DOLAR

32,2053$% -0.22

EURO

35,1156% -0.22

GRAM ALTIN

2.498,17%1,32

ÇEYREK ALTIN

4.035,00%1,11

BİST100

10.643,58%3,14

BİTCOİN

2151343฿%2.06996

a

İşte Hak-İş’in Asgari Ücret Açıklaması

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, son günlerde milyonların merakla beklediği asgari ücret ile ilgili bir açıklama yaptı. Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan asgari ücret ile ilgili ne söyledi ? Asgari ücret ne kadar olacak ? İşte Detaylar...

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, son günlerde milyonların merakla beklediği asgari ücret ile ilgili oldukça detaylı bir açıklama yaptı.

Asgari ücret için veriler bir bir açıklandıkça 2022 asgari ücret tahmini ile ilgili yeni hesaplar ortaya çıkmaya başladı. Aralık ayında belirlenecek ve hemen hemen 6,5 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücret  için hükümet tarafından, ‘Türkiye’nin meselesi olmaktan tamamen çıkacak’ açıklamaları gelirken, 2022 asgari ücretinin asgari geçim indirimi (AGİ) ile birlikte 3 bin 485 lirayı geçeceği tahmin ediliyor.

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan: Önce Vergi Yükünü Azaltın

Asgari ücret ile ilgili yapılan tahminlerin ardından sendikalar da asgari ücret ile ilgili taleplerini bir bir açıklamaya başladı. Türk-İŞ Genel Başkanı da “Bu yıl 45 yıla bedel” ifadelerini kullanarak beklentilerini ve taleplerini açıklamıştı. Asgari ücret konusunda beklentileri ile ilgili açıklama yapan Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan ise konfederasyon olarak enflasyonun üzerinde bir zam oranı talep edeceklerini açıkladı.

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, “Türkiye OECD ülkeleri arasında asgari ücretten en fazla vergi alan ülkelerden bir tanesi. Asgari ücreti ne kadar arttırırsak arttıralım önce bu vergi yükünü azaltmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Yüzde 42’si Asgari Ücretle Çalışıyor

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, “Ülkemizde 15 milyon sigortalı işçi var. Bunların tam yüzde 42’si yani yaklaşık 6,5 milyonu asgari ücret ile çalışıyor. Türkiye gibi bir ülkede bu ücret asgari ücret olmaktan çıkıyor. Bu aslında bir geçim ücreti oluyor.

Batı Avrupa ülkelerinde asgari ücret istisnai bir ücrettir. Örneğin İspanya’da asgari ücretle çalışanların oranı yüzde 1’dir. Fransa Avrupa’da asgari ücret ile çalışma oranı en yüksek ülkelerden bir tanesi olmasına rağmen orda bile bu oran yüzde 8’dir.

AB ülkelerine bakıldığında ise asgari ücretle çalışanların toplam çalışanlara oranı yüzde 1 ila yüzde 10 arasında değişkenlik gösteriyor. Türkiye’nin ise yüzde 42’si asgari ücretle çalışıyor. Dolayısıyla bizim ülkemizde çalışanların yüzde 42’si asgari ücretle çalıştığı için bu istisnai bir ücret değil, bir geçim ücretidir” ifadelerini kullandı.

Asgari Ücreti Belirleme Konusunda Yetersiz Görüyoruz

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nu hem kapsamı itibariyle, hem katılımı itibariyle hem de kapsayıcılık itibariyle ne yazık ki 6,5 milyon insanın asgari ücretini belirleme konusunda yetersiz görüyoruz.” diyerek konuşmasına devam eden Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan,

“Çünkü burada en büyük işçi konfederasyonu, en büyük işveren konfederasyonu ve bir de hükümet yer alıyor. Halbuki asgari ücretle ilgili bu görüşmeleri yaparken kesinlikle toplumun geniş kitlelerinin de buna dahil edilmesi gerekli.

Aslında hükümet asgari ücreti belirlerken hükümetin kendi bütçesini dikkate alarak belirlediği gibi kamuoyunda bir algı var. Ama bu doğru değil. Bugün asgari ücret belirlenirken tamamen özel sektörde çalışanların ücretleri belirleniyor. Hükümet burada işçi ve işveren arasında hakem olarak görev yapıyor. Bunu yaparken de işçi-işveren arasındaki dengeyi korumak gerekiyor. Ayrıca Türkiye OECD ülkeleri arasında asgari ücretten en fazla vergi alan ülkelerden bir tanesi.

Bence asgari ücreti ne kadar arttırırsak arttıralım bir an önce kesinlikle vergi yükünü azaltmak gerekiyor. Asgari ücreti belirlerken vergi dilimlerini de aşağı çekmemiz lazım” diye konuştu.

 

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan

Asgari Ücret Gün Geçtikçe Eriyor

Asgari ücretin hem dolar hem de TL bazında geçen seneye göre gün geçtikçe sürekli olarak eridiğini ifade eden Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, “Güzel ülkemiz son 2 yılda tüm dünyada olduğu gibi pandeminin ağır etkilerini yaşıyor. Özellikle küçük işletmelerin yaşadığı sorunlar, uğradığı zararlar ve faaliyetlerini kaybetmesi bizi çok ciddi şekilde derinden sarstı.

Son 2 yılda ortaya çıkan ve tüm dünyayı kasıp kavuran pandeminin getirdiği bir kısım zorluklardan ve zincirlerdeki aksamadan kaynaklanan fiyat hareketlerinin oldukça yükselmiş olması, geçen yıl belirlenen asgari ücretin bugüne bakıldığında hem dolar hem de TL bazında gün geçtikçe sürekli olarak eridiğini görüyoruz.

Bu yıl şu ana kadar ki enflasyonu da dikkate alarak bu zorlu durumu, asgari ücretin gün geçtikçe erimesini, ve vatandaşın yaşadığı maddi zorlukları ortadan kaldırmaya yönelik bir bakış açısına çok ihtiyacımız var. Bu veriler ile birlikte bu rakamları yan yana koyduğunuz zaman bugün çalışanlara ödenen 2820 TL tutarında olan asgari ücretin gerçekten ciddi bir oranda yükseltilmesi gerekir ki asgari ücret ile çalışan 6.5 milyon vatandaşımıza rahat bir nefes aldırabilelim” diye konuştu.

Çalışmalarımız Devam Ediyor

Rakamlar üzerinde çalışmalarına devam ettiklerini belirten Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda konfederasyonumuz yer almıyor. Biz de çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Geçen yıl Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda Türk-İş Genel Başkanı sayın Ergün Atalay’ın bize nazik bir daveti oldu.

‘Orada Hak-İş yok ama gelin birlikte çalışalım’ denmişti. Eğer öyle bir çalışma söz konusu olursa üç konfederasyon olarak çalışmaları devam ettirmemiz gerekiyor. Eğer böyle bir durum olmayacaksa önümüzdeki günlerde kendi çalışmamızı tamamlayıp Aralık ayındaki toplantı öncesi kendi verilerimizi ve belirlediğimiz asgari ücreti açıklayacağız. Gerçekten olması gereken rakamlar üzerinde çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İşte YÖK Başkanının Açıklamaları !

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.