DOLAR

33,0314$% 0.02

EURO

36,0385% 0

GRAM ALTIN

2.568,50%-0,03

ÇEYREK ALTIN

4.142,00%-0,05

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

2134856฿%6.20357

a

Starlink Nedir? Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek?

Starlink Elon Musk'ın Ocak 2021 yılında uzaya gönderdiği ilk uydular ile birlikte dünya gezegeni'nin tamamını kapsayacak olan yüksek hızlı internet projesidir.

Starlink, En son 3 Şubat 2022’de uzaya gönderilen ve gönderim işlemi dünyayı sarana devam edecek uyduları ile tüm gezegene internet hizmeti vermeyi amaçlıyor. Tesla’nın tüm dünyaya elektrikli araçlar üretmeye başlaması gibi Elon Musk’ın aynı şekilde global ölçekte, hızlı ve ekonomik internet erişimi sağlama projesini de hayata geçirmiş oldu.

Starlink iki test uydusunun 2020 yılında gönderilmesiyle başlayan bu macera günümüzden yaklaşık 10 yıl sonra sona erecek. Proje planı kapsamında, hedef her ay 60 adet Starlink uydusunun uzaya gönderilmesi. Bu uydular bir apartman gibi üst üste konup bir Falcon-9 roketi içerisine yerleştirilerek uzaya salınıyor ve daha sonra bu uydular apartmanın katlara ayrılması misali birbirinden ayrılıyor, zamanla da yörüngeye yerleşiyorlar.

Gönderilmesi planlanan uydu sayısı 42.000 ve şu an için starlink uydularının yeryüzünden görülebilmesi imkansız olsa da kısılan parlaklıkları görevleri için açıldığında tüm ağ dünyanın belirli bölgelerinden çok net görüneceği söyleniyor.

Starlink Elon Musk’ın Ocak 2021 yılında gönderdiği ilk uydular ile birlikte dünya gezegeni’nin tamamını kapsayacak olan hızlı internet hizmeti projesidir. Starlink Projesi ile birlikte uzayda bulunan aktif uzay aracı sayısı 2.000’lerdeyken önümüzdeki yıllarda bunun 42.000’i sadece Starlink uyduları olacak gibi gözüküyor. Bu proje, dünyanın yörüngesinde oluşturulmaya başlanan bir uydu ağı. Başta da değindiğim gibi dünyanın en ücra köşelerine bile internet erişimi sağlamayı amaçlıyor.

starlink internet

Starlink İnternet Hizmeti

Projenin arkasında ise neredeyse herkesin adını duyduğu genç ve yeni girişimcilerden Elon Musk ve şirketi SpaceX var. Halkla ilk buluştuğu zaman zor hatta imkansız görülen Starlink projesi, şimdiden insanların dikkatini çekmeyi başarıp kimileri tarafından satın alınan bir proje oldu. Bir Starlink uydusunun üzerinde teknik olarak yerleştirilen bazı araçlar bulunuyor.

Dünyayla ve diğer uydularla iletişimi sağlayacak olan 4 anten, içinde kripton yakıtı kullanılacak olan iyon motoru,çok düşük bir ihtimal de olsa uzaydaki diğer araçlarla çarpışmayı önleyecek otomotik çarpışma önleyici ve bu projeye özel üretilen bir navigasyon sistemi bulunuyor. Tabi ki bunların altında yüksek bir meblada maddi değer yatıyor. Bir fırlatılışta gönderilen 60 uydunun toplam maliyeti 18 milyon dolar;Falcon-9 roketi ile fırlatıldığını da göz önüne alırsak genel olarak, yaklaşık 70 milyon dolara mal oluyor.

Starlink premium nedir? diye soranlar için Elon Musk büyük projesi SpaceX sayesinde tüm dünyaya sunduğu hızı 500 Mps’a ulaşan ultra hızlı bir internet hizmetidir diyebiliriz. Starlink premium uydu internet projesi ile birlikte kullanıcılarına 500 Mps hızında internet hizmetini özel fiyatlardan sunuyor. Aylık ücreti olan 500$ Starlink Premium hizmeti için sisteme giriş olan abonelik başlangıcı için de 2500$ ödenmesi gerekiyor. 2022 Yılının ikinci çeyreğinde başlayacak olan Starlink Premium hizmetinden yararlanmak için 500$ ekstra depozito ücreti vermek gerekiyor.

Bunların yanı sıra insanın aklına bu kadar fazla sayıda uydunun uzayda, dünyanın yörüngesinde yer alacak olmasının dezavantajı yok mu diye geliyor. Tabi ki var. Mesela ışık kirliliği. Acemi gözlemcilerin ve uzay fotoğrafçılarının merceğine takılan bu uzun çizgiler görüntüyü şimdiden bozmaya başlamış. Elon Musk,bu konu hakkında çalıştıklarını ve çalışmaya devam da edeceklerini söyledi.

starlink uydusu

Starlink Uydusu Yörüngesine Yerleşmek için Yola Çıktı 2022

Proje ismi ise John Green’in kitabı olan ve filme de çevrilen, Türkçeye “Aynı Yıldızın Altında” şeklinde çevrilen kitaptan esinlenilmiş. Starlink internet uyduları 2020’den beri uzaya gönderiliyor ve gönderilmeye devam da edecek. Bazıları ertelendi, bazıları başarı sağlayamadı ama yine de her zamanki gibi projeye devam sağlandı.

