DOLAR

33,0739$% 0.1

EURO

36,1159% 0.33

GRAM ALTIN

2.559,78%-0,05

ÇEYREK ALTIN

4.134,00%0,21

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

2087280฿%4.49921

a

Çalışma Hayatım Uygulaması Hizmete Girdi, İşte Özellikleri

Çalışma Hayatım uygulaması sayesinde memurlar, özel sektör çalışanları ve esnaflar yeni hizmetten en iyi şekilde faydalanabiliyor olacak.

e-Devlet, kurulduğu dönemden bu yana sunduğu çeşitli hizmetler ile birlikte vatandaşların ihtiyaçlarını karşıladı. Bu platform sayesinde internet üzerinden hizmet almak ve bu hizmetleri hızlı bir şekilde gerçekleştirmek mümkün hale gelirken aynı zamanda bu hizmet birçok kolaylığı da beraberinde getirdi. Önceden insanlar kamu kurumlarına giderek sıra beklerdi ve işlemlerini halletmek için uzun bir uğraş içerisine girerdi. Günümüzde eklenmiş olan bu sistem sayesinde artık vatandaşlar internet üzerinden sıra beklemeden kamu kurumlarında işlem halleder gibi e-Devlet üzerinden işlemler yapabiliyor.

e-Devlet ile birlikte pek çok hizmete ulaşabilen vatandaşların yararlanabildiği hizmetlerden birisi SGK dökümü olmakta. Bu hizmet ile beraber SGK dökümü belgesine ulaşabilen insanlar, çalışma durumu ve bunun gibi çeşitli bilgileri içeren verilere erişebiliyor. Bir diğer hizmet örneği sunmak gerekirse soy ağacı hizmetini örnek gösterebiliriz. Bu hizmet nesilleri göstererek soy ağacına ulaşmayı sağlıyor.

e-Devlet zaman zaman gelişerek yeni hizmetleri de bünyesine katabiliyor. Bu hizmetlerden birisi de yakın zamanda çıkan tasarımlı soy ağacı hizmetiydi. Şimdi de Çalışma Hayatım isminde bir uygulamayı kullanıcılara sunan e-Devlet, bu hizmet ile birlikte bütünleşik bir sistemi vatandaşlara sunmuş oluyor.

Çalışma Hayatım Uygulaması Hizmete Girdi

e-Devlet hizmetleri arasına bir yenisi daha eklendi. Çalışma Hayatım olarak adlandırılan bu hizmet, bütünleşik bir hizmet sunarak vatandaşların birden fazla işlemi tek bir alandan yapabilmesini sağlıyor. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, e-Devlet kapısında yer alan “Araçlarım” kısmında “Çalışma Hayatım” uygulamasının bulunduğundan bahsediyor. Bu yeni hizmet ile birlikte vatandaşların çalışma hayatına dair çeşitli işlerini halledebileceğini söyleyen Koç, bu hizmetin vatandaşlar için büyük bir kolaylık sağlayacağını belirtiyor.

Ali Taha Koç, yaptığı açıklamada bu hizmet ile ilgili bazı detaylar sundu. Koç, e-Devlet sistemine eklenen yeni hizmetin iş arama, yeni bir işe başlama, sigorta, emeklilik ve mesleki yeterlilik gibi konularda insanlara yardımcı olacağını söylerken İŞKUR, SGK, Yükseköğretim Kurulu ve Mesleki Yeterlilik Kurumu gibi pek çok kurumun da bu hizmete dahil olduğundan bahsetti.

Uygulama Hakkında Bilgi

e-Devlet üzerinde uygulamaya konulan Çalışma Hayatım uygulaması ile birlikte pek çok vatandaş iş ile ilgili işlemlerini buradan halledebiliyor. Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, İŞKUR, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’nın da yer aldığı bu hizmet ile birlikte vatandaşlar iş arama, çalışmaya başlama, mesleki yeterlilik, sigorta ve emeklilik gibi çeşitli işlemlerden yararlanabiliyor.

Koç, bu uygulamanın çalışanlar, emekliler ve iş arayanlar için tasarlandığını söyleyerek bu hizmeti kullanan bir emeklinin emeklilik işlemleri modülüne girerek 4A, 4B, 3C aylık bilgilerini görebileceği, aylık maaş tercihlerini görüntüleyebileceği, aylık kesintilerini inceleyebileceği ve banka değişikliği gibi çeşitli bilgilere ulaşabileceği pek çok işleme hızlı bir şekilde erişebiliyor.

Çalışma Hayatım Uygulaması

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, çalışanlar için de çeşitli araçların yer aldığını söyleyerek 4A, 4B, 4C tescil bilgilerine ulaşılabileceğini belirtiyor. Bunun yanı sıra çalışanlar 4C bordro, 4A/4B iş göremezlik ödemesi bilgileri, dil tazminatı, emeklilik bilgisi ve gibi çeşitli özellikler de bu sistem içerisinde yer alıyor.

Çalışanlar ve emeklilerin yanı sıra iş arayanların da yararlanabileceği bir sistem olan Çalışma Hayatım uygulaması, bu alanda da insanlara yardımcı oluyor. İş arayan vatandaşlar bu araçtan yararlanarak iş arama modülüne girebiliyor ve İŞKUR üzerinden aktif iş ilanlarını görebiliyor. Bunun yanı sıra sağlık modülünün de yer aldığı bu araç içerisinde sağlık güvencesi hak sahipliği, tedavi bilgileri, reçete bilgisi ve ilaç kullanım süresi gibi çeşitli sağlık içerikleri de ön plana çıkıyor.

Çalışma hayatı ile ilgili pek çok detayı içeren bu hizmetin bunlarla da sınırlı kalmayıp daha birçok özelliği olduğunu söyleyen Koç, yaptığı konuşmada SGK borcu, yapılandırma bilgisi,  öğrenci mezuniyet bilgisi ve mesleki yeterlilik belgesi gibi daha birçok hizmetin bu araç içerisinde bulunduğu belirtildi.

Diğer E-Devlet Hizmetleri

e-Devlet, sunduğu pek çok kolaylık ile birlikte ön plana çıkan bir web sitesi. Adalet, tarım, güvenlik, sağlık ve kariyer gibi çeşitli alanlarda hizmet sunan e-Devlet, sunduğu bu hizmetler ile birlikte etkili olmaya çalışıyor. Çalışma Hayatı uygulaması dışında kullanıcılar e-Devlet kapısına giderek askerlik durumunu öğrenebiliyor, herhangi bir hattında fatura veya borç olup olmadığını bilebiliyor, SGK döküm bilgisini görebiliyor veya sağlık bilgilerine ulaşabiliyor.

Örnek vermek gerekirse e-Devlet üzerinden e-Nabız hizmetine yönlendirilen bir kullanıcı geçmiş sağlık kuruluşu ziyaretini görerek tahlillerine, röntgenlerine veya ilaç raporları gibi daha pek çok bilgiye hızlıca ulaşabiliyor. e-Devlet ile birlikte kullanıcıların ulaşabileceği bir diğer hizmet soy ağacı hizmeti olarak ön plana çıkıyor. Soy ağacı hizmeti ile birlikte vatandaşlar daha önceki nesillerini görerek atalarını öğrenebiliyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kiraların Hızla Arttığı Berlin’de Kamulaştırma Referandumu

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.