DOLAR

33,0965$% 0.3

EURO

36,0975% 0.27

GRAM ALTIN

2.594,64%0,98

ÇEYREK ALTIN

4.195,00%0,78

BİST100

11.115,52%0,46

BİTCOİN

2084544฿%0.58098

a
  • Kamu Haber
  • Ekonomi
  • ÖTV İndirimi! Otomobillerde Özel Tüketim Vergisi Büyük Oranda Düşürüldü!

ÖTV İndirimi! Otomobillerde Özel Tüketim Vergisi Büyük Oranda Düşürüldü!

ÖTV indirimi ne kadar? ÖTV indirimi hangi tarihten itibaren uygulamaya geçecek? Araç satışlarında ÖTV için esas alınan matrah sınırları artırıldı. Matrah artırımı dolayısıyla motor hacmi 1.600 olan ve 50 kW’a kadar elektrikli motora sahip araçlarda geçerli. İndirimin geçerli olduğu  aralık 1.600 cm3 ila 1.800 cm3 olarak belirlendi.

ÖTV indirimi 2023 yılının mutlu eden haberleri arasında! Otomobillere uygulanan Özel Tüketim Vergisi büyük oranda düşürüldü!

ÖTV indirimi ne kadar? ÖTV indirimi hangi tarihten itibaren uygulamaya geçecek? Araç satışlarında ÖTV için esas alınan matrah sınırları artırıldı. Matrah artırımı dolayısıyla motor hacmi 1.600 olan ve 50 kW’a kadar elektrikli motora sahip araçlarda geçerli.

İndirimin geçerli olduğu  aralık 1.600 cm3 ila 1.800 cm3 olarak belirlendi. Bu da demektir ki fiyatı 320.000 TL olan araçların fiyatlarında büyük bir düşüş olacak. Fiyatları 320.000 TL’ye kadar olan araçlarda yaklaşık olarak %16’lık bir düşüş bekleniyor.

 Resmi Gazete bugün yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile böyle bir indirim uygulanmaya karar verildi. 1.600 cm3 motor hacmine sahip olan araçlar 45 ÖTV dilimindeydi. ÖTV matrahı 85.000 TL olan araçlar da matraha dair esas sınır 92.000 TL’ye çıkarıldı.

Otomobillerde İndirim Ne Kadar Yansıyacak?

Otomobillerde İndirim Ne Kadar Yansıyacak?

Otomobillerde indirim ne kadar yansıyacak? Fiyatların düşeceği haberi verildi fakat bu tutar ne kadar yansıyacak?

Otomobillerde indirim ne kadar yansıyacak? Yapılan Cumhurbaşkanlığı kararı birçok otomotiv sektörü uzmanı tarafından değerlendirmeye alındı. Karar neticesinde hibrit otomobiller de dahil olmak üzere çoğu otomobilin satışının desteklendiği söylendi. Yani 320.000 TL’ye satılmakta olan bir araç %80 diliminden %50 ÖTV dilimine düşürülecek. Bunun sonucunda da fiyatında %16’lık bir düşüş yaşanması öngörülüyor. 

Bloomberg HT’nin haberine göre otomotiv sektörü uzmanı gazeteci Emre Özpeynirci, kararın hibrit otomobiller de olmak üzere otomobil satışlarını destekleyeceğini söyledi. 320.000 TL civarında satılan bir aracın %16’lık kısmı ise 50.000 TL’den fazla tutuyor.

Burada Cumhurbaşkanlığı’nın asıl amacı Türkiye’de fabrikası bulunan ve bu gelir düzeyine sahip araçların daha çok satılmasını sağlamak. Türkiye’de üretim yapan otomobil firmaları vergilerin daha az olmasından dolayı avantajlı hale gelecekler. Motor hacmi 1.600’ü geçen araçlarda ise ÖTV dilimleri aynı olarak devam etmektedir.

Otomobillerde İndirim %16 Civarında! – ÖTV İndirimi

Otomobillerde indirim %16 civarında olacak! Uzman otomotiv sektör uzmanları tarafından yapılan değerlendirmelerde araçların oldukça ucuzlayacağı söyleniyor.

