DOLAR

32,3340$% 0.09

EURO

34,8725% -0.01

GRAM ALTIN

2.401,11%0,79

ÇEYREK ALTIN

3.902,00%-2,05

BİST100

9.997,91%-1,39

BİTCOİN

2247277฿%-0.52593

a

Adli Sicil Kaydı Olan Memur veya Kamu Görevlisi Olabilir Mi?

Adli Sicil Kaydı Olan Memur Olabilir Mi? Adli Sicil Arşiv Kaydı Silinen Memur Olabilir Mi? gibi soruların cevaplarını aradığımız yazımızda güncel ve önemli bilgilerin üzerinden geçiyoruz.

Kamu görevlisi olmak için birçok şart vardır. Ancak bazı şartlar vardır ki önünüzde bulunan ana şart gibidir. Bu şartı gerçekleştirmediğiniz takdirde sınavlar ya da sözlü mülakatlardan ne kadar yüksek alırsanız alın memuriyete girmenize engel olacaktır. Tüm kamu kurumları için gerekli olan en önemli argüman adli sicil kaydıdır. Hatta bazı kamu kurumlarının arşiv kaydını da görebilme yetkisi olduğu için bu yerler sadece adli sicil kaydına değil arşiv kaydına da bakacaktır.

Adli Sicil Kaydı Nedir?

Adli sicil kaydı halk arasındaki adı ile sabıka kaydıdır. Adli sicil kaydı kamuda ve özel sektörde iş ararken karşınıza çıkar. Bazı devlet yurtları ya da özel yurtlar da adli sicil kaydını ister. Bunun sebebi öğrencileri güvenilir bir ortamda tutmaktır. Adli sicil kaydını bazı kamu kurum ve kuruluşları elden isterken bazıları da direkt sistemden bakabilme hakkına sahiptir.

Peki, adli sicil kaydında hangi suçlar bulunur ve orada tam olarak ne yazar? Öncelikle savcılık tarafından verilen takipsizlik kararları adli sicil kaydında görünmez. Mahkemeler tarafından verilen Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması kararları ve beraat kararları adli sicil kaydında görünmez. Bu kararlar lekelenmeme hakkını oluşturduğu için yaptığınız bir davranışı hiç istemediğiniz bir kurumun görmesini istememe hakkına sahipsiniz.

Adli Sicil Kaydı Olan Memur Olabilir Mi?

Bu kararlar bir mahkumiyet kararı değildir. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararında hakim cezanızı açıklamaz. Hakime göre yaptığınız suçtur ancak sizin ileriki yaşamınızı etkileyeceği düşünüldüğü için karar açıklanmaz. Farklı suçlar hakkında bir kişinin birden fazla hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı olabilir. Bir diğer karar ise beraat kararlarıdır.

memur olma şartları

Adli Sicil Kaydı Olan Memur Olabilir Mi?

Beraat ettiğiniz bir dosyanın sürekli olarak önünüze çıkması doğuştan sahip olduğunuz birçok hakkı örtülü de olsa etkileyecektir. Bu yüzden de lekelenmeme hakkı ve masumiyet karinesi kapsamında aldığınız beraat kararları da adli sicil kaydında yazmaz. Ancak hapis cezaları ya da adli para cezaları adli sicil kaydında görünür. Bu yüzden de kamu ya da özel sektörde adli sicil kaydı yani temiz kağıdı istenir.

Bu istem aslında birçok kişi ve kuruluşu koruyan bir uygulamadır. Şirketler adli sicil kaydı sayesinde işlerini emanet ettikleri insan konusunda tereddüt yaşamazlar.

Memuriyete Engel Suçlar Nelerdir?

