DOLAR

32,3439$% 0.08

EURO

35,0040% 0.06

GRAM ALTIN

2.385,72%-1,20

ÇEYREK ALTIN

3.882,00%-0,85

BİST100

10.391,89%2,23

BİTCOİN

2158309฿%-3.89881

a

Milli Eğitim Bakanlığı Covid-19 Rehberi

Milli Eğitim Bakanlığı Covid-19 Rehberi ile birlikte okullarda Covid-19’un önüne geçilmesi adına adımlar yayınlandı. Sınıftaki öğrencilerden herhangi birisine Covid-19 pozitif tanısı konulduğunda diğer öğrencilerin durumları için açıklama yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Covid-19 Rehberi, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in imzası ile birlikte yayınlandı. Yayınlanan rehberde Milli Eğitim’e bağlı okullarda uyulacak kurallar belirlendi.

Milli Eğitim Bakanlığı Covid-19 Rehberi ile birlikte okullarda Covid-19’un önüne geçilmesi adına adımlar yayınlandı. Sınıftaki öğrencilerden herhangi birisine Covid-19 pozitif tanısı konulduğunda diğer öğrencilerin durumları için açıklama yapıldı. Buna göre sınıftaki diğer öğrenciler de izlemeye alınacak ve izleme durumunda okullarına devam edecekler. Aynı kurum içerisinde sınıfta yer alan öğretmenler de izlenmeye alınacak. Fakat öğretmenler de eğitim vermeye devam edecekler.

Yayınlanan rehber ile birlikte okullarda oluşacak Covid-19 önlemleri en üst düzeylere çıkarıldı.

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz:

Milli Eğitim Bakanlığı Covid-19 Rehberi: Öğrenci Pozitif Çıkarsa

Milli Eğitim Bakanlığı Covid-19 Rehberi: Öğrenci Pozitif Çıkarsa

Milli Eğitim Bakanlığı Covid-19 Rehberi ile öğrencilerin pozitif çıkması durumlarında neler yapılacağı kesinleştirildi. Rehberle birlikte veliler de öğrencilerinin durumları hakkında tam bilgiye sahip oldular.

Milli Eğitim Bakanlığı Covid-19 Rehberi içerisinde yer alan bilgiler ışığında pozitif vaka çıkan sınıflarda yapılacak işlemler belirlendi. O sınıfta görev alan öğretmenlerin ve sınıfta yer alan öğrencilerin okul girişlerinde 2 defa semptom sorgulaması yapılacağı duyuruldu. Aynı zamanda 14 gün boyunca her gün ateşlerinin ölçülmesi yapılacak. Bunun yanı sıra öğrencilerin verileri düzenli olarak kayıt altına alınacak. Sınıflarında Covid-19 tanısı konulan öğrencilerin teneffüs saatleri de diğer sınıflara göre farklı olacak.

Semptomları gösteren öğrenciler tespit edildiği zaman direkt olarak sağlık kuruluşlarına yönlendirilecektir. Yönlendirilen öğrencilerin değerlendirmesine göre sağlık kuruluşları okula devam edip etmeyeceği konusunda bilgilendirme yapacak.

Öğrencinin pozitif olması durumunda aynı sınıf içerisinde 10 gün içerisinde 2 vaka çıkarsa öğrencilerim tamamı yakın temaslı olarak kabul edilecek. Yakın temaslı sayılan bu öğrenciler evlerine gönderilecekler.

Milli Eğitim Bakanlığı Covid-19 Rehberi: Öğretmen Pozitif Çıkarsa

Milli Eğitim Bakanlığı Covid-19 Rehberi ile öğretmenin pozitif çıkması durumu da belirlendi. Öğretmenlerin pozitif çıkması durumunda da benzer tedbirler yer alacak.

Milli Eğitim Bakanlığı Covid-19 Rehberi içerisinde öğretmenin pozitif çıkması, okul dışında veya okul içinde teması olmasına göre ikiye ayrılmaktadır. Eğer öğretmenin sınıf dışında bir teması yoksa sınıfta yer alan tüm öğrenciler yakın temaslı olarak kabul edilecektir. Öğrencilerin böyle çıkması durumunda evlerine gönderilmesi ve 14 gün boyunca takibe alınmasına karar verilmiştir. Bunun yanı sıra okuldaki diğer öğretmenler de temaslı olarak kabul edilecektir. Diğer öğretmenler ise maske takmak koşulu ile eğitime devam edebilecekler. Temaslı sayılan öğretmenler 2 günde 1 semptom sorgulamasına girecekler. Sorgulamaya giren öğretmenlerin verileri düzenli olarak kayıt altında tutulacaktır.

