DOLAR

32,2050$% 0.02

EURO

35,1623% 0.01

GRAM ALTIN

2.473,42%0,24

ÇEYREK ALTIN

4.003,00%0,12

BİST100

10.158,63%-0,15

BİTCOİN

2129772฿%7.19057

a

Memur Zam Oranı Belirlendi. İşte Kesinleşen Rakamlar!

Memur zam oranı, hükümetin ve memur sendikalarının arasında dönen görüşmeler ile anlaşmaya sağlandı. 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri ile sağlanan anlaşma içerisinde memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yapılacak zam oranı belirlendi.

Memur zam oranı 2023’ün son çeyreği dahil olmak üzere kesinleşmiş durumda. Hükümet ve kamu sendikalarının yapmış oldukları görüşmeler sona erdi.

Memur zam oranı, hükümetin ve memur sendikalarının arasında dönen görüşmeler ile anlaşmaya sağlandı. 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri ile sağlanan anlaşma içerisinde memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yapılacak zam oranı belirlendi. Yapılan anlaşmaya göre memur ve memur emeklilerine yapılacak olan zam oranı şu şekilde:

“2022’nin ilk altı ayı %5, ikinci altı ayı için %7 + enflasyon farkı oranında zam yapıldı. 2023’ün ilk altı ayı için %8, ikinci altı ayı için ise %6 + enflasyon farkı oranında zam yapıldı.”

6 milyondan fazla kişinin beklemiş olduğu memur ve memur emeklisi zam oranları belirlendi. 2022 ve 2023 yıllarında mali ve sosyal haklarının belirlendiği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri ile anlaşmaya varıldı. Memur sendikaları ile yapılan anlaşmalar sona erdi.

6. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri Kesinleşti

6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri ile genel hususlar konusunda uzlaşmaya varıldı.

6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde Bakan Bilgin’in açıklamalarına göre uzlaşma sona erdi. Bakan Bilgin: “uzlaşma zemininde bütün kamu görevlilerine ve vatandaşlara hayırlı olsun” dedi. Kamu görevinde çalışanları ve yurttaşları enflasyona ezdirmeyeceklerini ifade eden bakan bu konudaki son konuşmasını yaptı. Bakan Bilgin: “Sayın Cumhurbaşkanımızın da yıllardır takip ettiği bir konuydu bu.

6. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri Kesinleşti

Sayın Cumhurbaşkanımızın ilkesi etrafında bizde sosyal politika uygulamaları arasında en önemlisi olarak gördüğümüz toplu sözleşmeyi değerlendirdik. Gelen çerçevede bakıldığında tarafların uzlaştığını bildirmek isterim” dedi.

Hükümetin zam konusunda Memur-Sen ile yaptığı anlaşma şu şekilde imzalandı: “2022’nin ilk altı ayı %5, ikinci altı ayı için %7 + enflasyon farkı oranında zam yapıldı. 2023’ün ilk altı ayı için %8, ikinci altı ayı için ise %6 + enflasyon farkı oranında zam”

Memur-SEN’in seyyanen zam isteği haricindeki bütün beklentilerine cevap veren anlaşma içerisinde ek gösterge ve sözleşmeli personel anlaşması yer almıyor. 

Bakan Bilgin Memur Zam Oranını Açıkladı

Bakan Bilgin, memur zam oranını açıkladı! 8 Ağustos tarihinden beri yapılan görüşmelerin 23 Ağustos 2021 tarihinde sona erdiği belirtildi. Bu anlaşma 23 Ağustos tarihi itibariyle yürürlüğe girmiştir.

