DOLAR

32,2966$% 0.1

EURO

35,0022% 0.04

GRAM ALTIN

2.452,63%0,28

ÇEYREK ALTIN

3.999,00%-0,07

BİST100

10.160,09%-0,13

BİTCOİN

2014084฿%1.11673

a

Hacker Nasıl Olunur? Bir Hacker Olma Serüveni

Hacker nasıl olunur? Günümüz dünyasında en popüler, marjinal mesleklerden bir tanesi: Hackerlık. Nasıl olduğu ve neye hizmet ettiği okullarda öğretilmeyen bir meslek grubu. Bu mesleğe merak duyanların öncelikle öğrenmesi gereken bazı terimler bulunmaktadır.

Hacker nasıl olunur? Birçoğumuz izlediğimiz diziler ve filmler sayesinde meraklarımızı ortaya çıkarmıştır. Hacker nasıl olunur? Günümüz dünyasında en popüler, marjinal mesleklerden bir tanesi: Hackerlık. Nasıl olduğu ve neye hizmet ettiği okullarda öğretilmeyen bir meslek grubu. Bu mesleğe merak duyanların öncelikle öğrenmesi gereken bazı terimler bulunmaktadır. Öncelikli olarak Hacker kelimesinin anlamı nedir?

  • Hacker; bilgisayarlara, ağlara izinsiz olarak giriş yapan kişilere denilmektedir. Daha geniş bir ifade ile elektronik hatta mekanik otomat sistemlerine giriş yapabilenlerdir. Sisteme giriş için gereken anahtara sahip olan ve bu sayede hizmet veren sistemin bilgilerine erişebilen kişidir. Hacker, bilgisayar programcılığı alanında bir dizinin düzelitmesi veya varolan kodların kullanımı ile kırılmasını gerçekleştiren kişidir.

Özetlemek gerekirse herhangi bir sistemin açıklarını bularak bu açıklar yoluyla sisteme müdahale edilmesi diyebiliriz. Bu müdahale işlemini yapan kişilere de “Hacker” denilmektedir. Dışarıdan görüldüğünden daha zor bir meslek olduğunu söyleyelim. Çok yoğun bilgi birikimi gerekmektedir. İşin eğitimi olmadığından dolayı tanıştığınız kişilerden ufak tefek edindiğiniz bütün bilgiler önemlidir.

Hacker Nasıl Olunur?

Hacker nasıl olunur? Nasıl olunur düşüncesinden önce ne olduğunu tanımladık.

Hacker nasıl olunur? Öncelikle iyi bir hacker olmanın kriterlerine değinelim. Doğru bir eğitim sayesinde bilgisayar dünyasının temellerini iyi bir şekilde atmalıyız. Bu konuda eğitim alabileceğiniz yeni servisler çıkmaktadır. Özellikle Udemy platformunun çıkmasının ardından internet üzerine eğitimler paylaşılmaya başlandı. Udemy haricinde “Hackerlık” için sertifikalı eğitim veren başka kuruluşlar da yer alıyor.

 Hacker Nasıl Olunur?

Buradaki uzmanların yaptıkları çalışmaları ve anlatımlarını takip ettikten sonra beğendiğiniz bir tanesine kayıt olabilirsiniz. Bunun yanı sıra yeni teknolojinin farkında olmalı ve güncellemeleri takip etmelisiniz. İyi bir hacker olmak için bu maddeleri yerine getirmeniz önerilmektedir:

  • Sertifikalı eğitimleri tercih etmelisiniz.
  • Bilgisayar ve ağ temellerini çok iyi öğrenmeniz gerekmektedir.
  • Programlamayı ve programlama mantığını çok iyi bilmelisiniz.
  • İyi bir hacker olmak istiyorsanız güvenlik kavramları ve teknolojileri bilmelisiniz. Bu konularda sürekli araştırma yapmalısınız.
  • PKI, SSL, Firewall ve IDS gibi teknolojileri ana diliniz gibi bilmeniz gerekiyor.

Bundan sonraki işlemler sizin tecrübeleriniz ile artacak olan işlemlerdir.

Hacker Çeşitleri Nelerdir?

Hacker Çeşitleri Nelerdir?

