepsinin oluşturduğu saygınlığı temsil ediyor.

Meclis sadece bir genel kurul salonu değildir, sadece milletvekili sayılarıyla bir bina ya da bir çatıdan daha başka bir şeydir. Milletimizin irfanını, ortak aklını ve gelecek tasavvurunu, milli iradeyi temsil eden bir manaya sahiptir. O yüzden de çok değerlidir, bu değeri de her zaman korumamız gerekir.” ifadelerini kullandı.

Genç Hukukçu Adaylarına Öneriler

Adalet Bakanı Gül, yasama, yürütme ve yargıdan hangisinde görev alınırsa alınsın millet adına iş yapıldığının unutulmamasını istedi. “Tecrübeden yoksun bilgi eksik ve yarım kalır.” diyen Gül, her meslekte işin püf noktasını öğrenmenin önemli olduğunu söyledi.

Gençlere İstanbul’u ruhuyla yaşamaları, arkadaşlık ve insan biriktirmelerini öneren Gül, “Bugün deseler ‘Tekrar o yıllara döner misin?’ Her şeyi bırakır o öğrencilik yıllarıma dönmek isterim.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Galatasaray – Fenerbahçe Derbisi Hangi Kanalda, Saat Kaçta?

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.