Hükümet tarafından yapılan açıklamalarda 2023 yılı için bugüne kadar memur sözleşmelerinde görülmemiş bir oran önerildiği ifade edildi. Cumhurbaşkanlığı desteğiyle %8’lik bir fark önerildiği ve bu zam oranında anlaşmaya varıldığı belirtildi. Bakan Bilgin de bu konu hakkında şu sözleri söyledi: “Türk çalışma hayatı içerisinde memur sendikaları ile yapılan görüşmelerde ilk defa %8’lik bir pazarlık yaptığımızı belirtmek isterim. Diğer çeyrekler için ise en az 5-6’lık bir artış olacağını görebiliyoruz. Burada ek olarak yazılan enflasyon farkı saklıdır. Buna rağmen yıllık  bazda bakıldığında toplamda %14’lük bir artış yaptığımızın altını çizmek isterim.”

Haber Resmi Gazete üzerinde de “Türkiye tarihi içerisinde en yüksek oranları içeren sözleşme imzalandı.” şeklinde yayınlanmıştır.

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz:

Memur-Sen Memur Zam Oranı

Memur-SEN memur zam oranı içerisinde seyyanen zam talebi içeriyordu. İmzalanan son anlaşma içerisinde seyyanen zam olacağı belirtilmemiştir.

Memur-SEN yapılan anlaşma üzerine şu şekilde konuştu: “Biz seyyanen zammı karşılama konusunda uzlaşmak istiyorduk. Rakamları dikkate aldığımız zaman onun getireceği refah seviyesinin farkındaydık. Bunun ekonomik soruna dönüşmemesi açısından da başka önerilerde de bulunduk” dedi.

Toplu sözleşme ikramiyesi için de şu ifadeler kullanıldı: “135 TL olan toplu sözleşme ikramiyesini direkt olarak yaklaşık 2 milyon sendika üyesi çalışanları için 400 TL olarak önerdik. Bu konu için de bir uzlaşmaya varıldı. Türkiye tarihinde Memur-SEN’in yapmış olduğu en iyi pazarlığı içeren en yüksek oranları içeren bir sözleşme olduğunu belirtelim.” dedi.

memur sen toplu sözleşme

Memur-Sen Toplu Sözleşmesi Bekar Kamu Görevlisi

memur sen toplu sözleşmesi

Memur-Sen Toplu Sözleşmesi Evli ve 2 Çocuklu Kamu Görevlisi

Memur-SEN memur zam istekleri ilk görüşme için şu şekilde idi: “Taban aylığa 600 TL seyyanen zam, 2021 yılında %21 ve 2023 yılında %17 refah artışı talebinde bulundu. Yani yapmış oldukları öneride her yıl yüzde %3 olmak üzere toplam %6 refah payı artışı talebinde bulundular.”

Sözleşmeli Personeller İle İlgili Açıklama

Sözleşmeli personeller ile ilgili açıklama, memur zam oranlarından sonra yapıldı. Hükümet bu konuda şu anki sözleşme içerisinde sözleşmeli personellere yer vermedi.

Sözleşmeli Personeller İle İlgili Açıklama

Sözleşmeli personeller ile ilgili açıklama şu anki 6. Dönem Topluluk Sözleşmesi içerisinde yer almıyor. Fakat Bakan Bilgin yapmış olduğu açıklamada şu sözleri kullandı: “Sözleşmeli kamu çalışanlarının durumu ve 3600 Ek Gösterge ile ilgili planlarımız sürüyor. Memur-SEN ile yapılan çalışmalarda bu sözleşme yakın bir dönemde tamamlanacaktır.

Bu yapılacak olan sözleşme kanun gerektiren bir durumdur. Hükümet olarak biz ve Memur-SEN gerekli çalışmaları yaparak kanun çıkartmak için Meclise bunu sunacağız. Oradan sonrası Meclis’in inisiyatifinde olan bir durum.” Sözleşmeli personeller konusunda 3+1 ilkesi benimsendi. Detaylı açıklaması önümüzdeki günlerde Resmi Gazete üzerinden yapılacaktır ifadeleri kullanıldı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Mazeret İzni Dilekçesi Nedir? Nasıl Olmalıdır? Örnekleri – Mazeret İzni Dilekçesi Kaç Gündür? 2023

HIZLI YORUM YAP