DOLAR

32,4080$% 0.15

EURO

34,5549% 0.28

GRAM ALTIN

2.456,75%0,77

ÇEYREK ALTIN

4.190,00%-0,24

BİST100

9.814,19%0,59

BİTCOİN

2122947฿%1.69327

a

Kamu Kurumları İş Alımları E-Devlet Üzerinden Yapılacak! 

Kamu kurumları iş alımları artık e-devlet üzerinden yapılacak. Yapılan açıklamada kamuya dair iş alımlarının e-devlet ile çalışmasının daha mantıklı olduğu paylaşıldı. Bu sayede kamu kurumlarına yapılacak olan personel alımlarının tek bir noktadan yapılması yönünde teklif verildi. 

Kamu kurumları iş alımları artık E-Devlet üzerinden yapılacak. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi ile yürütülmüş olan çalışmalarda kamu iş alımları e-devlete entegre edildi.

Kamu kurumları iş alımları artık e-devlet üzerinden yapılacak. Yapılan açıklamada kamuya dair iş alımlarının e-devlet ile çalışmasının daha mantıklı olduğu paylaşıldı. Bu sayede kamu kurumlarına yapılacak olan personel alımlarının tek bir noktadan yapılması yönünde teklif verildi. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının yapmış olduğu açıklamada e-Devlet sistemi üzerinden yapılacak olan hizmetlerin günden güne arttığı belirtildi. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi ile yürütülmüş çalışmaların sonucunda da “Kariyer Kapısı Kamu İşe Alım Hizmeti” bu sisteme dahil edilmiştir. Hizmetin e-devlet kapısına aktarılması sayesinde personel alımları artık tek bir noktadan yapılabilecek.

Son olarak Otoyol, Köprü ve Tünel İhlali Geçiş ve Borç Sorgulama, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı sorgulama hizmetlerinde e-devlet üzerinden yapılabilecek.

Kamu kurumları iş alımları ile birlikte e-devlet kapısının daha aktif olarak kullanılması gerektiğine karar verildi. İlk olarak sorgulama işlemleri e-devlet üzerinde eklendi.

E-Devlet Üzerine Eklenecek Olan Yeni Hizmetler: Kamu Kurumları İş Alımları

E-Devlet Üzerine Eklenecek Olan Yeni Hizmetler: Kamu Kurumları İş Alımları

E-Devlet üzerine eklenecek olan yeni hizmetler ile artık e-devlet daha kullanılan bir platform haline gelecek.

Yapılan açıklama ile birlikte birçok yeni hizmet artık e-devlet üzerine eklenmiş durumda. Eklenen hizmetler şu şekilde:

  • Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Okulları için adrese uygun okulu sorgulama hizmeti verilmektedir. Ayrıca sorgulama işleminden sonra internet üzerinden e-kayıt yapılmaktadır.
  • Milli Savunma Bakanlığı için Şehit yakınları ve gazilere yönelik çalışmalar eklendi. Kira yardım başvurusu hizmeti internet üzerinden verilmektedir.
  • Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, bilinen adıyla TOKİ için tapu devir işlemlerinde vatandaşlar e-devlet üzerinden gerekli bilgileri alabilirler.

Eklenen hizmetlerin yanı sıra e-devlet üzerinden yeni çalışmaların yürütüldüğü belirtildi. Devlet dairelerinde olan hizmetlerin daha akıcı bir şekilde işlemesi açısından e-devlet üzerine yapılacak çalışmalar devam etmektedir. Özellikle abonelik başvuru hizmetleri için büyük bir çalışma yürütüldüğü belirtildi.

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz:

E-Devlet Yoğun İlgi Gördü!

E-Devlet Yoğun İlgi Gördü!

E-Devlet Yoğun İlgi Gördü!

Kamu kurumları iş alımları eklenmesinin en büyük nedeni e-devletin yüksek bir ilgi görmesinden kaynaklanmaktadır.

Yapılan açıklamalarda Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun görüşlerine yer verildi. Bakan yaptığı açıklamada teknolojinin gelişmesi ile e-devlet altyapısının da güçlenmesi gerektiğini, güçlendiğini ifade etti. Vatandaşların internet üzerinden erişebildiği e-devlet hizmetlerinde yoğun bir ilgi olduğunu belirten Bakan bu konuya ağırlık verdiklerini söyledi. 

Bakan Karaismailoğlu e-devlet üzerinde yapılan işlemleri şu şekilde açıkladı: “e-Devlet Kapısı üzerinde bu yıl 8 ay geçmesine rağmen 5.5 milyar işlem yapılmış durumda. Yine aynı dönemde en çok Sosyal Güvenlik Kurumu (4A Hizmet Dökümü) üzerinden çok yoğun işlemler yapıldı.” E-Devlet kapısında yapılan işlemlerden yoğun olanlar ise şu şekilde:

  • Sosyal Güvenlik Kurumu – 4A Hizmet Dökümü,
  • Gelir İdaresi Başkanlığı – Vergi Borcu Sorgulama,
  • Türkiye Noterler Birliği – Adıma Tescilli Araç Sorgulama,
  • Sağlık Bakanlığı – HES Kodu Üretme ve Listeleme,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu – SGK Tescil ve Hizmet Dökümü

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz:

E-Devlet Nedir?

E-Devlet nedir? Ülkemizde yeni yeni işleyen bir kavram olan e-Devlet, verimliliği artırmak amacıyla kurulmuştur.

E-Devlet, çağdaş bir toplum olmanın gereği olarak gösterilmektedir. Bundan dolayı yönetenlerin ve yönetilenlerin arasında işlemlerin karşılıklı biçimde dijital ortamda yapılması sağlanmıştır. Yapılan işlemler güvenli ve sürekli bir şekilde e-Devlet üzerinden yapılabilir. Genel anlamda bakıldığında e-Devlet kapısı devlette yer alan kurumların işlerini kolaylaştırmıştır. Kurumların işlerinin kolaylaşmasının yanı sıra vatandaşların da hizmetleri her yerden kolay bir şekilde alması sağlanmıştır.

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz:

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)

Sıradaki haber:

Hazırlık Ödemesi Müjdesi! Öğretmenlere Hazırlık Ödemesi Yapılacak! *2021

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.