DOLAR

32,2050$% 0.02

EURO

35,1623% 0.01

GRAM ALTIN

2.473,42%0,24

ÇEYREK ALTIN

4.003,00%0,12

BİST100

10.158,63%-0,15

BİTCOİN

2129772฿%7.19057

a

Host Ne Demektir? Kimlere Host Denilir? Nasıl Olunur? *2021

Host ne demektir? Host kelimesi İngilizce kökenli bir kelimedir. İngilizcesi “Hospitality” olan kelimenin dilimizdeki karşılığı misafirperverlik olarak bilinmektedir. Meslek temel olarak misafirperver bir şekilde davranmayı gerektiren hizmet sektörü mesleğidir.

Host ne demektir? Mesleğin farklı imkanları gezme imkanı sunması ve ayrıca maaşlarının da yüksek olması sebebiyle çoğu insan mesleğe ilgi duymaktadır.

Host ne demektir? Host kelimesi İngilizce kökenli bir kelimedir. İngilizcesi “Hospitality” olan kelimenin dilimizdeki karşılığı misafirperverlik olarak bilinmektedir. Meslek temel olarak misafirperver bir şekilde davranmayı gerektiren hizmet sektörü mesleğidir. Ulaşım araçlarındaki müşterilere misafir gibi davranma amaçlanmıştır. Genel anlamda görevleri konukların rahat etmesini sağlamak, konukların karşılanması ve ihtiyaçlarının giderilmesi yönündedir. İşletmenin pazarlama ve satış politikalarına hakim olan kişiler işletmeyi temsil etmek amacıyla bu işi yapmaktadırlar.

Kısacası ulaşım araçlarında bizlere yardımcı olan kişilere host ve hostes denilmektedir. Erkek kabin memurlarına host denmesine karşın kadın kabin memurlarına hostes denilmektedir.

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz:

Host Ne Demektir? 

Host Ne Demektir? 

Host ne demektir? Diğer anlamı ile kabin memuru olarak görev alan kişiler ulaşım araçlarında yardımcı olmak amacıyla bulunurlar. 

Host ne demektir? Özellikle uçaklarda yolculara talimatları ileten, yolcuların bir istekleri olduğunda onlara yardımcı olan kişilere host ve hostes denilmektedir. Yalnızca uçaklarla bağdaşmış bir meslek olsa da host ve hosteslik mesleği yurt dışında farklı ulaşım araçlarında da yer alıyor. Özellikle restoranlar, oteller, otobüsler, fuarlar gibi yerlerde sizi güler yüzlü karşılayan kişilere de host denilmektedir.

Havalimanlarında ise host ve hostes olarak görev alan kişiler ikiye ayrılırlar. Havalimanlarında yerde çalışan görevliler genellikle müşterilerin ihtiyaçlarını kontrol eder ve denetleme görevi yaparlar. İnişlerde ve kalkışlarda yolculara yardımcı olurlar. 

Uçuş hostesleri ise tıpkı pilot gibi uçak içerisinde yolculara hizmet vermektedir. Fakat bu hizmeti uçak havadayken gerçekleştirir. Uçak havalandığı zamanda müşterilerin olası istekleriyle ilgili yardımcı olurlar.

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz:

Host Kimlere Denilmektedir?

Host Kimlere Denilmektedir?

Host kimlere denilmektedir? Bu durum oldukça kafa karıştırıcı olmaktadır. Kimlere host denilmektedir?

Host kimlere denilmektedir? Hostluk mesleği bazı durumlarda kabin memurluğu ile karıştırılmaktadır. Özellikle host görevindeki kişilerin ülkemizde muavin ve karşılama görevlisi gibi unvanlarının olmasından ötürü karışıklıklar olabiliyor. Host ve hosteslik mesleği genel olarak bir yerde insanları güler yüzlü karşılayan, müşterilere misafirmiş gibi davranan kişilerdir. Bundan dolayı yalnızca havalimanında değil mekan girişlerinde de karşılaştığımız kişiler host olarak görev yapmaktadır.

Bu görevde çalışmak isteyen kişilerde genellikle mükemmeliyetçi bir görünüm aranmaktadır. Görüntülerinin herhangi bir tarzın stereotipi olarak yansıtması beklenir. Bazı yerlerde üstlerinde kurumların değerlerini yansıtan üniformalar olabilir. Bu şekilde mekana veya araca gelen müşterileri kibar bir şekilde selamlarlar ve davet ederler. Misafirlerin yardımcı olmalarını istedikleri konularda onları yönlendirirler.

Ülkemizde genel olarak host ve hostes tanımı yalnızca uçaklarda bilinmektedir. Çoğu mekanın girişinde karşılayan birisi bulunmadığından ötürü bu durum böyle aktarılmıştır. Bundan dolayı da host ve hosteslik mesleği yalnızca kabin memurluğu ile bilinmektedir.

Host Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Host olmak için neler yapılmalıdır? Kabin memuru olarak uçaklarda görev yapan bir host, hostes olmak için neler yapılmalıdır?

Host olmak için neler yapılmalıdır? Genel olarak havalimanlarında host ve hostes olmak için kurallar bulunmaktadır. Meslek dalında çalışmak isteyen kişilerin öncelikle fiziki olarak görünüşlerine dikkat edilmektedir. Vücutlarında yer alan dövmeler, küpeler günümüzde çoğu işletme tarafından hoş karşılanmaz. Ayrıca bu meslekte referanslarımızın olması işe başlama konusunda oldukça etkilidir.

İşletmelere başvurmanız durumunda kabul edilmeniz sizin özelliklerinize bağlıdır. Bundan dolayı da referansınızın olması, dış görünüşünüze önem vermeniz oldukça önemlidir. Başvurunuz onaylanırsa da çoğu işletme kendi kurallarına göre host ve hosteslere eğitim vermektedir. Genel anlamda kolay bir eğitim olarak bilinmektedir. Temel nezaket kuralları ve yapmanız gerekenler size aktarılır.

Havalimanlarında host ve hosteslik mesleğinin eğitimini almanız gerekmektedir. Bunun için havayolu firmalarının eğitimlerine başvurabilirsiniz. Bu eğitimlerin bazıları ücretsiz olurken bazıları için ücret talep edilebiliyor. İngilizce seviyeniz üst düzeyde ise eğitimi ücretsiz alabileceğiniz yerler bulunmaktadır.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Freelance Ne Demektir? Ne İş Yapar? Aylık Gelirleri Ne Kadar? *2021

HIZLI YORUM YAP