DOLAR

32,4137$% 0.15

EURO

34,5543% 0.29

GRAM ALTIN

2.459,34%0,87

ÇEYREK ALTIN

4.194,00%-0,13

BİST100

9.814,19%0,59

BİTCOİN

2129811฿%3.19442

a

En Faydalı Bitki Çayları ile Vücut Direncinizi Güçlendirin!

Bitki çayları, takipçilerimiz tarafından özellikle en çok istenen Karışık Bitki Çayı Tarifleri, En Faydalı Bitki Çayı Hangisidir, Değişik Bitki Çayları, Bitki Çayları ve Faydaları, Bitki Çayları İsimleri Resimli, Bitki Çayları İsimleri, Düzenli Bitki Çayı İçmek, gibi bir çok konuda faydalı içerik arayanlar için yazımız okunmayı bekliyor.

Bitki dünyası o denli gelişmiştir ki bitki çayları da insan hayatında önemli bir yere sahiptir. Bitkilerin yemekte ya da taze tüketimlerinin dışında çay olarak da tüketilebilir ayrıca bu bitkilerin insan sağlığına pek çok faydası vardır. Aşırı tüketimlerinde zararları olsa da doğal ilaç olup hastalıklara oldukça yarar sağlar.

Bitki çayı faydaları çaydan çaya değişse de hangi bitki çayı neye iyi gelir denilir ise tüm bitki çayları ortak özelliği, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve antibiyotik görevi görmeleri şeklinde cevap verilir.

Faydaları İle Göz Dolduran Bitki Çayları

Bitkiler dünyasında bulunan her bitki, insan sağlığına fayda sağlar. Doğal antibiyotik görevi gören bitkiler ve bu bitkilerden elde edilen çaylar yüzyıllardır insan hayatında bulunur. Kış mevsiminde hastalıklara karşı tercih edilen bitki çayları her geçen gün daha fazla insan tarafından tüketilir. İnsan sağlığına faydası olan en popüler bitki çayları aşağıdaki gibidir:

1.Ihlamur Çayı

En faydalı bitki çayı hangisidir sorusuna insanların sevip tükettiği bitki çayları arasında olan ıhlamur şeklinde cevap verilir. Öncelikle içimi ile kişinin terlemesini sağlayıp vücuttan toksinleri attığı gibi ateş düşürmeye de yarar. Grip, soğuk algınlığı ve nezlenin yarattığı öksürüğe iyi gelir. Migren ve sinüzit gibi rahatsızlıkların neden olduğu baş ağrılarını hafifletir.

ıhlamur çayı

Ihlamur Çayı Nasıl İçilir?

Kişinin yaşadığı kaygı ve stres seviyesini azaltarak kişinin rahatlamasını sağlar. Panik atak rahatsızlığı olan hastaların kullanılması özellikle tavsiye edilir. Ihlamur tüketimi ayrıca çarpıntının azalmasını ve kan basıncının düşmesini sağlar. Karaciğer rahatsızlıkları gibi damar sertliği için de birebir ilaç görevi görür.

İshal olunduğu zaman da tercih edilen ıhlamur, sindirim sistemine fayda sağlar ve sindirim sisteminin olması gerektiği gibi çalışmasına destek verir.

2.Kuşburnu Çayı

Zayıflatan bitki çayları arasında olan kuşburnu özellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesini böylelikle kişinin kolay hastalanmamasını sağlar. Kış hastalıklarında özellikle tercih edilir. Vücudun rahatlamasını ve dinlenmesini katkı sağlar. Bağırsaklarını düzene soktuğu gibi bağırsak gazlarının da giderilmesinde etkin bir rolü vardır. Öksürük ve boğaz ağrısının geçmesini sağlar bunların yanı sıra balgam sökücü özelliği bulunur.

kuşburnu çayı

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?

Burun akıntısını azalttığı gibi kişide yorgunluk, halsizlik ya da unutkanlık gibi sorunları da engelleyebilir. Nefes darlığına iyi gelir. Nefes darlığına sebep olan astım için de faydası bulunur.

3.Rezene Çayı

Aktarlarda bulunan rezene çayı aynı zamanda marketlerde de poşet halinde satılır. Rezene, mide spazmı ve kasılmaları engeller ve vücudun safra üretimine katkı sağlar. Anne sütünü artırdığı gibi diş ağrılarının da geçmesine yardımcı olur. Reflü sorunu olan kişilerin özellikle tüketmesi gereken bitki çayları arasında yer alır.

rezene çayı

Rezene Çayı Nasıl Yapılır?

Mide gazının atılmasına yardımcı olup libidonun yükselmesini sağlayan rezene çayı ayrıca öksürüğü de azaltır. İştah açıcı özelliği vardır. Rahim kasılmalarında rahatlatıcı etkisi olduğu gibi bağırsakların temizlenmesinde de etkili rol oynar.

4.Papatya Çayı

Apse tedavisi için gargara olarak kullanılan papatya çayı, rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliği ile tercih edilen bitki çayları arasında bulunur. Kramp giderici özelliğinin yanı sıra mide rahatsızlıklarında gastrit ve ülsere de iyi gelir. Boğaz ağrılarını hafifletir ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Sindirim sistemine yardımcı olur ve bağırsak hareketlerini artırır.

papatya çayı nasıl yapılır

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Mikrop kırıcı özelliği ile ağız iltihaplarının iyileşmesini sağlayarak diş ve dişeti hastalıklarına iyi gelir. Uyku sorunu yaşayan kişilerin özellikle tüketmesi gereken papatya çayı aynı zamanda romatizmal hastalıklar için de kullanılır.

