DOLAR

32,4985$% 0.13

EURO

34,6465% 0.25

GRAM ALTIN

2.491,87%0,24

ÇEYREK ALTIN

4.258,00%-1,18

BİST100

9.530,47%-0,18

BİTCOİN

1960529฿%-2.76083

a
 • Kamu Haber
 • Genel
 • Gezi Yazısı Nedir? Nasıl Yazılır? 2021 Gezi Yazısı Örnekleri

Gezi Yazısı Nedir? Nasıl Yazılır? 2021 Gezi Yazısı Örnekleri

Gezi yazısı nedir? Dünyada görülen yerler ile ilgili kısa açıklayıcı bilgilerin yanı sıra bölgenin anlatılmasına gezi yazısı denilmektedir. Gezi yazıları, Edebi tür olarak tanımlanmaktadır. Genel olarak Gezi Yazıları kültürel birikim aktarımları içermektedir. Yazılarda anlatılan yerlerde yaşayan insanlar, bu insanların kültürleri, gelenekleri ve görenekleri edebi bir dil ile anlatılır. Bu sayede yazılar gelecek nesillere de aktarılmış olur. 

Gezi Yazıları için asıl amaç gezilen bölgede yaşayan insanlarla alakalıdır. O bölgede yaşayan insanların yaşam biçimleri, maddi zenginlikleri, kültürel zenginlikleri ve coğrafi zenginlikleri kaleme alınmaktadır. Gezi yazılarında ülkelerin ve şehirlerin tarihi güzelliklerinin yanı sıra doğal güzelliklerinden de bahsedilmektedir.

Tarafsız olarak gezilen yerlerin olumlu ve olumsuz bütün yönleri esas alınır. Gezi yazılarında yer alan bütün ibareler yazan kişinin gözünden eleştirel bir dille anlatılmaktadır.

Gezi Yazısı Nedir?

Gezi Yazısı Nedir?

Gezi yazısı nedir? Diğer adıyla seyahatname olarak bilinen eserlerde yazarın gezdiği yerleri edebi bir dil ile anlatmasıdır.

Gezi yazısı nedir? Yazarların gezdikleri gördükleri yerleri edebi bir şekilde eleştirel olarak kaleme aldıkları eserlerdir. Gezi yazıları genellikle betimleme tekniği kullanılarak yazılmaktadır. Bunun sebebi gezilen yerin okuyucuya yaklaşık olarak aktarılması istendiğinden kaynaklanmaktadır.

Yazılarda yazarın kendi düşüncesi oldukça önemlidir. Türk Edebiyatı içerisinde de Gezi Yazılarına birçok örnek bulunmaktadır. Bunlardan en ünlü olanı Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eseridir. Bunun yanı sıra Ali Reis’!in Mir’ atü’l-memalik adlı eseri de Edebiyat camiasında oldukça bilinmektedir.

Gezi yazısı yazarken okuyucunun ilgisini uyanık tutmak gerekmektedir. Okuyucunun okuduğu bu yerleri görme isteği arzulaması sağlanmalıdır. Bundan dolayı da gezi yazarlığı ayrı bir Edebi ustalık gerektirir. Yazarın gezdiği bu yerlerin ilginç ve dikkat çekici özelliklerini kavraması gerekir. Bu özellikleri de sahip olduğu kültürel birikimle etkileyici bir şekilde anlatması gerekir.

Gezi Yazısında Olması Gereken Özellikler

Gezi yazısında olması gereken özellikler, gezi yazısının zor Edebi türler arasında yer almasında rol oynuyor.

Gezi yazısı diğer edebi türlere göre daha zor yazılmaktadır. Bunun en başlıca sebebi yazarın kültürel bir birikime sahip olması gerekliliğinden kaynaklanır. Gezi yazılarında olması gereken özellikler şu şekildedir:

 • Gezi yazısı içerisinde anlatılanlar hayal gücüne dayalı olmamalıdır. Tamamen gerçek ile örtüşen yazılar olmak zorundadır.
 • Yazılarda betimleyici anlatımdan yararlanılmaktadır. Bu sayede okuyucuların zihninde canlanması ve ilgi çekmesi gerekir.
 • Gezi yazılarında gezilen yerlerin güzellikleri hakkında yorumlar bulunmalıdır. Bu yerleri eleştirel bir bakış açısıyla duygu ve düşünce katarak aktarmak gerekmektedir.
 • Yazarların dikkatini çeken ve bahsetmek istediği çeşitli konuları yazıyla birleştirerek ederek edebi bir üslup ile anlatması gerekir.
 • Gezi yazıları kuvvetli bir gözlem yeteneği gerektirir.
 • Yazarların anlattıkları ile örtüşen fotoğraflar bulundurması ve yazıyı desteklemesi gerekmektedir. Bu sayede anlattıklarını bir akıl çerçevesinde değerlendirebilir.

Gezi Yazısı Nasıl Yazılır? 

Gezi yazısı nasıl yazılır? Yazarların gezdikleri, dolaştıkları ve anlatmaya değer gördükleri yerleri anlatmak için belirli kurallara uymaları gerekir.

Gezi yazılarında yazarlar ne görmüşse yazısına bunu aktarmaktadır. Fakat bunu yaparken kendi görüşlerini, fikirlerini ve anlatmak istediklerini de yazıya aktarmaları gerekmektedir. Aynı zamanda Gezi yazısı içerisinde anlatılanlar hayal gücüne dayalı olmamalıdır.

Tamamen gerçek ile örtüşen yazılar olmak zorundadır. İyi yazılmış Gezi Yazılarında ise betimleyici anlatım kullanılmaktadır. Bu sayede yer ilgi çekici hale gelir. Betimleyici özellik ile birlikte yazarların anlattıkları ile örtüşen fotoğraflar bulundurması ve yazıyı desteklemesi tavsiye edilmektedir. Bu sayede yazı ile birlikte anlatım daha tam bir hale gelir.

Gezi yazıları 2’ye ayrılmaktadır. Bu yazılar seyahat ve yer bakımından ikiye ayrılırlar: Yurt dışı gezi yazıları ve yurt içi gezi yazıları.

Gezi Yazısı Örnekleri

Gezi Yazısı Örnekleri

Gezi yazısı örnekleri ile nasıl gezi yazısı yazılır fikrinin oluşmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Gezi yazısı örnekleri ile nasıl gezi yazısı yazmak istediğinize karar vermeniz mümkündür. Sonuç olarak yazara bağlı olarak şekillenecek olan Gezi Yazıları birçok durum kaleme alınarak yazılmaktadır.

Üsküp’te Türk Evleri isminde bir gezi yazısı örnek:

Üsküp’te Türk Evleri

Üsküp’te Türk Evleri

Okland Adası isminde bir gezi yazısından örnek:

Okland Adası

Okland Adası

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)
 • EFE
  2 yıl önce
  1 1

  BU ŞEY ÇOOOOOOOOOOOOOOOOOOOK KÖTÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜ

Sıradaki haber:

Ankara Servis Ücretleri Belli Oldu! 2021 Yılı Servis Ücretleri Ne Kadar?

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.