DOLAR

32,9936$% 0.51

EURO

35,9361% 0.25

GRAM ALTIN

2.550,37%0,05

ÇEYREK ALTIN

4.125,00%-0,26

BİST100

11.025,58%0,01

BİTCOİN

1876446฿%-2.19007

a

Emeklilik Maaşının Önü Açılıyor! 2023

Emeklilik maaşının önü açılıyor! Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçtiğimiz günlerde memur ve memur emeklileri için düzenlemeleri paylaştı. Yapılan düzenlemelerde memur ve memur emeklilerinin maaşlarında önemli ölçüde zam yapılacağı konuşulmaktadır.

Emeklilik maaşının önü açılıyor! Artık emeklilerin maaşları yapılan iyileştirmeler ile birlikte daha iyi hale getiriliyor.

Emeklilik maaşının önü açılıyor! Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçtiğimiz günlerde memur ve memur emeklileri için düzenlemeleri paylaştı. Yapılan düzenlemelerde memur ve memur emeklilerinin maaşlarında önemli ölçüde zam yapılacağı konuşulmaktadır. Memur sendikalarının istekleri doğrultusunda hükümetin yapmış olduğu zam oranı daha da yüksek hale getirildi.

Yapılan en son işlemlerin sonunda 2022 ve 2023 için memur ve memur emeklisi maaş oranlarında düzenlemeler yapıldı. Her yıl sonunda memur sınıfının maaşlarında yaklaşık olarak %20’lik bir artış olması gerektiği ve bu konuda da çalışmaların yapıldığı söylendi.

Yapılan anlaşmalar çerçevesinde %20’lik bir emekli maaşı artışı söz konusudur.  Bu konuda düzenlemelerin yapılmasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan söylemişti. Yaptığı açıklamalarda bu sözleşme içerisinde ekonomik açıdan tekliflerin değerlendirileceğini ve sorunların çözülmesi gerektiğini düşünüyorum demişti.

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz: ÖTV İndirimi! – Otomobillerde Özel Tüketim Vergisi Büyük Oranda Düşürüldü! *2021

Emeklilik Maaşı Artacak mı?

Emeklilik Maaşı Artacak mı?

Emeklilik maaşı artacak mı? Yapılan sözleşme ile birlikte emekli maaşlarının ne kadar zamlanacağı büyük merak konusu oldu.

Emeklilik maaşı artacak mı? Bu çerçeve içerisinde yapılan sözleşme kapsamında devlet bur sorunu çözmekte gerekli çalışmaları yapacağını söyledi. 2 hafta süren memur sendikaları ile birlikte yapılan toplantılarda ortak bir karara varıldı. Memur sendikalarının istekleri çok daha fazla olsa da hükümet büyük bir kısmını kabul etti ve esnetti. Sendikalar sözleşme içerisinde ek göstergenin bütün kamu görevlilerini kapsamasını istiyordu. Fakat daha önce yapılan görüşmeler dahilinde polis, öğretmen, hemşire, din görevlileri gibi 4 meslek grubuna ek gösterge yapılması öngörülmektedir. 

Emekli maaşlarına ise 2023 yılına kadar %20 üzerinde artış yapılacağı söz konusudur. Memur emeklilerinin bu konuda oldukça merakla beklediği bilinmekteydi. Hükümetin yaptığı ilk açıklamada memur emeklileri etkilenmedi. Fakat memur sendikalarının istekleri, bu konunun da sözleşmeye dahil olmasını sağladı.

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz: 2021 Memur Zam Oranları Açıklandı! Son Dakika! 

Emekli ve Memur Maaşına Zam

Emekli ve memur maaşına zam yapılacağı 13 Ağustos 2023 gününde resmi olarak açıklandı.

Yaklaşık olarak 6.5 milyon kişiyi etkileyen memur zammı konusu son buldu. Yapılan açıklamalarda maaş aylıklarına 2022 ve 2023 yıllarında beklenilen artış yapılacak. Memur maaşlarına zam meselesinin ilk görüşmesi 2 Ağustos tarihinde yapılmıştı. Hükümet ve memur sendikaları tarafından yapılan toplantıların ilki sonuç alamadı. Memur sendikalarının hükümetten bu konuda istekleri daha fazlaydı. Daha sonrasında her iki tarafta kendi isteklerini biraz esneterek yeni bir toplantı düzenlediler. Yapmış oldukları bu toplantı neticesinde memur maaşları ve emekli maaşları yeni düzenleme almış oldu.

Toplantının açılışında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, enflasyonun tek haneli rakamlara indirme hedefinde olduğunu belirterek söze başladı. Bu cümlesinin ardından hükümetin 2022 yılı için olan zam teklifini paylaştı. Maaş zammının 2023 kısmı da sözleşmenin içerisinde yer aldığını belirti.

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz: Memur-Sen Memur Zammı Teklifine Yanıt Verdi! Rakamlar Beklentileri Karşılamıyor! 2021

3600 Ek Gösterge

3600 ek gösterge meselesinde son durum nedir? Memur ve memur emeklisi maaşlarında yapılan sözleşme içerisinde hangi kararlar alındı?

3600 ek gösterge meselesinde son durum nedir? Memurların aylıklarının, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin hesaplanmasında ek göstergenin yüksek olması aylığın ve ikramiyenin yüksek olmasını sağlıyor. Bundan dolayı ek gösterge rakamlarının unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösterdiği görülüyordu.

Memurların ek göstergesinin 3600’e çıkarılması ise emekli hayatlarında daha iyi bir ekonomide olmaları için oldukça önemlidir. Bakan Bilgin, bu konuda da ekonomik olarak çalışmaların yapıldığını ve ek göstergenin sözleşme içerisinde çözümlenmesini istediğini belirtti.

Bakan Bilgin yaptığı açıklamalarda şu şekilde konuştu: “3600 ek gösterge meselesinin bu sözleşme kapsamında çözülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Memurlarımızın ve memur emeklilerinin bu isteklerini kabul ediyoruz. Bu teklife dair sayın Cumhurbaşkanımızın yapmış olduğu bir açıklama var. Devletimiz de bu konuda sorunu çözmek için gerekli bütün çalışmaları yapacaktır. Yapılan bütün memur görüşmelerinde memurların ve emeklilerin yanında olduğumuzun altını çizmek isterim.” dedi

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

ÖTV İndirimi! Otomobillerde Özel Tüketim Vergisi Büyük Oranda Düşürüldü!

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.