Semptom belirtisi yüksek sayılan öğretmenlerin direkt olarak sağlık kuruluşlarına yönlendirilmesine karar verildi. Sağlık kuruluşu öğretmen hakkında değerlendirmede bulunacak. Buna göre öğretmenin okula devam edip etmeyeceği belirlenecektir.

Öğretmenlerin Okul Dışında Risk Durumu Taşıması

Öğretmenlerin okul dışında risk durumu taşıması diğer kurallara göre değişiklik göstermektedir. Farklılıkların bulunduğu bütün durumlar düşünülmüş ve rehber içerisinde kayıt edilmiştir.

Öğretmenin okul dışında riskli temasının bulunması durumunda diğer öğretmenler ve sınıfta yer alan öğrenciler temaslı kabul edilecektir. Okul tarafından 14 gün boyunca kontrolleri sağlanacaktır. Eğer öğrencilerde bir belirti olmazsa öğrenciler ve diğer öğretmenler eğitime devam edecekler. 

Öğrencilerin, öğretmenleri temaslı çıkması durumunda yapacakları ise rehberde şu şekilde yer almaktadır: “Sınıftaki bütün öğrenciler temaslı kabul edilecektir. Fakat kurala uygun bir şekilde maske takmak koşulu ile okula devam edebilecekler. Diğer öğretmenler de aynı şekilde temaslı kabul edilecektir. Fakat öğretmenler de maske takmak koşulu ile eğitime devam edecektir.”

Öğretmenlerin Okul Dışında Temaslı Olursa Ne Olacak?

Öğretmenlerin okul dışında temaslı olarak kabul edilmesi durumunda eğitimde neler uygulanacak? Bu durumda öğretmenlerin verileri düzenli olarak kayıt altına alınacaktır. 

Öğretmenlerin temaslı veya pozitif olması derse girdiği sınıfta yer alan öğrencilerin düzenli olarak kontrol edilmesine neden olacaktır. Okul tarafından yapılacak olan testler şu şekilde: “14 gün boyunca 2 ders saati aralıklar ile semptom sorgulaması yapılacak. Semptom belirtisi gösteren veya yüksek ateşi olanlar sağlık kuruluşlarına yönlendirilecek. Sağlık kuruluşlarının bu durumlardaki değerlendirmesine göre öğrencilerden 1 tanesi bile pozitif çıkarsa bütün öğrenciler temaslı olarak kabul edilecektir. Diğer öğrencilerde belirti yoksa maske takma koşulu ile okula devam edecekler.”

Öğrenciler servis kullanıyorsa servis şoförü ve rehber personel de temaslı olarak kabul edilecektir. Bu durumda kurallara uygun maske takar bir şekilde çalışmaya devam edebilecekler.

Covid-19 Temaslı ve Yakın Temaslı Ayrımı Nedir?

Covid-19 Temaslı ve Yakın Temaslı Ayrımı Nedir?

Covid-19 temaslı ve yakın temaslı ayrımı nedir? Eğitimde öğrencilere ve öğretmenlere konulan tanılarda temaslı ve yakın temaslı olmak üzere iki farklı biçimlendirme yapılacaktır.

Covid-19 temaslı ve yakın temaslı ayrımı nedir? Bu iki farklı duruma sahip olma rehber içerisinde şu şekilde belirtilmiştir:

  1. Temaslı Olarak Kabul Edilenler:

Öğretmen ve öğretmenin derse girmiş olduğu sınıftaki öğrenciler 14 gün boyunca 2 ders saati aralığında sorgulama geçirecekler. Ateşlerinin ölçüldüğü ve revirde belirtilerin sorulduğu bir sorgulama olacak. Burada yer alan veriler düzenli olarak kayıt altına alınacaktır.

  1. Yakın Temaslı Olarak Kabul Edilenler:

Aynı sınıfta eş zamanlı olarak birden fazla vaka çıkması durumunda diğer öğrenciler de yakın temaslı olarak görülecektir. Yani toplamda 10 gün içerisinde bir sınıfta 2 vaka görülür ise bu öğrenciler eve gönderilecekler. Eve gönderilen öğrenciler eğitime 14 gün boyunca uzaktan devam edecekler.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Aile Hekimi Değiştirme Nasıl Yapılır? E-Nabız ve E-Devlet Üzerinden

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.