DOLAR

32,4098$% 0.15

EURO

34,5208% 0.24

GRAM ALTIN

2.460,41%0,91

ÇEYREK ALTIN

4.197,00%-0,04

BİST100

9.814,19%0,59

BİTCOİN

2122358฿%2.71214

a

Statik İP Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Alınır? *2021

Statik İP nedir? Bu soruya cevap vermek istediğimizde aklımıza gelen ilk şeylerde biri değişmeyen ve durgundur. Esasında statik iplerde bu kelimlerle benzer görevleri bulunmaktadır. Statik ip adresleri asla değiştirilemezler. Yaratıldıkları andan itibaren aynı şekilde kalırlar. Sayı olarak okunan adreslerdir de diyebiliriz. Bu adresleri kullanarak internet erişimi sağlayan cihazlar benzersizdir. Yani statik ip adresleri için cihazların kimliğidir diyebiliriz.

Statik İP nedir? Statik ip adresleri kişiye özeldir ve şahısların talepleri doğrultusunda oluşturulur. Statik ip adresi oluşturabilmeniz için internet servis sağlayıcınız ile iletişime geçmelisiniz. İp adresleri iki farklı şekildedir. Statik ip adresleri ve dinamik ip adresleri. Dinamik ip adreslerinin statik ip adreslerine göre farklı yönleri vardır. Dinamik ip adresleri kişisel talepleriniz doğrultusunda oluşturulmaz. Dinamik ip adresinizi internet servis sağlayıcınız otomatik olarak atar. Peki ip adresleri neden 2’ye ayrılmıştır? Bu sorunun yanıtı gelişen teknoloji ve internete talebin aşırı fazla olmasıdır.

Statik İP Adresi Nerelerde Kullanılır?

Statik İP Adresi Nerelerde Kullanılır?

Özellikle iş dünyasında internet vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. İnternette meydana gelebilecek herhangi bir yavaşlık ve dalgalanma iş hayatının aksamasına neden olabilir. Bunlar istenmeyen durumlardır. 

Bu nedenle statik ip ve dinamik ip adresleri birbirinden farklıdır. Sizlerde kişisel ihtiyaçlarınıza göre bu ip adreslerinden bir tanesinin seçebilirsiniz.

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz:

Statik İP Avantajları ve Dezavantajları

Statik İP avantajları konusuna değinelim. Statik İP adresleri yalnızca size özel üretilmiş ip adresleridir. Ekseriyetle iş ve ofis gibi çok kişinin bağlandığı internetlerde kullanılması önerilmektedir. Çünkü bu tip çok kişinin bağlandığı ağlarda güvenlik ön planda tutulmalıdır. 

Statik İP avantajları? Statik ip adresinin bir diğer avantajı ise internet hızındaki sağladığı farklılıktır. Statik ip adreslerinde internet servis sağlayıcınız tarafından size taahhüt edilen hızı çok daha verimli şekilde kullanabilirsiniz.

Statik IP Dezavantajları Nelerdir?

Statik yani özel ip adresleri intenete bağlanan cihaz sayısının az olduğu internet ağları için oldukça büyük kolaylık sağlar. Ancak bağlanan cihaz sayısının çok fazla olduğu ağlarda, ekseriyetle büyük firmalarda bazı sorunlara yol açabilmektedir. 

 Sabit ip adresi kullanabilmeniz için router cihazına her internete bağlanan her cihaz için ayrı ayrı bir ip tanımlaması yapmalısınız. Cihaz sayısının çok fazla olduğu durumlarda bu işlemlerin kontrolü bir hayli güç olabilmektedir. İki farklı cihaza aynı ip adresi ataması yapmak bağlantı sorunları ve İP çakışması gibi sorunlara yol açabilir.

Statik İP Ne İşe Yarar?

Statik İP Ne İşe Yarar?

Statik İP ne işe yarar? denilerek kendi internet ihtiyaçları adına seçenekler arayan birçok insan statik ip adresi konuları merak etmektedir. Gelin ilk olarak sizlere bu konuyu açıklayalım. Statik ip kullanan müşterilerin çoğu genel olarak kendi iş yerleri içerisinde bunu kullanır. Bunun nedenlerinden birisi de geniş bant hızı olmuştur. İş yerlerinde olan birtakım güvenlik sorunu hususunda statik ip daha az bir güvenli internet ortamı sunmaktadır.

Statik İP ne işe yarar? sorusundan önce ilk olarak statik ıp adresi nedir ona cevap verelim. Statik IP adresi;firmalar adına özel bir şekilde ayrılan ve değişmeyen bir ip adresidir. Bu nedenden dolayı da ele geçirilmesi oldukça kolaylaşır. Çünkü statik ip otomatik bir şekilde değildir. Sürekli olarak aynı adres üzerinde kaldığından dolayı tehditlere çok daha fazla açıktır. Bu oluşturulan ip adresleri firmaların ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir geniş bant genişliğinde olmaktadır. Statik ip özel bir şekilde kullanıldığından dolayı internet trafiğine de girmeden belirtilecek olan ortalama hızlara sahip olmaktadır.

Statik İP Nasıl Alınır?

Statik İP nasıl alınır? Bu İP türünü almak için öncelikle kendi internet sağlayıcınız ile görüşme yapmalısınız.

Statik İP nasıl alınır? Hangi ip türünüe karar vermeniz gerektiğini öncelikle seçmelisiniz. Eğer statik ip almak istiyorsanız size sunduğu kolaylıkların daha iyi olduğu söylenebilir.

Statik ip hizmeti sunan internet servis sağlayıcıları ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Yaptığınız görüşmelerde statik ip düzeyine göre uygun bir paket bulabilirsiniz.

Statik ip hizmetini aldıktan sonra yapmanız gereken bir diğer işlem ise uzaktan bağlantı programlarını edinmek olmalıdır. Bu programları satın olmuş olduğunu ip adresine bağlanmak için kullanacaksınız.  Bazı internet servis sağlayıcıları burada yer alan dosyaları sizi adınıza satın alma işleminde sorarak kurmaktadır. 

En son işlem olarak statik ip adresinizi öğrenmek ve bilgisayarları dahil etmektir.

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz:

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

PageSpeed Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar? *2021

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.