DOLAR

33,0599$% 0.15

EURO

36,0291% 0.02

GRAM ALTIN

2.581,85%0,48

ÇEYREK ALTIN

4.168,00%0,38

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

2106158฿%1.22245

a
 • Kamu Haber
 • Kamu Personeli
 • Mazeret İzni Dilekçesi Nedir? Nasıl Olmalıdır? Örnekleri – Mazeret İzni Dilekçesi Kaç Gündür? 2023

Mazeret İzni Dilekçesi Nedir? Nasıl Olmalıdır? Örnekleri – Mazeret İzni Dilekçesi Kaç Gündür? 2023

Mazeret izni dilekçesi nedir? Dilekçe hem memurlar için hem de özel sektörde çalışanlar için yasal haktır. Mazeret izni dilekçesi nedir? Mazeret izni dilekçesi; evlenme, taşınma, doğum gibi özel durumlarda kullanılmaktadır. Bu izne başvurarak sizde özel günler için izin alabilir ve bu izinler kullanabilirsiniz. Mazeret izni dilekçesi nasıl olmalıdır?

Mazeret izni dilekçesi nedir? Dilekçe hem memurlar için hem de özel sektörde çalışanlar için yasal haktır.

Mazeret izni dilekçesi nedir? Mazeret izni dilekçesi; evlenme, taşınma, doğum gibi özel durumlarda kullanılmaktadır. Bu izne başvurarak sizde özel günler için izin alabilir ve bu izinler kullanabilirsiniz. Mazeret izni dilekçesi nasıl olmalıdır? Mazeret izni dilekçesini nasıl yapacağınızı ve nereye göndereceğinizi bilmiyorsanız yazının devamını okuyabilirsiniz.

Mazeret İzni Dilekçesi Nasıl Olmalıdır?

Mazeret İzni Dilekçesi Nasıl Olmalıdır?

Mazeret izni dilekçesi nasıl olmalıdır? İzin kullanmak için gerekli olan bu dilekçeyi doğru yazmak oldukça önemlidir. Sonuç olarak bir devlet kurumuna veya şirkete iletiyorsunuz.

Mazeret izni dilekçesi nasıl olmalıdır? Mazeret izni kullanmak isteyen işçilerin, memurların ve özel sektörü çalışanlarının izin alabilmeleri için bu dilekçe gereklidir. Yasalarımızda yer alan bu dilekçe 4857 sayılı İş Kanunu gereğince korunma altındadır. Bu mazeret izni bütün kurumlar tarafından sağlanması gereken önemli belgeler arasındadır. Mazeret iznini sunmak için hangi mazeretlerin sunulacağı da yasa ile belirlenmiştir. Eğer ev taşıma, evlenme ve doğum yapma gibi özel nedenleriniz var ise bu mazereti kullanmanız mümkün.

İş Kanunu içerisinde yer alan bilgilere göre taşınma durumu mazeret olarak gösterilmemektedir. Fakat bu bilgi genelde işveren ile işçi arasında yer alan sözleşmede belirtilmektedir. Eğer yeni işe başlayacaksanız bu maddenin ekli olmasına özen gösterin. Eğer sözleşme içerisinde böyle bir madde yer almaz ise izin alma durumunuz mümkün değildir.

Mazeret İzni Dilekçesi Kaç Gündür?

Mazeret izni dilekçesi kaç gündür? Bu dilekçeyi kullanmak istiyorsanız geçerlilik süresine uymalı ve planlarınızı da ona göre yapmalısınız.

Mazeret izni dilekçesi kaç gündür? Mazeret izni dilekçesi mazeret durumlarına göre farklılık göstermektedir. Bu konuda arama yapan kişiler genellikle “Doğum izin süresi kaç hafta? ve Özel sektörde çalışanlar için mazeret izni kaç gündür?” sorularını oldukça fazla aramaktadır. 4857 sayılı İş Kanunu’na göre bu izinler aşağıda belirtilen gün sayısına uygun kullanılmak zorundadır:

 • Mazeret izni evlenenler için 3 günlük izin vermektedir.
 • Aile içerisinde birinin vefat etmesi durumunda 3 günlük mazeret izni kullanılmaktadır.
 • Eğer evlat sahibi oluyorsanız (baba oluyorsanız) 5 günlük bir mazeret izni kullanabilirsiniz.
 • Eğer engelli bir çocuğun tedavi süresine katılacaksanız 10 güne kadar mazeret izni kullanmanız mümkün. Fakat engelli tedavisine katılmalarda bazı ek notlar bulunmaktadır. Engelli olan bireyin %70 ve üstünde engeli olması gerekmektedir. Bunun haricinde kullanabileceğiniz 10 günlük toplam izni 1 yıl içerisinde çeşitli günlere dağıtabilirsiniz. Raporu kesinlikle mazeret raporuyla birlikte sunmalısınız.

