DOLAR

32,2511$% 0.14

EURO

35,0023% 0.27

GRAM ALTIN

2.417,88%0,36

ÇEYREK ALTIN

3.955,00%0,10

BİST100

10.676,65%-1,07

BİTCOİN

2188734฿%-1.77987

a
 • Kamu Haber
 • Maaşlar
 • Haber Spikeri Nedir? Nasıl Olunur? Ne İş Yapar? 2021 Haber Spikeri Maaşları

Haber Spikeri Nedir? Nasıl Olunur? Ne İş Yapar? 2021 Haber Spikeri Maaşları

Haber spikeri nedir? Speaker kelimesi ingilizceden geçen bir kelimedir. Haber spikeri; haberleri sunan kişi anlamında Türkçemizde de kullanılmaktadır. Haber spikerleri; güncel bilgileri, haberleri çeşitli araçlar yardımıyla kamuya aktarmaktadır. Kamuya aktarma yollarından en yaygını televizyondur ve bunu internet yayınları ve radyolar süre getirmektedir.

Haber spikeri nedir? nasıl olunur ve haber spikerleri tam olarak ne iş yaparlar? 2021 yılında haber spikerlerinin maaşları ortalama olarak ne kadar?

Haber spikeri nedir? Speaker kelimesi ingilizceden geçen bir kelimedir. Haber spikeri; haberleri sunan kişi anlamında Türkçemizde de kullanılmaktadır. Haber spikerleri; güncel bilgileri, haberleri çeşitli araçlar yardımıyla kamuya aktarmaktadır. Kamuya aktarma yollarından en yaygını televizyondur ve bunu internet yayınları ve radyolar süre getirmektedir.

Haber spikerleri düzgün diksiyona sahip olay örgüsünü doğru şekilde anlatan kişilerdir. O gün içerisinde ne olmuş, nelere dikkat etmeliyiz, günlük uyarılar neler gibi cümleleri haber spikerlerinin ağızlarından duyarız.

Haber Spikeri Nedir?

Haber Spikeri Nedir?

Haber spikeri nedir? Spikerler tam olarak ne iş yapmaktadırlar? Spiker kelimesi dilimize ingilizceden geçen “speaker” kelimesinin kullanımından gelmektedir.

Haber spikeri nedir? Haber spikerinin yanı sıra bu mesleğe anonsör, yorumcu ve takdimci de denilmektedir. Günümüzde ise yalnızca spiker olarak yaygın kullanılmaktadır. Spikerler bizlere haber bültenlerini,  reklam spotlarını yorumları ve tanıtımlarıyla okumanın yanı sıra birçok şekilde karşımıza çıkmaktadır. Televizyon ve radyolarda düzenlenen yarışmaların da bir sunucusu yani bir spikeri olmaktadır. Bu tarz eğlence programlarını da takdim edip yöneten kişilere spiker denilmektedir.

Söz konusu bütün programlarda yazılı bir metni aktarmak yerine oradaki metine kendi yorumlarını katarak konuşurlar. Klasik spikerliğin tarihe karıştığı ve çekici – hareketli çalışma alanlarının doğduğu zaten hepimiz tarafından biliniyor. Bundan dolayı da sunuculuk birçok farklı programla karşımıza çıkıyor. Tiyatrolarda, gazinolarda ve müzik salonlarında artık sahne yöneticisi görevinde bir spiker sürekli bulunuyor. 

Olayın aslını daha iyi yansıtması için spikerler bizlere yardımcı olan en büyük kaynaktır.

Haber Spikeri Görevleri Nelerdir?

Haber spikeri görevleri nelerdir? Sunuculuk ile ilgileniyorsanız ve bir gün haber spikeri olmak istiyorsanız görevlerinizi bilmeniz gerekmektedir.

Haber spikeri görevleri nelerdir? Sanıldığının aksine sunuculuk gerçekten zor bir meslektir. İlk başta kamera karşısında olacağınızı düşünseniz de o kamerayı milyonların izlediğini bilmek tedirgin edicidir. 

