DOLAR

32,1503$% -0.24

EURO

34,9770% 0.05

GRAM ALTIN

2.434,67%0,69

ÇEYREK ALTIN

3.962,00%0,50

BİST100

10.656,96%-0,18

BİTCOİN

2259763฿%2.01361

a

Son Dakika: Polislerin Emeklilik Yaşı Torba Yasada Düzenlenecek!

Polislerin özlük haklarına yönelik bu kapsamlı düzenleme, torba yasa içerisinde yer alacak olup, polis teşkilatının çalışma koşullarını daha adil ve sürdürülebilir bir şekilde düzenlemeyi amaçlayan torba yasa tasarısı mecliste...

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada, emniyet müdürleri ve polislerin emeklilik yaşlarının yeni düzenleme ile artırılacağını duyurdu. Bu önemli adımın, torba yasaya yetiştirileceği bilgisini paylaşan Bakan, ayrıca Kocaeli Milletvekili Veysal Tipioğlu‘nun sorusu üzerine, birinci sınıf emniyet müdürlerinin de 65 yaşına çıkarılması konusunda bir çalışmanın sürdüğünü belirtti.

polis emeklilik

Polislerin Emeklilik Yaşı Torba Yasa İle Değişiyor

Emeklilik yaşının artırılmasıyla ilgili olarak yapılan düzenlemenin, polis teşkilatındaki emniyet müdürleri, merkez ve taşrada çalışan diğer personel için geçerli olacağını belirten Bakan Yerlikaya, bu hedef doğrultusunda bir torba yasa teklifi üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Bu teklifin, polislerin özlük haklarına yönelik önemli bir değişiklik içerdiği kaydedildi.

  • Fazla çalışma ücreti olarak verilen ücretler “Güvenlik Tazminatı” olarak resmiyete kavuşacak.
  • Haftalık 40 saati aşan çalışmalar için aylık 100 saate kadar fazla mesai ücreti ödenecek. 100 saatlik sürenin aşılması durumunda ise her 8 saatlik fazla çalışma için 1 gün izin verilecek.
  • Mazeret izni yıllık 30 güne çıkarılmış olacak.
  • Emeklilik yaşı isteğe bağlı olmak şartı ile artırılacak.

Polislerin torba yasaya dahil edileceğini açıklayan Bakan Yerlikaya, 2024 yılı bütçe görüşmelerinde TBMM‘de yaptığı konuşmada, polislerle ilgili düzenlemelerin torba yasa kapsamında yer alacağını belirtti. Bu gelişme, polislerin emeklilik yaşlarında yapılacak düzenlemenin önemini vurgulayarak, kamuoyunda geniş yankı buldu.

Emniyet Hizmetleri Sınıfı personelinin emeklilik yaş düzenlemesi ile ilgili kanun teklifi taslağı detaylandırıldığında, emeklilik yaşının isteğe bağlı olarak artırılacağı, fazla çalışma ücretinin “Güvenlik Tazminatı” olarak değiştirileceği ve çalışma saatlerine ilişkin düzenlemelerin getirileceği ortaya çıktı.

Teklifin, özellikle emeklilik yaşını isteğe bağlı kılması, polislerin daha uzun süre aktif görev yapabilmesine imkan tanıyacak. Bu şekilde Polisin çalışma saatlerinin kanunla hüküm altına alınması ve saat başı ücret ödenmesi keyfi uygulamaların önüne geçmiş olacak.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Emekliye Maaş Dopingi ! Maaşını Bu Bankalara Taşıyana 2000 TL !

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.