DOLAR

32,6021$% 0.39

EURO

34,8276% 0.24

GRAM ALTIN

2.490,06%0,24

ÇEYREK ALTIN

4.262,00%-0,25

BİST100

9.458,64%-0,69

BİTCOİN

2128650฿%4.37152

a

Patent Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Patente Nasıl Başvurulur? *2021

Patent nedir? İlk sizin kullanmaya başladığınız veya tapusunu ilk sizin aldığınız buluşun korunmaya alınmasını Patent belgesi sağlamaktadır. Patent; yeni bir buluş, yatırım ve gelecek anlamına gelmektedir. Bulunan buluşun, icadın üçüncü kişiler tarafından izinsiz kullanılmasını ve sahiplenmesini önler.

Patent nedir? Kurum ve kişiler tarafından elde edilen buluşu korumaya almanızı sağlayan belgeye Patent adı verilmektedir.

Patent nedir? İlk sizin kullanmaya başladığınız veya tapusunu ilk sizin aldığınız buluşun korunmaya alınmasını Patent belgesi sağlamaktadır. Patent; yeni bir buluş, yatırım ve gelecek anlamına gelmektedir. Bulunan buluşun, icadın üçüncü kişiler tarafından izinsiz kullanılmasını ve sahiplenmesini önler. Yeni çıkan bir buluşun patentinin alınmaması durumunda başkaları tarafından taklit edilebilir.  Çok ciddi çalışmalarının emeği sonucunda ortaya çıkan buluşların Patentinin alınması bundan dolayı oldukça önemlidir.

Emeklerinizin, çalışmalarınızın ve yatırımlarınızın boşa gitmemesi açısından patent almak oldukça önemlidir.  

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz:

Patent Çeşitleri Nelerdir?

Patent Çeşitleri Nelerdir?

Patent çeşitleri nelerdir? Başvuru yapmak isteyenlerin bilmesi gerekenler arasında Patent Çeşitleri de yer almaktadır.

Patent çeşitleri nelerdir? 3 farklı Patent çeşidi bulunmaktadır. Başvurma durumunuza göre bunlardan bir tanesini seçmeli ve doğru patente başvurmalısınız. Patent nedir? Patent çeşitleri nelerdir?

 • Faydalı Model: Bulunan bir buluşun veya hizmetin verilmesinde patent yerine geçen belgeye denilmektedir. Masraf ve zaman bakımından daha kolay bir süreçtir.
 • İncelemeli Patent: Bulunan bir buluşun veya hizmetin enine boyuna detaylı incelenmesi ile verilen patenttir. 
 • İncelemesiz Patent: Bulunan bir buluşun veya hizmetin detaylı incelenmeden patentinin verilmesi işlemidir. Bu patent türünün 7 yıllık bir geçerlilik süresi bulunmaktadır.

Patent başvurusu yapmadan önce hangi patent çeşidine başvuracağınızı kesinleştirmeniz gerekmektedir. Çünkü işlemler masraflı ve uzun bir süreç içeriyor olabilir.

Patent Nasıl Alınır?

Patent nasıl alınır? Yeni bir patent almak için daha önce kullanılmamış yeni bir buluşunuz olması ilk önceliğimizdir.

Patent nasıl alınır? Buluş sahibi öncelikle patent araştırması yapmalıdır. Bu konuyla ilgili yapılan çalışmaları ve kendi buluşunun farklarını belirlemelidir. Daha sonra patent başvurusu yapması gerekmektedir. Ülkemizde patent verme yetkisi yalnızca 1 kuruluşa verilmiştir. “Türk Patent ve Marka Kurumu” tarafından verilen patentlerde başvurular yalnızca bu kuruma yapılmalıdır. Kurum patentin detaylı bir araştırmasını yaptıktan sonra var olan buluşlardan farklı olmasını incelenecektir. Eğer buluşun size ait olduğundan emin olunursa patentiniz verilecektir. Patent nedir? Patent nasıl alınır?

 • Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuru yapmanız gerekmektedir.
 • Kuruma araştırma raporu iletmeniz gerekmektedir.
 • Raporu inceledikten sonra Türk Patent ve Marka Kurumu, sizlere patent inceleme raporu sunacaktır.
 • Kurum tarafından uygun görülmesi halinde uygun görülen sürede size patent belgesi teslim edilecektir.