Haber spikerleri televizyonlarda, radyolarda ve çevrimiçi internet yayınlarında çalışmaktadırlar. Haber spikerinin verdiği hizmeti hangi yayın sahasında verdiği bu yüzden oldukça önemlidir. Genel olarak bir haber spikerinin görevleri şu şekildedir:

 • Haber yayınından önce mutlaka sunulacak metinleri okumak gerekmektedir.
 • Prompterin arızalanması durumunda yayın öncesinde alınan bilgi ile yayını devam ettirmek gerekmektedir.
 • Yayından önce yayın sırasında sunacağı yabancı kelimenin telaffuzuna çalışması gerekmektedir.
 • Teknik ekipmanların (mikrofon, kulaklık…) çalışır durumda olduğundan emin olması gerekmektedir.
 • Olay yerlerinden gelen canlı yayını bazı durumlarda sunmak ve karşıdaki muhabiri karşılamak gerekmektedir.
 • Çeşitli birçok kaynaktan alınan haberlerin analiz edilmesi gerekmektedir.
 • Programla ilgili fikirler oluşturmak ve sürekli geliştirmek gerekmektedir.
 • Sonraki programlar için malzemenin planlamasında yardımcı olması.

Haber Spikeri Nasıl Olunur?

Haber spikeri nasıl olunur? Spikerlik ile alakalı terimleri ve görevleri biliyorsanız haber spikeri olabilirsiniz.

Haber spikeri nasıl olunur? Bilindiği üzere TV Program Yapımcılığı ve Radyo Yapımcılığı bölümleri bulunmaktadır. Fakat buna rağmen Türkiye’de hiçbir üniversite içerisinde böyle bir bölüm bulunmamaktadır. Televizyon kanallarında ve radyolarda spikerlik yapan kişilerin bu mesleğe hangi yoldan geldiklerini araştırmamız gerekmektedir. Burada spikerlik ve sunuculuk yapan kişiler genellikle gazeteci kökenli kişilerdir. Bunun yanı sıra gazetecilik kökeni olmayan fakat bu alanda kurslar bitirmiş kişiler de sunuculuk ve spikerlik yapmaktadır. Özellikle televizyon kanallarında çıkan programlarda sunucuların bu mesleki beceriye sahip olması en önemli noktalardandır.

Spiker veya sunucu denildiği zaman akla ilk olarak spikerin dış görünüşü gelmektedir. Genel olarak spikerlik mesleği için aday seçilenlerin erkek ise yakışıklı ve kadınsa da güzel olması gerektiği bilinmektedir. Haber spikerlerinde böyle bir durum söz konusu olmasa da diğer magazin gibi programlarda buna dikkat edilmektedir. 

Haber Spikerinde Olması İstenilen Özellikler

Haber Spikerinde Olması İstenilen Özellikler

Haber spikerinde olması istenilen özellikler nelerdir? Bir haber spikeri nasıl olmalıdır?

Haber spikerinde olması istenilen özellikler nelerdir? Spikerlerin özellikleri büyük bir kitleye hitap edecekleri için aşağıdaki şekilde olmalıdır:

 • Kesinlikle düzgün bir diksiyona sahip olmaları gerekiyor.
 • Net bir ses tonu ile konuşmaları oldukça önemlidir.
 • Beden dilini etkin bir şekilde kullanabilmesi gerekiyor.
 • Dış görünüşe yayın önceleri özen göstermeli.
 • Mesai saatleri değişse bile çalışabilir durumda olmalı.
 • Yoğun ve bir o kadar stresli iş temposuna ayak uydurmalı.
 • Ekip arkadaşları ile kolay bir şekilde uyum sağlamalı.
 • Erkek adaylar için oldukça önemli bir özellik olan askeri yükümlülük bulunmamasıdır. Genellikle mesleğe yeni başlayacak olan kişilerden bu istenilmektedir.

Haber Spikeri Olmak İçin Okunması Gereken Bölüm

Haber spikeri olmak için okunması gereken bölüm maalesef ki ülkemiz içinde yoktur. Herhangi bir üniversite okuyarak haber spikeri olamazsınız. Gazetecilik sektörüyle ve ilgil kurslar sayesinde haber spikerliğine adım atabilirsiniz.

2021 Haber Spikeri Maaşları

2021 haber spikeri maaşları ne kadar? Spikerler ne kadar kazanıyor?

2021 haber spikeri maaşları ne kadar? Haber spikerlerinin kazandığı maaşların ortalaması aşağıda verilmiştir:

 • En düşük aylık maaş: 3.930 TL
 • Ortalama aylık maaş: 7.770 TL
 • En Yüksek aylık maaş: 15.520 TL

Burada yer alan veriler maaşları bilinen haber spikerlerine sorularak hazırlanmıştır. Bu ankete toplamda 100 kişi katılmıştır. Değerler değişkenlik gösterebilir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Öğretim Görevlisi, Öğretim Üyesi, Araştırma Görevlisi, Doçent, Profesör 2021 Yılı Maaşları

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.