Hacker çeşitleri nelerdir sorusu Hacker nasıl olunur?’dan sonra en çok aratılanlar listesinde yer alıyor. Hacker olmak isteyen kişilerin neye hizmet ettiklerini bilmeleri bu kavramda çok önemlidir.

Hackerlar 3 farklı tipte adlandırılmaktadır. Peki Hacker çeşitleri nelerdir?

  • Beyaz şapkalı hackerlar,
  • siyah şapkalı hackerlar, 
  • gri şapkalı hackerlar.

Hacker tiplemeleri hackerların hangi işlere hizmet ettiklerine yani niyetlerine göre belirlenmektedir. Yaptığınız işin ne olduğunu göre hacker tiplemesine giriyorsunuz. Diziler ve filmlerde görülen çoğu hacker bu çeşitler arasında siyah şapkalı hackerlar tiplemesine girmektedir.

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz:

Beyaz Şapkalı Hacker Nedir? Nasıl Beyaz Şapkalı Hacker Olunur?

Beyaz şapkalı hacker nedir? Hacker tiplemeleri içerisinde en faydalı olan hacker tiplemesi beyaz şapkalı hackerler.

Beyaz şapkalı hacker nedir? Bilgi ve becerileri ile sınıflandırılan bu gruptaki hackerler bilgilerine ve deneyimlerine göre nitelik kazanırlar. Tıpki siyah şapkalı hackerler gibi saldırma ve hack bilgisine sahip olurlar. Fakat bu bilgileri ve becerileri sistemlere karşı kullanmazlar.

Bu bilgi birikimlerini siyah şapkalı hackerların aksine savunmak için yani koruma amaçlı bilmektedirler. Beyaz şapkalı hacker tanımına bir başka deyiş ile “Sistem Güvenliği Uzmanı” da denilmektedir. İnternette yer alan bütün sertifika sağlayan kurslar da bu amaca yönelik olarak çıkmıştır. Fakat bu bilgileri öğrendikten sonra savunma yapmanın aksine saldırı yapanlar da vardır.

Beyaz şapkalılar sistemin açıklarını sürekli olarak denetlerler. Yeni öğrendikleri bilgiler ile sürekli sistemleri sınayan bu kişiler açıkları önceden fark ederler. Kötü amaçla bir saldırı olmaması açısından bu açığı önceden fark eden bu insanlar, açıkların giderilmesini sağlarlar. Bu sayede sistem güvenli olmaya devam eder.

Gri Şapkalı Hacker Nedir? Nasıl Gri Şapkalı Hacker Olunur?

Gri şapkalı hacker nedir? Hobi amaçlı hackerlik yapan kişilere gri şapkalı hacker denilmektedir.

Gri şapkalı hacker nedir? Birçok özelliğe, bilgi birikimine ve deneyime sahip olsalar da kötü amaçlı olarak kullanmazlar. Bu tip hackerler genellikle sistemlerin açıklarını bulurlar. Fakat bu sistemlere zarar vermezler. Keyiflerine göre sistemde yer alan açıkları kurumlara ve firmalara bildiren bu kişiler açıkların giderilmesini sağlayabilirler.

Siyah Şapkalı Hacker Nedir? 

Siyah şapkalı hacker nedir? Üstün bilgisayar becerilerini ve bilgilerini dijital dünyada kullanan insanlar: Siyah şapkalı hackerler.

Siyah şapkalı hacker nedir? Muhteşem bilgi birikimine sahip olan bu insanlar sistemlere sızarak zarar vermeye veya veri çalmaya çalışmaktadır. Bu yeteneklerin kötüye kullanımı her ne kadar kötüye sayılsa da dünya üzerinde siyah şapkalı hacker sayısı çoktur.

İlk olarak veri çalma gibi basit işlemler ile başlayan bu serüvenin sonucunda birçok banka, borsa hacklenmiştir. Hatta bununla da kalmayan siyah şapkalı hackerler NASA’yı bile hacklemişlerdir.

Bilgi birikimlerini kötüye kullanan bu kişiler sistemlere sızarak onlara zarar vermektedirler. Amaçları tamamen kötü olan bu kişilerin yakalanmaları durumunda ceza aldıklarını belirtelim.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Hacker Nasıl Olunur? Bir Hacker Olma Serüveni

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.