DOLAR

32,4292$% 0.19

EURO

34,9301% 0.11

GRAM ALTIN

2.397,15%-0,16

ÇEYREK ALTIN

3.896,00%-0,18

BİST100

9.997,91%-1,39

BİTCOİN

2199727฿%-2.82176

a

Enflasyon Rakamları Açıklandı Memurlar İçin Enflasyon Farkı Oluştu…

TÜİK milyonları ilgilendiren enflasyon rakamlarını açıkladı. Zirveyi gören Ocak ayı enflasyon rakamları ile memurlar ve memur emeklileri için enflasyon farkı oluşmuş oldu. İşte detaylar...

Yüzde 2,5’luk Artış Da Yetmedi

 

Hükümetin memur zam oranını yüzde 2,5’lik artış ile yüzde 7,5’e çıkarması da enflasyon farkı oluşmasını engellemedi. Yüzde 2,5’lik artış refah payı olarak verilse idi memurlar için enflasyon farkı bu ay için yüzde 3,6 yerine yüzde 6,1 olacaktı. Yüzde 2,5’lik artış enflasyon farkının erken ödenmesi şeklinde gerçekleşti.

Yüzde 2,5’lik artışın refah payı olması için kanun metninde memura fark başlangıcı için %5 rakamının kalması gerekiyordu. Yasama sürecinde ise ne memur sendikaları ne de milletvekillerinden böyle bir önerge gelmeyince yüzde 2,5’luk artış refah payına dönüşemedi.

Memur Ve Memur Emeklisi Zam Oranları

 

Memur ve memur emeklileri için 2022 yılı ilk altı aylık zam oranı son yapılan düzenleme ile %7,5 olarak belirlenmişti. En düşük toplu sözleşme zammını alan memurlar için yılın ilk ayı olan Ocak ayından itibaren enflasyon farkı oluşmuş oldu.

Enflasyon Rakamları Açıklandı Memurlar İçin Enflasyon Farkı Oluştu

Enflasyon Rakamları Açıklandı Memurlar İçin Enflasyon Farkı Oluştu

Memur İçin Enflasyon Farkı Yüzde 3,6 Oldu

 

Ocak ayı enflasyon rakamı yüzde 11,1 olarak açıklandı. Memur ve memur emeklileri ise Ocak ayında toplu sözleşme zammı olarak yüzde 7,5 zam almışlardı. Buna göre enflasyon oranı memurların altı aylık zam oranını geçtiği için yüzde 3,6’lık enflasyon farkı oluşmuş oldu. Bu rakam daha henüz yılın ilk ayı olan Ocak ayı için geçerli. Memur ve memur emeklisi için verilen zam oranı yılın ilk altı ayının toplamı için geçerli olacak.

Bakan Nebati Açıkladı Enflasyon Nisan Ayında Zirveyi Görecek

 

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yaptığı açıklamada enflasyon oranının Nisan ayında zirveyi göreceğini ama yüzde 50’yi geçmeyeceğini ifade ederken bu yıl Türk lirasının istikrara kavuşacağını da söyledi. Bakan Nebati’nin açıklamaları memurların enflasyon farkının artacağı anlamına geliyor.

Aylık TÜFE Ve ÜFE Oranları

 

Ocak ayı TÜFE ve ÜFE rakamları açıklandı.Tüketici fiyat endeksinde ocak ayında aylık artış oranı yüzde 11,1 oldu.  Aralık ayında yüzde 13,58 artan TÜFE Ocak ayında artışını sürdürdü. Ocak ayında TÜFE % 11,01 Arttı. ÜFE ise yüzde 10,45 oranında artış gösterdi.

İstanbul Ticaret Odası Enflasyon Rakamlarını Açıkladı

 

TÜİK öncesi her ayın 1. günü İstanbul için enflasyon rakamlarını açıklayan İstanbul Ticaret Odası (İTO) 2022 yılı Ocak ayına dair perakende ve toptan fiyat endekslerini yayımladı. İstanbul Ticaret Odası’na göre İstanbul’da Ocak ayında fiyatlar % 13,78 oranında arttı.

İstanbul’da perakende fiyatlarda yıllık enflasyon Ocak ayında yüzde 50,91 seviyesini gördü. Toptan fiyatlardaki arış oranı ise yüzde 6,03 oldu. Böylelikle 2002 yılından bu yana en yüksek yıllık enflasyon oranı görüldü.

Ekonomistlerin Tahminleri Nasıldı ?

 

Reuters tahmini: Aylık enflasyonun yüzde 9.80 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor, tahminler yüzde 6.9 ila yüzde 13.72 arasında yer alıyor.

AA Finans beklenti anketine göre, ekonomistlerin ocak ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 10,09 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin ocak ayı için enflasyon beklentileri, en düşük yüzde 7,46, en yüksek yüzde 13,72 aralığında yer aldı.

Dünya Gazetesi yazarı Alaattin Aktaş ise Ocak ayı için enflasyon beklentisini güncelledi ve%12’lik bir enflasyon beklentisi olduğunu açıkladı. Aktaş daha önce Ocak ayı için 13,5 ile 15,5 arası bir enflasyon beklentisi olduğunu ifade etmiş Ocak ayında çok yüklü zam gören elektrik, doğalgaz ve sigaranın 2022 ağırlığının daha düşük olması nedeniyle bu rakamı güncellemişti.

Bloomberg anketinde beklenti ocak ayında tüketici fiyatlarının aylık yüzde 9,4, yıllık ise yüzde 45,5 seviyesinde artacağı yönünde oldu. 25 kurumun katılımıyla gerçekleştirilen ankette ocak ayı enflasyonu için en düşük beklenti aylık yüzde 5,8, en yüksek beklenti ise yüzde 13,72 oldu.

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, 30 Aralık 2021’de Bloomberg HT yayınında gündemdeki gelişmeleri değerlendirmişti. Aşan, “Kurun bu seviyelerde devam ettiği ortamda fiyat düzeltmelerinin etkisiyle Ocak ayında eksi enflasyon bekliyorum. Şubat’tan sonraki enflasyon önümüzdeki döneme dair enflasyon beklentisini belirleyecek dönem olacak.” demişti.

Enflasyon Açıklaması Öncesi TÜİK Başkanı Değişti

 

29 Ocak 2022 Cumartesi günü Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı atama kararıyla, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanlığı görevini yürüten Sait Erdal Dinçer’in görevden alınmıştı. TÜİK Başkanlığına Erhan Çetinkaya, Başkan Yardımcılığına ise İbrahim Demir atandı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Enflasyon Oranı Yarın Açıklanacak! İşte Tahminler…

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.