DOLAR

33,0965$% 0.31

EURO

36,1157% 0.32

GRAM ALTIN

2.596,17%1,04

ÇEYREK ALTIN

4.198,00%0,83

BİST100

11.129,83%0,59

BİTCOİN

2092263฿%0.753

a

Kamu İşçilerine Hükümetten Yeni Zam Teklifi

Hükümetin yeni zam teklifi sonrası Türk İş ve Hak İş kamu işçileri toplu sözleşme görüşmesi yapma kararı aldı.

Kamu İşçileri toplu sözleşme görüşmelerinde hükümet tarafından gelecek teklif için hafta boyunca istim üzerinde olacak. İlkin bürüt ücret 3.577TL ile 3.750TL arasında alanlara 100TL, 3.750TL ile 4.000TL arası alanlara 60TL seyyanen zam ve yılın ilk ayında %9, kalan 6 ayda ise %5 + enflasyon farkı verilmesi kamu ilan teklifi gelmişti.

Yaklaşık 600 bini aşan kamu işçisinin hakkını aradığı toplu sözleşme görüşmeleri bu hafta verilecek yeni teklif ile nihai sonucun kabul olması ile anlaşmanın sağlanması bekleniyor. Kamu görevlilerinin aldığı zamma enflasyon farkı da eklendiğinde her dönem yapılacan bu sözleşme ile emekçilerin yaşam koşullarına destek olması gerekiyor.

Türk İş ve Hak İş ortak bir karar alarak aynı sözde birleşmenin kamu işçileri hakları açısından en iyisi olacağını düşünüyor. Hükümetten gelen ilk teklifin hiç bir şekilde talepleri karşılayamayacağını söyleyen yetkililer kurban bayramı dolayısıyla ara verilen pazarlık görüşmelerinde yeni zam teklifinin sunulmasını bekliyor.

sendika masada

#Sendikamasadamemurusatma Twitter

Türk-İş Hükümetin İlk Zam Teklifine Ne Cevap Verdi?

Türk-İş adına görüşmeleri yürüten Ramazan AğarTürk-İş Mali Sekreteri olarak verdiği demeçte “Kendilerine de ilettik. Artık daha geç olmadan hemen önümüzdeki hafta yeni teklifi bekliyoruz. Biz de o teklifi kendi içimizde değerlendireceğiz” sözlerini söyledi. Hükümet tarafından gelen ilk teklifin kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını söyleyen Ramazan Ağar İlerleyen bir süreç var. 1 Ocak itibariyle toplu sözleşme görüşmelerine başlayan işyerlerinin 30 Ağustos itibarıyla grev kararı alması gerekiyor. Grev kararı sonrasında da 60 günlük bir süreç var. Ama sonuçta artık tekliflerin belli bir aşamaya gelmesi ve kamu ilan sayfalarında yayınlanması gerekiyordu.” dedi.

Ramazan Ağar ayrıca mevzuat hakkında “Genelde temmuz ortasında son teklifler verilmiş oluyordu. O nedenle haftaya sürecin hızlanmasını bekliyoruz. Gelen teklifi tek başımıza değerlendirmeyeceğiz. Üyelerimize soracağız, tatmin edici olup olmadığına bakacağız. Gelen geri dönüşlere bakacağız, üyelere sorup öyle bir karar alacağız.” diyerek çalışanlar ile hükümetin teklifinin mutlaka aynı paydada buluşmasını umduklarını iletti.

Toplu Sözleşme Görüşmeleri Ne Zaman?

Hükümet ve sendika konfederasyonları arasındaki bir sonraki görüşme 2 Ağustos tarihinde yapılması planlanıyor. 2020 yılında yapılan son toplu sözleşme görüşmelerinde o yıl için yüzde 4 artı 4, 2021 yılı için de yüzde 3 artı 3 zam yapılması konusunda anlaşma yapılmıştı. İlk teklif sonrası kamu görevlilerinin aldığı bu enflasyon farkı zammının gereğinden düşük ve kabul edilmesi imkansız olarak görüldü ve kamu ilan sitelerinde de bu teklifin çok daha fazlası olması gerektiği kanısı yaygın bir şekilde konuşuldu.