Otomobillerde indirim %16 civarında olacak: Özellikle Türkiye’de üretilen Corolla hibrit ve Clio hibrit gibi araçların satımı oldukça uygun hale getirilecek denildi. Türkiye’de 320.000 TL dolaylarında satılan bir aracın yeni fiyatı 270.000 TL ve daha az fiyatı olarak satışa sunulacak. Hükümetin burada asıl amaçladığı konu Türkiye içerisinde üretilen otomobillerin satış avantajı bulmasıdır. Bu konuda diğer otomobil firmalarının da Türkiye’de fabrikalar açması ve satış avantajından yararlanılması istenmektedir.

Yabancı araba firmalarının ülkemizde fabrika açmaları hem ülkemizin ekonomisi hem de milletin cebi açısından oldukça önemli. Bu konuda hükümette yerli sayılan otomobil firmaları için bir düzenlemeye başvurdu. Yapılan düzenlemeler sonucunda otomobil fiyatlarında yapılacak olan indirim %16 civarında olacak.

ÖTV İndirimi Otomobillerde Ne Kadar İndirim Sağlayacak?

ÖTV indirimi otomobillerde ne kadar indirim sağlayacak? Araçların indirimli hali ortalama olarak %16 dolaylarında olduğu söylenmektedir.

ÖTV indirimi otomobillerde ne kadar indirim sağlayacak? Sakarya’da fabrikası bulunan Toyota Corolla Sedan modelinin fiyatından bahsedecek olursak. ÖTV indirimi öncesinde 0 araç fiyatı 356.400 TL idi. Yapılan düzenlemenin ardından araç fiyatı 300.000 TL altlarına inmektedir. Yapılan bu indirim de Toyota Corolla bu modellerinin ülkemizde sayı bakımından daha da artmasına neden olacak. Bu sayede Türkiye’de üretilen arabaların diğer araç firmalarına göre daha öncelikli olması sağlanmaktadır. İki taraflı da ülkemizin ekonomisi açısından oldukça etkili bir karar alınmıştır.

Otomotiv sektörü uzmanları da bu konunun mutlaka yapılması gerektiğini ve 0 araç alımının bu sayede artacağını savunmaktadır. 

ÖTV İndirimi Bütçeyi Nasıl Etkileyecek?

ÖTV İndirimi Bütçeyi Nasıl Etkileyecek?

ÖTV indirimi bütçeyi nasıl etkileyecek? İndirim ülkemiz açısından nasıl bir yankı uyandıracak sorusu da ekonomistlerin gündemi arasında yer almaktadır.

ÖTV indirimi bütçeyi nasıl etkileyecek? Söz konusu olan bu düzenlemenin bütçe hedefleri açısından olumsuz bir durum yaratmayacağı hükümet tarafından açıklandı. ÖTV, KDV’nin de matrahına girmektedir. 100 TL fiyatı olan bir ürünün 20 TL ÖTV uygulanması sonucunda 120 TL olması ve daha sonrasında %18 KDV uygulanılması görülmekteydi. Dolayısıyla ÖTV’de yer alan her düşüş ve azalış KDV kanalı ile de bütçemizi etkilemektedir.

Geçtiğimiz sene motorlu taşıtlar üzerinden alınan ÖTV ile rekor kırıldı. 2020 bütçesinde bu yıl kalem üzerinde 19 milyar TL civarında bir gerçekleşme beklenmekteydi. Fakat bu durum 46.6 milyar TL olarak açıklandı! Toplam bu vergilerin %2 ise motorları taşıtlar üzerinden alınan ÖTV ile yapılıyordu. ÖTV’den elde edilen gelir yıl sonlarında %4.5 dolaylarına çıkarılmıştı.

Hükümet bu konuda. “Bu rakamların karşısında duracak bir bütçe ile sağlam bir duruş sergileyeceğiz.” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Öğretim Görevlisi, Öğretim Üyesi, Araştırma Görevlisi, Doçent, Profesör 2021 Yılı Maaşları

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.