DOLAR

32,3048$% -0.03

EURO

34,8521% -0.29

GRAM ALTIN

2.384,84%-1,23

ÇEYREK ALTIN

3.881,00%-0,93

BİST100

10.391,89%2,23

BİTCOİN

2151940฿%-4.32936

a
 • Kamu Haber
 • Gündem
 • Kamu
 • Hazırlık Ödemesi Müjdesi! Öğretmenlere Hazırlık Ödemesi Yapılacak! *2021

Hazırlık Ödemesi Müjdesi! Öğretmenlere Hazırlık Ödemesi Yapılacak! *2021

Hazırlık ödemesi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan okullarda görev yapan okullara verilecektir. Ödemelerin verilme tarihi ise 2 Eylül 2021 tarihinden itibaren olacak şekilde düzenli ilerleyecektir. Bakanlıktan gönderilen yazı içerisinde bu yıl ödenecek olan “Hazırlık Ödemesi” 1.250 TL olarak bildirilmiştir.

Hazırlık ödemesi müjdesi Eylül ayına girmemiz ile birlikte öğretmenlere duyuruldu. 

Hazırlık ödemesi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan okullarda görev yapan okullara verilecektir. Ödemelerin verilme tarihi ise 2 Eylül 2021 tarihinden itibaren olacak şekilde düzenli ilerleyecektir. Bakanlıktan gönderilen yazı içerisinde bu yıl ödenecek olan “Hazırlık Ödemesi” 1.250 TL olarak bildirilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlere her eğitim yılının başında olmak üzere para yatırılmaktadır. Yatırılan bu paraya eğitime hazırlık ödeneği denilmektedir. Yatırılan bu ücret bakanlık tarafından verilmektedir. Bu ödemeden geçtiğimiz yıllarda çıkan kanunlara göre hem kadrolu hem de sözleşmeli öğretmenler faydalanmaktadır.

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz:

2021 2022 Eğitim ödeneği Ne Kadar?

Öğretmenlere hazırlık ödemesi hakkında detaylar Milli Eğitim Bakanlığı’ndan duyuruldu. Yapılan duyuruda 2 Eylül 2021 tarihinden itibaren ödemelerin yatırılacağı söylendi.

Öğretmenlere hazırlık ödemesi okullarda görev yapan öğretmenlere 2 Eylül 2021’den itibaren kademe kademe yatırılak. Eğitim yılına hazırlık olması açısından bu yılın ödeneği hakkında bilgiler paylaşıldı. Ödenek öğretmenlerin bu yılki ihtiyaçlarına göre 1.250 TL olarak belirlendi.

Öğretmenlere Hazırlık Ödemesi 2 Eylül’den İtibaren Yatırılacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer imzası olan “Öğretmenlere Hazırlık Ödemesi” yazısı yeni öğretim yılı için bilgilendirme amaçlı gönderildi. Yapılan bu bilgilendirmede ödeneğin bu yıl daha fazla olduğu ve ihtiyaçlara oranla 1.250 TL olarak öngörüldüğü yazmaktadır.

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz:

Hazırlık Ödemesi Nedir?

Hazırlık ödemesi nedir? Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan bu ödeme yeni öğretim yılı için öğretmenlerin ihtiyacı olan materyalleri karşılaması açısından verilmektedir. Öğretmenlere Hazırlık Ödemesi 2 Eylül’den İtibaren Yatırılacak

Hazırlık ödemesi nedir? 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu içerisinde yer almaktadır. Kanunun 32. maddesi içerisinde hazırlık ödeneği eğitim ve öğretim hizmetleri görevindeki kişilere verilmektedir. Unvanlı kadrolarda görev yapan ve fiilen öğretmenlik yapanlara ödenmektedir. Ödenen bu hazırlık ödemesi aşağıda yer alan bütün meslek gruplarına da yapılmaktadır. Kadrolu ve kadrosuz öğretmenler dışında aşağıda yer alan meslek grupları da bu ödenekten faydalanmaktadır.

 • İlköğretim, ortaöğretim okul müdürleri,
 • İlköğretim, ortaöğretim okul müdür yardımcıları,
 • Cezaevi okullarında görev yapan öğretmenler,
 • Eğitim uzmanları,
 • Eğitim uzman yardımcıları.

Resmi Gazete’de yayınlanan son yazıya göre Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararı ile hazırlık ödemesi güncellenmektedir. Hakem Kurulu Kararına göre hazırlık ödeneği her yıl için %2.5 zam almaktadır.

Hazırlık Ödemesi Kimlere Ödenecek?

Hazırlık ödemesi kimlere ödenecek? Ödemeler kadrolu ve kadrosuz öğretmenlere yapılmaktadır. Bunun yanı sıra bazı öğretmenlik gruplarına ve yardımcılarına da bu ödeme yapılmaktadır.

Hazırlık ödemesi kimlere ödenecek? Yapılacak hazırlık ödemesi aşağıda yer alan meslek gruplarına yapılacaktır:

 • İlköğretim okul müdürleri, 
 • Ortaöğretim okul müdürleri,
 • İlköğretim okul müdür yardımcılar, 
 • Ortaöğretim okul müdür yardımcıları,
 • Cezaevi okullarında çalışan öğretmenler,
 • Yöneticiler,
 • Eğitim uzmanları,
 • Eğitim uzman yardımcıları,
 • Kadrolu öğretmenler,
 • Kadrosuz öğretmenler.

Yukarıda yer alan meslek gruplarının hepsinin “Hazırlık Ödemesi” tutarı aynıdır.

2023 Eğitim Hazırlık Ödeneği (Kırtasiye Yardımı) Hakkında

2023 Eğitim Hazırlık Ödeneği (Kırtasiye Yardımı) Hakkında

Kırtasiye yardımı yıldan yıla değişim göstermektedir. Ödeneğin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmasından dolayı ödenek hakkında bilgiler MEB tarafından belirlenmektedir.

Kırtasiye yardımı güncellemeleri Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararı neticesinde düzenlenmektedir. Yapılan zamlar burada yer alan verilere göre değerlendirilmektedir. Söz konusu olan bu zam eğitim öğretim ödeneğini etkilemektedir. 2022 yılının başlaması ile birlikte yapılan güncellemeler paylaşıldı. Ayrıca 2023 için yeni planlamaya gidilmesi ile hazırlık ödeneğinde de değişiklikler yapıldı.

Toplu sözleşme içerisinde yapılan uzlaşmada, eğitim öğretim yılının hazırlık ödeneği yeni yılda %2.5 zam yapılmayacak. Yapılacak olan zam seyyanen bir zam olmuştur ve 1.250 TL’den 1.400 TL’ye çıkarılmıştır. Çeşitli sebeplerle eğitim ödeneği süresinde çalışmayanlara göreve başladıkları an ödeme yapılmaktadır. Örnek olarak askerliğe gidenler, ücretsiz izne ayrılanlar ve doğum iznine ayrılanlar verilebilir.

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz:

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

6. Dönem PAEM Giriş Sınavı Duyuruldu! *2023

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.