5.Kekik Çayı

Ağırlıklı olarak baharat şekli ile kullanılan kekik, nane ailesinden gelir. Kekiğin kaynatılması ile elde edilen kekik çayı, faydalı içeceklerden biridir. Pek çok derde deva olarak bilinen çay, vücut direncini artırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Uykusuzluğa iyi geldiği gibi kişiyi sakinleştirir ve depresyona iyi gelir. Hazımsızlığı giderdiği gibi romatizma hastalıkları için de tercih edilir.

kekik çayı nasıl yapılır

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Solunum sistemine iyi geldiği için bronşları açar. Bu sayede astım, bronşit, öksürük ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda özellikle tüketilir. Ateşin düşmesini sağladığı gibi migren ağrılarına da iyi gelir. Gargara olarak da kullanılan kekik çayı, diş ve diş eti rahatsızlıklarında kullanılır aynı zamanda ağız kokusunu giderilmesini sağlar.

6.Adaçayı

Kan şekerini düşürmeye yardım eden adaçayı, ballıbabagiller ailesinden olan kokulu bir bitkidir. Her akşam düzenli şekilde 1 bardak adaçayı tüketmek pek çok hastalıklara karşı fayda sağlar. Doğal antibiyotik görevi görmesi ile astım, soğuk algınlığı ve bronşit gibi hastalıklara iyi gelir ve kan şekerinin düşmesini sağlar.

ada çayı nasıl yapılır

Ada Çayı Nasıl Yapılır?

Kişinin sakinleşmesine ve stres seviyesinin düşmesine yardımcı olur. Karaciğeri temizlediği gibi safra kesesinin çalışmasını sağlar. Kış mevsiminde oluşan boğaz ağrıları ve öksürüğe iyi gelir.

7.Yeşil Çay

Çin ve Hindistan coğrafyasına özgü olan yeşil çay, dünya çapında bilinen yüzyıllardır tüketilen çaylardan biri olup insan sağlığına da oldukça faydası vardır. Yeşil çayın yüksek polifenol içermesi kansere karşı savaşmasını sağlar. Meme, yumurtalık, prostat, cilt ve mide kanserine karşı olumlu etkilere sahiptir.

yeşil çay nasıl yapılır

Yeşil Çay Nasıl Yapılır?

Yeşil çay kullanımı ile bağışıklık sistemi güçlenir ve metabolizma hızlanarak yağ yakımı kolaylaşır ve buna bağlı olarak kilo kaybını sağlar. Güçlü antioksidan yapısı ile sindirim sistemini çalıştırır ve kabızlığı önler. Kalp sağlığı için de faydalı olduğu gibi yeşil çay tüketen insanlarda düşük kardiyovasküler hastalık riski taşırlar.

8.Zencefil Çayı

Yemek tariflerinde kullanılan zencefil, bitki çayları arasında da popüler bir yere sahiptir. Keskin kokusu ile insanı canlandıran bu bitki, baharat hali ile sağladıkları faydaları çay hali ile de sağlar. Özellikle mide sorunları için tercih edilir bunun haricinde sindirim sorunlarına ve baş ağrısına da iyi gelir.

Zencefil Çayı

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?

Kişinin odaklanmasını sağladığı gibi hafızayı güçlendirir ve hazımsızlığa iyi gelir. Grip ve soğuk algınlığına da iyi geldiği gibi vücutta oluşan enfeksiyonlar ile savaşır. Günde 2 bardak sabah ve akşam şeklinde zencefil çayı tüketilmesi ile vücut dengesi sağlanır ve pek çok hastalık karşı bitkisel yoldan tedavi edilir.

9.Melisa Çayı

Sakinleştirici etkisi ile bilinen aynı zamanda uyku getirir. Limon ya da bal eklenerek tüketilebilen çay, Avrupa ve Akdeniz ülkelerinde yetişir. Şifalı bitkilerden olduğu gibi yabani olarak yetişir. Halk arasında oğul otu olarak bilinir ve insan sağlığına oldukça faydası vardır. Uykusuzluk problemine de iyi gelir.

melisa çayı

Melisa Çayı Nasıl Yapılır?

Kadınların yaşadığı regl sancılarının hafiflemesini sağlar. Sindirim sistemine iyi gelir ve gaz sancılarının giderilmesinde etkin rol oynar. Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların iyileşmesini sağlar. Kişinin odaklanma sorununu çözer, cildi yeniler ve sivilce oluşumunu engeller.

10.Nane Çayı

Köklü tarihi ve aromatik tadı ile mutfakların vazgeçilmezlerin olan nanenin çayı da pek çok derde deva olur. Son yıllarda çay formu ile tüketimi artarak en özel bitki çayları arasında yerini alır. Akdeniz iklimi yaşanan yerlerde görülen bitki, doğanın da insanoğluna sunduğu hediyelerden biri olur. Aktarlardan kuru nane ya da taze nane şeklinde satın alınabilir.

nane çayı nasıl yapılır

Nane Çayı Nasıl Yapılır?

Sindirim sorunları yaşayan kişilerin tükettiği nane çayı özellikle hazımsızlık ve gaz problemlerin çözümünde kullanılır. Dinçleştiren bitki çayları arasında olan nane çayı, kabızlık, şişkinlik ve bulantı gibi sorunları için de kullanılır. Doğal ağrı kesici özelliği ile stresi azaltır, regl sancılarını hafifletir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bu çaylar haricinde değişik bitki çayları arasında kakule, sinameki, hibiskus, elma çayı, gül çalı, kış çayı ve biberiye çayı da bulunur.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)
  • Sena
    3 yıl önce
    0 0

    Adaçayı öneriyorum herkese direncimi hep diri tutuyor her kış severek kullanıyoruz ailecek

Sıradaki haber:

Milli Eğitim Bakanlığı Covid-19 Rehberi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.