Başvuru sırasında patentin hangi kapsam içerisinde koruma altına alındığını da belirlemeniz ve iletmeniz gerekmektedir. Diğer alternatif kurum ise Avrupa Patent Ofisi’dir.

Patent Belgesi Nasıl Alınır?

Patent belgesi nasıl alınır? Ülkemizde bu yetkiye sahip yalnızca 1 kurum bulunmaktadır. Gerekli kuruma raporunuz ile birlikte başvuru yaparak Patent belgesi alabilirsiniz.

Patent belgesi nasıl alınır? Türkiye Cumhuriyeti kapsamında geçerli bir patent istiyorsanız Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurmanız gerekmektedir. Eğer patentin yurtdışı ayağı da olsun ve uluslararası geçerliliği olsun istiyorsanız Avrupa Patent Ofisi’ne başvurmalısınız. Patent belgesi alma süreci sanıldığından daha zahmetli bir süreçtir. Bu konudaki araştırmalar bile oldukça uzun zaman alabilir. Kurumlar tarafından atanan patent vekili, yapılan başvuru hakkında araştırma yapmaktadır. Yapılan araştırmada buluşun hak edildiği araştırılmaktadır. Patent belgesi nasıl alınır? 

 • Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuru yapmanız gerekmektedir.
 • Kuruma araştırma raporu iletmeniz gerekmektedir.
 • Raporu inceledikten sonra Türk Patent ve Marka Kurumu, sizlere patent inceleme raporu sunacaktır.
 • Kurum tarafından uygun görülmesi halinde uygun görülen sürede size patent belgesi teslim edilecektir.

İşlemler sonunda onay alırsanız belirlenen ücret karşılandığında patent belgesine sahip olursunuz.

Patent Başvurusu Nasıl Yapılır?

Patent Başvurusu Nasıl Yapılır?

Patent başvurusu nasıl yapılır? Başvurmak için buluşa verdiğiniz emek kadar olmasa da çaba göstermeniz gerekmektedir.

Patent başvurusu nasıl yapılır? Öncelikle Türk Patent ve Marka Kurumu başvuru yapmak için hazırlamanız gereken bir dilekçe vardır. Bu dilekçeye bazı yerlerde Patent raporu da denilmektedir. Patent başvurusunda gerekli olan dilekçe için şu bölümleri hazırlamanız gerekmektedir:

 • İcadın özetini anlatmalısınız. İcat hakkında kısa bir şekilde özet kısmı hazırlamalısınız.
 • Tarifname hazırlamalısınız. İcadın detaylı bir şekilde anlatıldığı bölümdür. Yapmış olduğunuz buluşun avantajlarından, hangi alanda olduğundan, katkılarından, benzer ürünlerden farkından bahsetmelisiniz.
 • Teknik resim ayarlamanız gerekmektedir. İcadın parçalarının varsa parçaların isimlerinin detaylı bir şekilde karakalem ile çizimini sunmanız gerekmektedir. Bu şekilde tanımlayıcı bir görsel ayarlamanız süreci de daha hızlı hale getirir!
 • İcadın hangi alanlardan korunması gerektiğini “İşlemler” kısmında belirtebilirsiniz.

Patent kuruluna başvuruda sizden istenilen diğer evrakları da dilekçe ile birlikte iletmeniz gerekiyor. Dilekçe hazırlama hizmeti veren kurumlardan da yardım alabilirsiniz. Bu şekilde kuruma gerekli hazırlıkları yaparak başvuru yapmalısınız.

Patent Hakkı Ne Demek?

Patent hakkı ne demek? İcat etmiş olduğunuz buluşun korunması ile ilgili sahip olduğunuz hak anlamına gelmektedir.

Patent hakkı ne demek? Patent hakkı ile telif hakkı oldukça karıştırılmaktadır. Benzerliği olsa dahi aralarında belirli farklar bulunmaktadır. Telif hakkı üretilmiş olan fikirler ve eserler ile ilgilidir. Patent hakkı ise teknik veya bilimsel olan bir buluşun korunması anlamına gelmektedir. Ortaya konulan buluşa dair bilgiler içermektedir. Yani buluşun kime ait olduğu ve kimler tarafından kullanılabileceği Patent hakkı ile savunulur.

Patent hakkı, patent alan kişinin haklarını korumaktadır. Patent sahibinin izni olmadan buluşun kullanılması, satılması, üretilmesi yasal olarak suçtur.

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz:

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

OneDrive Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar? *2021

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.