DOLAR

32,1342$% -0.13

EURO

35,1668% 0.02

GRAM ALTIN

2.474,95%0,30

ÇEYREK ALTIN

4.014,00%0,00

BİST100

10.158,63%-0,15

BİTCOİN

2138272฿%6.67312

a

İşte Milli Eğitim Şurası Gündemi : Mülakat Kaldırılsın

7 yıl aradan sonra toplanacak Milli Eğitim Şurası gündemi için MEB'e ulaşan öneriler belli oldu. Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun düzenlenmesi, ücretsiz öğle yemeği desteği, sözleşmeli öğretmen alımında mülakatların kaldırılması... İşte detaylar !

7 yıl aradan sonra toplanacak Milli Eğitim Şurası gündemi için MEB’e ulaşan öneriler belli oldu. Ana teması “Eğitimde Fırsat Eşitliği” olan 20. Milli Eğitim Şurası yarın Ankara’da toplanacak ve 3 gün sürecek. Şura kapsamında “Temel Eğitimde Fırsat Eşitliği”, “Mesleki Eğitimin İyileştirilmesi” ve “Öğretmenlerin Mesleki Gelişimi” başlıklarında özel ihtisas komisyonları kurulacak.

Şura hazırlık çalışmaları kapsamında “sura.meb.gov.tr” web adresi üzerinden öğretmen, öğrenci, veli, eğitim yöneticisi, sendika, vakıf, dernek, sanayi ve ticaret odaları gibi STK’ler ile üniversitelerden gündemle ilgili tespit, öneriler iletildi. İnternet sitesine 32 bin 643 görüş geldi. Komisyonların hazırlayacağı raporlar, genel kurula sunularak, oylama sonucunda tavsiye kararları alınacak.

Özel Eğitim Ve Rehberlik Hizmetlerinin İyileştirilmesi

“Temel Eğitimde Fırsat Eşitliği” özel ihtisas komisyonunda görüşülmesi talebiyle “Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetlerinin İyileştirilmesi” başlığıyla Bakanlığın gündeme aldığı taslak maddeler arasında 37-78 aylık özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin öncelikle kaynaştırma yoluyla eğitime katılımının sağlanması bulunuyor. Bu alanda gelen diğer öneriler şöyle:

“Kronik rahatsızlığı ve hastalığı olan öğrenciler için uzaktan canlı dersleri de içerecek harmanlanmış (hibrit) eğitim modelleri geliştirilmelidir. Kaynaştırma yolu ile eğitim gören tüm özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin sınıflarına ihtiyaç halinde destek eğitim personeli ve/veya kolaylaştırıcı kişi görevlendirilmesine yönelik çalışmalar yapılmalıdır.

Özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin gelişiminin desteklenmesi için sosyal, kültürel, sanatsal, sportif faaliyetler, müsabakalar gibi etkinlikler artırılmalıdır. Tüm eğitim kademelerinde ve sınıf seviyelerinde rehberlik hizmetleri güçlendirilmelidir.”

Tüm Okullarda Ücretsiz Öğle Yemeği Verilmeli

Milli Eğitim Şurası’nda görüşülmek üzere “Temel Eğitime Erişimin ve Eğitimde Niteliğin Artırılması” başlığı altında Bakanlığa gelen önerilerden bazıları ise şöyle:

Tüm okullarda ücretsiz öğle yemeği verilmeli ve beslenme desteği sağlanmalıdır. Eğitimde fırsat eşitliğini artırmak için ailelerin maddi yükünün azaltılması amacıyla çalışmalar yapılmalıdır. Eğitime erişimi desteklemek amacıyla şartlı eğitim yardımlarının miktarı artırılmalıdır. Ailelerin eğitim öğretim sürecine aktif katılımını sağlamak için aile eğitimlerine daha fazla yer verilmelidir.

İhtiyacı olan öğrencilere teknolojik araç ve eğitim-öğretim materyali desteği sağlanmalıdır. Zorunlu hallerde eğitim öğretim sürecinin kesintisiz devam etmesi için uzaktan eğitime erişim imkanlarını arttıracak tedbirler alınmalıdır.

Ders kitaplarının yanında yardımcı kaynaklar da verilmelidir. İl ve ilçe merkezlerinde spor salonu, yüzme havuzu, laboratuvar ve kütüphaneler gibi alanların kullanımı yaygınlaştırılmalıdır. Bursluluk sınavına giriş koşulları daha çok öğrenciyi kapsayacak şekilde genişletilmeli ve burs verilen öğrenci sayısı artırılmalıdır.