Barcelona’da düzenlenen Mobile World Congress teknoloji fuarında konuşmacılardan birisi olan katılan Elon Musk, dünyanın her yerinde, en ücra köşesine kadar interneti yaymanın hayalini gerçekleştirme projesini anlattı. 2027’de tamamlanacak olan bu mega proje dünya yörüngesinde 30 bin uyduluk ağ kurulması sonrası tam randumanlı bir şekilde yayın hayatına başlayacak. Bu linkteki adresten Starlink uydularının ne zaman gönderildiğini ve ileriki süreçte planlanan starlink uydu gönderim tarihlerini takip edebilirsiniz.

Starlink Kaç Mbps?

SpaceX’in kurusucu Elon Musk Starlink’in de gelecek 12 ay içerisinde 500.000 abonesi olacağını öngörülüyor. 2018 yılından bu güne kadar Dünya’nın yörüngesine 1700’den fazla uydu gönderildiğini söyleyen Elon Musk, şu an aktif olarak Starlink internet hizmeti alan 69.420 abone olduğunu belirtti.

Öte yandan Starlink’in ücret tarifesi de belli oldu. Starlink uydusu ve Wi-Fi router’ı ile birlikte 499 dolardan satılacak paketi aldıktan sonra her ay 99 dolar internet faturası ödenecek. SpaceX’in bu uygulamasında 199Mbps indirme hızı ve 20Mbps yükleme hızı olacak.

Musk, Starlink’in şu an 12 ülkede kullanıldığını söylerken, “Bu internet hizmeti hem doğrudan en yabani ve teknolojinin olmadığı müşterilere satılacak hem de daha iyi bir askeri internet bağlantısı isteyen hükümetlere satılacak” dedi. Starlink Türkiye’ye Gelecek mi?

Starlink Türkiye’de ne zaman hizmete girecek sorusunun cevabı olarak, normalde 45 yeni ülke ile birlikte 2022 son çeyreğinde düşünülen tarih covid süresince yaşanan çip krizinden dolayı bu sürenin geç 2022 ayları olarak revize edilmesi bekleniyor.

starlink kiti 2022

Starlink Uydu Özellikleri

Starlink Türkiye’de var mı? Uydu kitleri ve Türkiye Starlink distribütör anlaşmaları ardından ülkemizde de hizmete başlayacağı konuşuluyor. Starlink ne zaman bitecek? planlanan uydu yerleştirmeleri ardından projenin yer koruma ve bakım yazılımları ile sürecin hep devam edeceği öngörülüyor.

Starlink Uydu İnternet hizmeti için ön sipariş alan firma yöneticileri yaşanan çip krizinden dolayı bir gecikme yaşanacağını ve bundan dolayı üzgün olduklarını ilan ettiler. Starlink Uydu hizmeti için ön sipariş veren kullanıcıların iade alabileceğini ve açtıkları hesapların sipariş detayı ve takibi sayfasından bu iadeyi kolayca yapabileceklerini belirttiler.

Hizmet hızlarını arttırdıklarını söyleyen yetkililer yeni nesil kitlerin üretim aşamasında olduğunu ve 2022 yılı sonlarında dağıtımına başlanacağı iletti. Yeni nesil kitlerin ilk versiyon kitlere göre çok daha iyi performans sunduğunu belirterek, Starlink premium hizmeti için sunulan 500mps hıza ulaşmak için bu kitlerin elzem olduğunu bilgisini de eklediler.

Starlink Türkiye Fiyatı ilk çıkış fiyatı olan 99$ üzerinden olacağı söylense de ülkemizde kur fiyatlarının artışı sebebiyle yerli para birimimiz Türk Lirası üzerinden bir fiyatlandırma yapılacağı söyleniyor. Starlink Türkiye Fiyatı 2022 yılı son çeyreğinde hizmetin kullanıma başlanmasıyla birlikte vergiler ile birlikte daha net bir fiyat belirleneceği de konuşulanlar arasında.

starlink kutu açılımı

Starlink Uydu Kiti Kutu Açılımı

Starlink Ayda Kaç TL?

Starlink Türkiye Ücreti kapsamında, kitler ve internet hizmeti ülkemize geldiğinde uydu aracılığı ile birlikte her yerden ulaşılabilecek olan hızlı ve kesintisiz internet bir çok alanda bu açığı kapatacak gibi gözüküyor. Yazımızın sonuna Tesla‘nın bir sözü ile gelirken bu hizmetin bir an önce ülkemizde de uygun fiyatlar ile başlamasını temenni ediyoruz.

“Çok yakında kablosuz olarak dünyanın her yerine mesaj iletmek öyle kolay olacak ki; herkes kendi aygıtını yanında taşıyıp çalıştırabilecek. Bu konuya inancım öyle sağlam ki…”

Nikola Tesla

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Epic Games 15 Günde 15 Oyun Hediye Edecek !

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.