Memuriyete ve Kamu Görevlisi olmaya Engel Suçlar aşağıda listelenmiştir;

 • Kaçakçılık
 • Sahtecilik
 • Hırsızlık
 • Zimmet
 • Dolandırıcılık
 • Rüşvet
 • Devletin güvenliğine karşı suçlar
 • Anayasal düzene karşı işlenen suçlar
 • Güveni kötüye kullanma
 • Hileli iflas
 • İhaleye fesat karıştırma

Adli sicil kaydı alınan cezanın infazı tamamlanana kadar silinmez. Ancak adli para cezasında ise durum biraz daha farklıdır. Adli para cezası hapis cezasından farklı olarak adli suçlar için getirilen bir yaptırım türüdür. O yüzden de adli para cezasını ödediğiniz an adli sicil kaydından adli para cezası silinecektir. Bazı suçlarda hakim hem hapis cezası hem de para cezası verir.

Bu durumda ödediğiniz adli para cezası sabıka kaydınızdan silinecek hapis cezası ise cezanın infazı tamamlanıncaya kadar kalacaktır. Adli sicil kaydının silinmesi demek kaydın arşiv kaydına alınmasıdır. Adli sicil kaydında yer almayan suçlar arşiv kaydında yer alacaktır. Bu aslında devletin koruma mekanizmasıdır.

Adliyelerden adli sicil kaydı istenildiğinde eğer cezanın infazı tamamlanmış ise bu durumda verilen kağıtta sabıka çıkmaz. O suçu hiç işlememiş gibi yoluna devam edebilir. Ancak bilgiler arşiv kaydında belirli bir süre saklı kalır. Bunun amacı ise herkes hata yapabilir ancak bu hatanın yıllar boyu peşinden gelmesi ve kişinin bir hatasının bütün yaşamına sebep olmasının önlenmesidir.

Adli Sicil Arşiv Kaydı Silinir Mi?

Adli sicil kaydının silinme şekli Adli Sicil Kanunu’nda açıkça yazar. Adli sicile dair merak ettiğiniz her ne varsa okuyabilirsiniz. Kanunun dili ağır olmadığı için merak ettiklerinize kolayca ulaşabilirsiniz. Adli sicil kaydı öncelikle ilgilinin ölümü halinde silinir çünkü artık ölü birinin sicilini tutmaya gerek yoktur ayrıca ölünün hatırasına saygı diye hukukta bir kavram vardır.

Adli Sicil Arşiv Kaydı Silinen Memur Olabilir Mi?

Mahkemeler tarafından verilen ceza ya da güvenlik tedbirinin infazının tamamlanmasında adli sicil kaydı silinecektir. Yani hapis cezasını yatıp çıkmış ve artık cezanın infazında bir problem yoksa adli sicil kaydı silinir arşiv kaydına alınır. Güvenlik tedbiri ise daha çok akıl hastaları gibi kişiler içi geçerlidir. Akıl hastalığı olan bir kişi suç işlemiş ise güvenlik tedbiri olarak akıl hastanesinde yatar.

Eğer akıl hastasına verilen cezanın süresi dolarsa o süre sonunda hastaneden çıkar. Bu durumda da akıl hastasının adli sicil kaydı silinecektir.

Genel af, ceza zamanaşımının dolması gibi durumlarda da adli sicil kaydı silinecektir. Genel afta suç tüm sonuçları ile birlikte ortadan kalktığı için ayrıca sicil tutulmasına gerek yoktur. Çünkü ya işlenen belirli suçlar için af çıkarılmış ya da devlet şu kişileri affediyorum diyerek iradesini kullanmıştır.

Genel af suç ve güvenlik tedbirlerini tüm yönleri ile ortadan kaldıracağından ötürü genel af durumunda da ne adli sicil kaydınızda ne de arşiv kaydınızda cezaya dair bilgi bulunur. Bunlara ek olarak etkin pişmanlık ve şikayetten vazgeçme durumlarında da adli sicil kaydı silinebilecektir.