Türk-İş ile Hak-İş Ortak Hareket Kararı Aldı

Hükümetin ilk verdiği teklife karşılık olarak, her iki konfederasyonun aldığı karar ile teklifin, en düşük brüt ücretin 4.800TL’na yükseltilmesi, 2021-2022 döneminde ilk 6 ay %20, diğer 6 aylarda ise enflasyon artı %3 refah payı olması kararlaştırıldı. Bu teklif dışında her ücrete karşı yeni bir teklif gelmesi için direteceklerini bildiren Mali Sekreter Türk İş ve Hak İş birlikte çıktıkları bu yolda ortak kararlar alarak kamu ilan masasında hareket edecek dedi.

hak iş türk iş

Kamu İşçileri Zammında Hak İş Türk İş Ortak Karar Alacak. (2021)

Müzakereler Ağustos Ayında Sonuçlanmazsa Ne Olacak?

Hükümet ve konfederasyon yetkililerince kamu ilan görüşmelerin devam ettiği ve ilk teklifin ardından gelecek olan tekliflerin ülkemiz yararına olması gerektiği ön planda tutuldu. Bu dönem içerisinde yapılan görüşmeler ardından bir anlaşmaya varılamazsa uzun süredir var olmayan bir sürece girilebileceği ve iki ayrı masa kurulabileceği de gündemdeki geçerliliğini sürdürüyor.

Yasal mevzuat gereğince 2 Ağustos 2021’den itibaren 4.2 milyon memur ve 2.2 milyon memur emeklisinin maaş ve aylıklarına 2022 ve 2023’te yapılacak zamların belirlenmesi gerekiyor. Bu sebeple ağustos ayına kadar kamu işçileri ile hali hazırda var olan müzakereler sonuçlanmadığı taktirde, iki ayrı masada pazarlıklar eş zamanlı olarak yürütülecek.

Anlaşma Sağlanamazsa Zam Oranlarını Kim Belirleyecek?

Konfederasyonların ortak bir masada birleşmeleri ile Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen maaş ve aylıklara oransal zam ile seyyanen zam ve refah payı verilmesi, 3600 ek gösterge, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi ve derece kademe ilerlemesinin önündeki engellerin kaldırılması gibi kamu çalışanlarını ilgilendiren bir çok madde üzerinde ortaklaşa çalışacakları söylendi.

kamu işçileri

Kamu İşçileri Zammı 2021

Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen, birlikte aldıkları kararları 26 Temmuz’da, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı‘na sundular ve bekleyişe geçtiler. Daha önceden de söylediğimiz gibi iki masada ayrı pazarlıkların olmaması için Ağustos ayının 3. haftasına kadar bir anlaşma sağlanması gerekiyor. Eğer bu zaman aralığında da anlaşma şartları sağlanamazsa Hakem Kurulu zamların ne kadar olacağına kamu ilan sayfasında okuyabileceksiniz.

Taşerondan Kadroya Geçenler Ne Olacak?

180 bin Kamu İşçisi bu sene taşerondan kadroya geçen işçiler ile birlikte Türk-İş kadrosunda 330 bin üzeri çalışan, Hak-İş bünyesinde ise 300 bin çalışanın hakları bu sözleşmelerde korunacak. Yarım milyondan fazla çalışanı etkileyecek olan bu anlaşmalarda uzun zamandan sonra ilk kez Taşerondan Kadroya giren çalışanlar da bu sözleşmenin bir an evvel ve kendi yararlarına kamu ilan haberlerinde açıklanmasını bekleyecekler.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kamu İşçilerine Hükümetten Yeni Zam Teklifi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.