DOLAR

32,5013$% 0.13

EURO

34,8849% 0.43

GRAM ALTIN

2.484,18%0,91

ÇEYREK ALTIN

4.241,00%0,74

BİST100

9.530,47%-0,18

BİTCOİN

1983605฿%-4.71213

a

Operatörlere Tavan Fiyat Uygulaması Geldi, İşte Alınan Kararlar

Operatörlere tavan fiyat uygulaması kararı alındı. Bazı operatörlerin fiyatları gereksiz yükseltmemesi için böyle bir önleme başvuruldu.

Günümüzde Turkcell, Vodafone, Türk Telekom ve bunun gibi pek çok telekomünikasyon ağı bulunuyor. Operatörler verdikleri hizmetler ile birlikte sunduğu kalitenin ve masrafın ücretini alıyor. Örneğin Turkcell’in yüksek fiyatlar sunmasının sebebi şehir ve köylerin yanı sıra yaylada bile en iyi kalitede çekebiliyor olması. Türk Telekom’un uygun fiyatlı olmasının nedeni ise şehrin bazı noktalarında çekmiyor oluşu. Kısacası Turkcell bu alanda daha çok yatırım yapmış durumda. Bu da fiyatları etkileyen bir durum olmakta. Türk Telekom mobil sektörde uygun fiyatlı olsa da sabit internet konusunda daha yüksek fiyatları müşterilerine sunuyor.

Operatörler bu zamana kadar kendi ücretlerini kendi belirliyor, istediği fiyatı koyabiliyordu. Tarifelerde farklı ücretler belirleyen operatörler, belirledikleri ücretler ile birlikte müşteriye ya uygun ya da daha pahalı bir fiyat sunabiliyordu. Gündeme düşen yeni bir olaya göre operatörler için tarifelerde belirlenecek ücretler konusunda tavan fiyat uygulamasına geçildi.

Operatörlere Tavan Fiyat Uygulaması Yapıldı

2018 yılında hayata geçirilen operatör tavan fiyat ücretlendirmesi, yeni dönem ile birlikte güncelleme aldı. Alınan karara göre açma kapama, mesajlaşma ve arama gibi çeşitli olaylar için üst sınır belirlendi. Belirlenen bu sınır ile birlikte Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu mobil kullanıcıyı yüksek fiyatlara karşı korumaya çalışıyor, daha adil bir ortam oluşturma gayreti içerisine giriyor.

2018 yılından beri hayatımızda bulunan operatörlere tavan fiyat uygulaması, Türk Telekom’un o yıl açtığı bir dava sonucunda Türk Telekom için kaldırıldı. Bundan dolayı bu karar Türk Telekom hariç Turkcell ve Vodafone’u ilgilendiriyor. Turkcell ve Vodafone, BTK’nın almış olduğu karara uyarak üst sınırı aşmaması gerekiyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, aldığı karar doğrultusunda 1 Ekim itibariyle aramanın dakikasının üst sınırını 0,87 TL olarak belirledi. Yurt dışını aramanın ücreti ise dakikası 8,70 TL olarak belirlendi. İsim veya unvan değişikliği yapmak isteyen bir müşteri en fazla 11,33 TL ödeme yapacak. Hat devir işlemleri için ise alınacak olan ücret maksimum 16,58 TL olarak belirlendi. Numara değiştirmenin ücreti 37,82 TL olarak açıklandı.

Operatörlere tavan fiyat uygulaması kapsamında açma kapama ücretinin 38,58 TL olarak belirlendiği de belirtiliyor. Müşteriler mesajlaşma ücretlerini de merak edebilir. Yeni dönem ile birlikte kısa mesaj ücreti yurt içinde 0,63 TL olarak belirlenirken yurt dışında 1,54 TL olarak limitlendirildi. 1 Ekim itibariyle bilinmeyen numaralar servisi ücretinin dakikasına en yüksek 2,46 TL kesilecek.

Operatörlere Tavan Fiyat Uygulaması

Alınan bu kararlara ek olarak yeni bir düzenlemeyle beraber artık tarife değişikliği yapıldığında BTK’nın en az 7 gün önceden haberdar edilmesi gerekiyor. Tarife BTK’ya bildirim yapıldıktan en erken 7 gün sonra işleme alınabiliyor. Buna ek olarak bilinmesi gereken konulardan birisi de her operatörün farklı fiyatlar verebiliyor olması. Bazıları yeni tavan fiyat uygulaması ile birlikte fiyatları yükseltebilirken bazıları düşük fiyatta kalabilir. Bu tamamen operatörlerin alacağı karara bağlı bir durum olmakta.

Geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren bu karar ile birlikte artık yeni döneme geçiş yapılmış oldu. Hat müşterileri alınan yeni tavan fiyat uygulaması ile birlikte daha yüksek ücretler ile karşılaşabilir. Belirtilen ücretlerin tavan fiyat olduğunu da açıklamamız gerekiyor. Bu ücretlerin altında ücretlerle de tarifeler bulunabilir. Ek olarak tarifeler için üst sınırın Türk Telekom’da geçerli olmadığını bir kez daha hatırlatalım.

Operatörlerin Tarife Ücretlendirmeleri

Operatörlere tavan fiyat uygulaması haberinin yanı sıra hangi operatörün ne kadar tarife ücretlendirmesi yaptığı merak edilen konular arasında yerini almış durumda. Turkcell’den başlamak gerekirse bu operatör tarifeye göre farklı ücretlendirmeler alabiliyor. Bu tarifelerden standart olanı yani paket olmadan tarife kullanımına göre Haziran ayında yapılan güncellemeyle birlikte aramanın dakikası 80 kuruş olmuş durumda. SMS kullanımı ise 58 kuruş olarak belirtiliyor. Turkcell’in bir diğer tarifesi olan saniye bazlı tarife ise dakika yerine saniyeye göre ücret kesiyor. Eğer mobil kullanıcı 10 saniye konuştuysa 10 saniyelik ücret alınıyor. Bu paketin fiyatı aynı şekilde yer alıyor. aylık 27,90 TL sabit ücret ödeniyor. Turkcell tarafından sunulan bir diğer tarife yurt dışını arama tarifesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu tarife ile birlikte Turkcell müşterisi dakikası 3,26 TL ödeme ile konuşabiliyor olacak. Fiyatların ülkeden ülkeye değiştiğini de belirtmek gerekiyor. Bazı ülkelerde 1 lira iken bazı ülkelerde 5 lira ödeme yapılabiliyor.

Vodafone’u incelediğimizde pek çok tarifede farklı fiyatlar aldığı görülüyor. Örneğin saniye bazlı tarifede saniye başına 1 kuruş civarı ücret kesilirken bir diğer tarifede 3 dakikası 75 kuruşa ücretlendirme yapılmış durumda. SMS kullanımı 49 kuruş iken internet kullanımı 100 KB başına 2 kuruş olarak ücretlendiriliyor. Türk Telekom’u incelediğimizde dakikası 69 kuruşa görüşmenin mümkün olduğu, SMS için ücretin 41 kuruş olarak yer aldığı belirtiliyor. MMS ise 1,25 TL olarak açıklanıyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Çalışma Hayatım Uygulaması Hizmete Girdi, İşte Özellikleri

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.