İşte Milli Eğitim Şurası Gündemi : Mülakat Kaldırılsın

İşte Milli Eğitim Şurası Gündemi : Mülakat Kaldırılsın

Mesleki Ve Teknik Eğitimde Ürün Üreten Öğretmenlere Teşvik Verilmeli

“Mesleki Eğitimin İyileştirilmesi” özel ihtisas komisyonunda görüşülmesi isteğiyle Bakanlığa gönderilen önerilerden bazıları şu şekilde:

“Hazırlık sınıfı bulunan Anadolu teknik programlarındaki derslerin en az yüzde 30’u yabancı dil olarak verilmelidir. Anadolu meslek programları için verilen mesleki yabancı dil derslerinin içeriği genişletilerek güçlendirilmelidir.

Döner sermaye kapsamında elde edilen gelirlerin artırılmasına yönelik çalışmalar yapılmalı ve bu kapsamda üretilen ürünlerin satışı için etkin mekanizmalar kurulmalıdır. Meslek lisesinden mezun olan öğrencinin staj yaptığı işletmede istihdam edilmesi durumunda ilgili işletmeye vergi indirimi yapılması gibi teşvik edici uygulamalar yapılmalıdır.

Meslek lisesi öğrencilerine yurt dışı staj için maddi kaynaklar sağlanmalıdır. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında eğitim alan öğrenciler tüm sigorta kollarına dahil edilmeli ve bu süre emeklilik hesabına dahil edilmelidir. Mesleki ve teknik eğitimde ürün ve eser ortaya koyan öğretmenlere teşvik verilmelidir.”

Sözleşmeli Öğretmen Alımları

“Öğretmenlerin Mesleki Gelişimi” özel ihtisas komisyonunda görüşülmesi isteğiyle Bakanlığa gönderilen öneriler arasında yer alıyor. Öğretmen yetiştiren yükseköğretim kurumlarında öğretim programları ve ders içeriklerinin ortak kültürel miras, küresel gelişmeler ve evrensel değerler, toplumsal çeşitlilik ve değerleri yansıtacak şekilde geliştirilmesine de yer verildi.

Öğretmenlerin yetişmesinde niteliği artırmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu ve üniversiteler arasında koordinasyon ve iş birliğinin artırılması istenen Miili Eğitim Şura’sında konu hakkındaki diğer öneriler şu şekilde:

“Öğretmen mesleki gelişim programları yeniden yapılandırılmalı, kıdem ile ilişkisi kurularak belli kıdem aralıkları için eğitim paketleri oluşturulmalı, eğitim kurulları ve zümreler daha işlevsel hale getirilmelidir. Öğretmenlerin mesleki gelişim programları güncel ihtiyaçlar temelinde belirlenmelidir.

Öğretmenler için sürekli nitelikte mesleki ve kişisel gelişimlerine imkan sağlayacak merkezler ve teknoloji tabanlı platformlar kurulmalıdır. Eğitim çalışanlarının talepleri doğrultusunda iller arası veya uluslararası karşılıklı olarak öğretmen değişim programları uygulanmalıdır. Öğretmenlik meslek kanunu çıkarılmalıdır.

Kanun resmi ve özel tüm okullarda çalışan öğretmenleri kapsayacak şekilde düzenlenmelidir. Öğretmenlik mesleğini ve yöneticiliği daha cazip hale getirecek şekilde maaş ve özlük hakları yeniden düzenlenmelidir. Sözleşmeli öğretmenlik alımlarında mülakatlar kaldırılmalıdır. Özel öğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin devlet okullarında görev yapan öğretmenlerle asgari aynı düzeyde özlük haklarına sahip olmaları yönünde düzenleme yapılmalıdır.

Birinci derece öğretmenler için 3600 ek gösterge verilmelidir. Her okul için yönetici ve öğretmenlerin mesleki gelişimine katkı sunmak amacıyla yıllık belirli bir bütçe ayrılmalıdır. Öğretmenlik bir kariyer mesleği olarak düzenlenmelidir. Kariyer sürecindeki ilerlemelerde öğretmenlerin özlük haklarında anlamlı ve belirgin artışlar sağlanmalıdır.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bakan Bilgin’in 3600 Ek Gösterge Açıklaması : Biz Bu Sorunu Çözeceğiz

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.