Memur Mazeret İzni Dilekçesi 

Memur Mazeret İzni Dilekçesi 

Memur mazeret izni dilekçesi memurların yasal olarak hakları arasındadır. Bu hakları devletin verdiği kapsamda özel günlerde kullanmanız mümkündür. 

Memur mazeret izni dilekçesi Devlet Memurları Kanunu kapsamında belirlenmiştir. Devlet Memurları Kanunu içerisinde iznin bütün detayları ile birlikte yer aldığını görebilirsiniz. Özel sektörün aksine memur mazeretleri daha esnek yapıdadır. Aşağıda yer alan özel mazeret durumlarını ve kaç gün olduklarını görebilirsiniz:

 • Kadın memurlar doğumdan önce ve doğumdan sonra 8 haftalık toplam 16 haftadan oluşan izne ayrılabilirler. Bu mazeret iznine analık izni adı verilmektedir.
 • Memur olanların çocuğu olması durumunda (baba olma durumunda) 10 günlük babalık izni alabilirler.
 • Merkezde farklı bir birime atama gerçekleşmesi durumunda amir (birimdeki yetkili kişi) tarafından 10 günlük izin alınabilir.
 • Tayin çıkması durumunda memurlar 10 günlük izin kullanabilirler. Bu duruma öğretmenler dahil edilmemektedir. Çünkü 10 günlük bir eğitimin aksatılması istenmemektedir. Fakat izin süresi öğretmenin çalışmadığı süre içerisinde ise mazeret izni kullanılır.
 • Engelli çocuğu olan bireylerin 10 günlük mazeret izni alması mümkündür.

Memur Mazeret İzni Dilekçesi Nasıl Olmalı

Memur mazeret izni dilekçesi nasıl olmalı? Bu dilekçe özel bir kurumda yetkiliye veya devlet kurumundaki yetkiliye verileceğinden eksiksiz olması gerekmektedir.

Memur mazeret izni dilekçesi nasıl olmalı? Kayıtlara geçecek bu belgenin doğru olarak kullanılması önemlidir. Aşağıda yer alan şablon üzerinden sizde doğru bir şekilde mazeret izni dilekçesi doldurabilirsiniz.

(DİLEKÇENİN VERİLECEĞİ BİRİMİN ADI)

…/…/….. tarihinde eşimin doğum yapması nedeniyle, 657 sayılı Devlet Memurları

Kanununun 104 üncü maddesinin (B) fıkrası uyarınca 10(on) gün (daha kısa süre de olabilir)

izin kullanmak istiyorum. Gereğini bilgilerinize arz ederim.

ADRES:

İkametgah adresi :

İznin geçirileceği adres :

Telefon numarası :

…./…./….

Adı ve Soyadı. 

Unvanı: 

Kurum sicil numarası: 

İmzası:

Memur Mazeret İzni Dilekçesi Örnekleri

Memur mazeret izni dilekçesi örnekleri. Bu dilekçe özel bir kurumda yetkiliye veya devlet kurumundaki yetkiliye verileceğinden eksiksiz olması gerekmektedir.

Memur mazeret izni dilekçesi örnekleri. Kayıtlara geçecek bu belgenin doğru olarak kullanılması önemlidir. Aşağıda yer alan şablon üzerinden sizde doğru bir şekilde mazeret izni dilekçesi doldurabilirsiniz.

mazeret izni dilekçesi örnekleri

mazeret izni dilekçesi örnekleri

Burada yer alan örnekler devlet kurumlarına verilmesi önerilen dilekçe örneğidir. Yer alan bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde doldurmanız oldukça önemlidir. Ayrıca ek belgeler ile (sağlık raporu vs.) mazeret dilekçenizi desteklemeniz önerilmektedir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Komiser Yardımcısı Alımı 2023

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.