DOLAR

32,3977$% 0.28

EURO

34,8475% -0.05

GRAM ALTIN

2.402,81%0,86

ÇEYREK ALTIN

3.905,00%-2,00

BİST100

9.997,91%-1,39

BİTCOİN

2270578฿%0.85801

a

Komiser Yardımcısı Alımı 2023

Komiser yardımcısı alımı ile birlikte Emniyet Genel Müdürlüğüne toplamda 11.837 polis alınacağı duyuruldu.

Komiser yardımcısı alımı resmi gazete ile birlikte duyuruldu. Ülkemizde dönem dönem Polis Akademisi Başkanlığı bünyesine polis ve komiser yardımcısı alımları yapılmaktadır. Koronavirüsün getirmiş olduğu emniyet ve sağlık personeli ihtiyacı da bu sene alımların daha erken olmasına yol açtı.

Bundan dolayı yapılacak olan devlet personeli alımlarında sağlık memurlarından sonra ikinci sırada Emniyetin alımları olacak. Uzun zamandır Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesine komiser yardımcısı alımları yapılmıyordu. Resmi gazetede yapılan duyuruya göre PAEM komiser yardımcısı alımları yapılacağı resmen duyuruldu.

Komiser yardımcısı alımlarında normal polislere oranla daha fazla istek yer almaktadır. Bunun için komiser yardımcısı olmak isteyenlerin alım zamanı geldiği zaman başvuru şartlarını yerine getirmesi ve başarılı olması gerekmektedir.

Komiser Yardımcısı Alımı Ne Zaman?

Komiser Yardımcısı Alımı Ne Zaman?

Komiser yardımcısı alımı ne zaman? KPSS yapılmasının ardından polis alımlarının ne zaman olacağı ile ilgili araştırmalar oldukça fazla yapıldı.

Polis alımlarının yanı sıra komiser yardımcısı alımlarının da yapılacağı bu dönemde belli oldu. Ağustos ayı itibariyle yayınlanan Resmi Gazete içerisinde 11.837 polis alınacağı ve bu kadro içerisinde komiser yardımcılarının da olacağı yer alıyor. Komiser yardımcısı alımları için belirli bir tarih henüz belirtilmedi. Gazete içerisinde yer alan habere göre alımların 2023 yılı içerisinde olacağı yer alıyor. 

Başvuru şartlarını zamanında yerine getiren adaylar komiser yardımcısı olabilecekler.

Komiser Yardımcısı Başvuru Şartları Neler?

Komiser Yardımcısı Başvuru Şartları Neler?

Komiser yardımcısı başvuru şartları neler? PAEM komiser yardımcısı olmak için ülkemizce konulan belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartları yerine getiren adaylar arasından az bir sayıda alım yapılacak.

Komiser yardımcısı olmak için başvuru şartları neler?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekmektedir.
 • Lisans mezunu olmak. Lisans mezunu olmanın yanı sıra yurtdışında buna denk sayılan yüksek öğretim kurumlarından mezun olmanız da geçerlidir.
 • KPSS lisans P3 puan türünde 70 taban puana ulaşmanız gerekmektedir. 70 puan üzerinde olan adaylar başvurabilir. Ayrıca şehit ve vazife malulü eş – çocuklar için bu puan 63 olarak düzenlenmiştir.
 • 18 – 30 yaş aralığında olmak. 30 Yaşını dolduran adaylar komiser yardımcılığına başvuramazlar.
 • Silahlı görev yapmaya dair hukuki bir engeli bulunmayan adaylar başvurabilir.
 • EGM genel sağlık yönetmeliği şartlarını karşılamak gerekmektedir.
 • Adayın kendisinin, eşinin herhangi ahlak ve edep karşıtı bir materyali bulunmaması gerekmektedir. Yakın çevrenizde ahlak çerçevesine dair bir soruşturma açıldı ise başvuru yapamazsınız.
 • Alkol, uyarıcı madde ve uyuşturucu kullanımıyla ilgili tedavi almamış olmanız gerekmektedir.

Komiser Yardımcısı Maaşları Ne Kadar?

Komiser yardımcısı maaşları 2023 yılının ikinci döneminde güncellendi. Yapılan güncellemeye göre dönem dönem komiser yardımcısı maaşları değişmektedir.

Komiser yardımcısı maaşları görev yaptığı süreye göre değişkenlik göstermektedir. Peki komiser yardımcısı maaşları ne kadar? 

 • Komiser yardımcılığına yeni başlamış olanlar (8/1 derecesine sahip olan kişiler) aylık 6.750 TL maaş alırlar.
 • Meslek hayatında 5 yıllık deneyimi tamamlamış olanlar (6/3 derecesine sahip olan kişiler) aylık 6.800 TL maaş alırlar.
 • Komiser yardımcılığında 10 yıllık deneyimi tamamlamış olanlar (4/2 derecesine sahip olan kişiler) aylık 7.000 TL maaş alırlar.
 • Meslek hayatında 15 yıllık deneyimi tamamlamış olanlar (2/1 derecesine sahip olan kişiler) aylık 7.300 TL maaş alırlar.
 • Komiser yardımcılığında 20 yıllık deneyimi tamamlamış olanlar (1/3 derecesine sahip olan kişiler) aylık 7.500 TL maaş alırlar.
 • Meslek hayatında 25 yıllık deneyimi tamamlamış olanlar (6/3 derecesine sahip olan kişiler) aylık 8.000 TL maaş alırlar.

Komiser Yardımcısı Çalışma Saatleri 

Komiser yardımcısı çalışma saatleri normal polislere oranla daha yoğun geçmektedir.

Komiser yardımcısı çalışma saatleri, komiser yardımcılarının 7/24 hazır olması gerektiğinden dolayı fazladır. Her türlü olumsuz durumda ilk olarak büroya çağrılacak olan kişiler komiser yardımcılarıdır. Olumsuz durumlar dışında 1 komiser yardımcısı aylık ortalama olarak 250 – 300 saat aralığında çalışmaktadır. Olumsuz durumlar çıkarıldığında komiser yardımcılarının çalışma süreleri gayet ideal olarak gözükmektedir. Ayrıca bazı bölgelerde komiser yardımcıları 12 saat çalıştıktan sonra 24 saat izin yapmaktadırlar.

Komiser yardımcısı çalışma saatleri belirlenirken komiserin düzenlediği belge esas alınmaktadır. Ayrıca bölgeden bölgeye çalışma saatlerinin ortalaması farklılık göstermektedir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)

Sıradaki haber:

Kamu Görevlileri Sendika Üyesi Olabilir Mi? Görev Yeri Değişikliği Yapılabilir Mi?

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.