Adli Sicil Kaydı Sildirme Şartları

Bu durumlarda Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nce tutulan sabıka kaydı silinir. Yabancı mahkemeler tarafından Türk vatandaşlarına verilmiş mahkumiyet kararı varsa kararda belirtilen süreden sonra bu mahkumiyetler de adli sicil kaydından silinir. Eğer bu şartlar gerçekleşmiş ancak sabıka hala silinmemiş ise sabıka kaydınızı sildirmek için dilekçe verebilirsiniz ya da avukatınız sizin yerinize bu işlemleri yapabilir. Ancak bu işlem basittir.

Adli Sicil Kaydı Nedir

Adli Sicil Kaydı Sildirme İşlemi Nasıl Yapılır?

İlgili kuruma bir dilekçe yazmanız ve dilekçeye kimlik fotokopisi ya da ehliyet fotokopisi eklemeniz yeterlidir. Kuruma ulaşıp ulaşmadığını öğrenmek için iadeli taahhütlü posta ile gönderim en iyisidir.

Arşiv Kaydındaki Bilgiler Görünür Mü?

Adli sicil kaydından silinen bilgiler şu iki durumda arşiv kaydından da silinir. Arşiv kaydına alındıktan itibaren 5 yıl sonra arşiv kaydı tamamen silinir. Ancak iki durum vardır bu durumlarda belirlenen sürelerin geçmesi ile silinir. Birincisi yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı alınması koşulu ile 15 yıl sonra silinir. İkincisi ise yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı alınması koşulu aranmadan 30 yıl geçmesiyle tamamen silinir.

Adli Sicil Kaydı Olanlar İşe Girebilir Mi?

Kamu görevlisi alımlarında devlet güvenlik soruşturması yapar. Bu güvenlik soruşturmalarında tüm şecereniz ortaya dökülür. Kamudaki bazı mesleklerde akrabalardan birinde bile problem varsa sizin için sorun teşkil edebilir. Ancak sadece adli sicil kaydının sorgulandığı mesleklerde adli sicil kaydınız silinmiş ise problem olmaz. Ayrıca hükmün açıklanmasının geri bırakılması, adli para cezası ya da cezanın ertelenmesi gibi durumlar varsa güvenlik soruşturmasında problemle karşılaşacağınızı düşünmüyorum.

Ama her bakanlığın tabi ki kendi uygulaması vardır. Türk Silahlı Kuvvetleri alımları, hakimlik, savcılık, polislik ya da devlet özel görevleri için alımlarda bu sıkıntılar karşınıza çıkar. Bu gibi meslekler için sicil ve güvenlik soruşturması sonucunun problemsiz olması istenir. Adli sicil kaydı arşive alındıktan 5 yıl sonra tamamen silineceği için arşiv kaydına da bakılan kamu alımlarında işe girebilirsiniz. Ama adli sicil kaydınız ya da arşiv kaydınız tamamen silinmeden kamu görevlisi olma şansınız yok denecek kadar azdır.

E-devlet Adli Sicil Kaydı Sildirme

E devlet üzerinden alınan adli sicil kaydı ile adliyelerden alınan adli sicil kaydı arasında hiç bir fark olmamasına rağmen E-Devlet üzerinden Sicil Kaydı Sildirme İşlemi yaptırılamaz. Sicil Kaydı ile ilgili işlemler bütünüyle Adliyelerde yapılabilir. Adliyelerde bazen topluma kazandırma amacı ile cezaevinde bulunan bazı hükümlüler kantin ya da başka görevlerde çalıştırılır. Bunun amacı iş vermek değil hükümlülerin toplumsal adaptasyonlarını sağlamaktır. Çıktıkları zaman daha rahat bir şekilde topluma ayak uydurmaları içindir. Kamu görevi değildir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)
 • Meyram
  7 ay önce
  0 0

  Adli Sicil Kaydı sildirmek için Edevlet şartmı yani

Sıradaki haber:

PAEM 1000 Komiser Yardımcısı Alımı Sınav Takvimi Belli Oldu!

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.