DOLAR

32,5038$% 0.08

EURO

34,7826% -0.12

GRAM ALTIN

2.496,26%0,50

ÇEYREK ALTIN

4.252,00%0,18

BİST100

9.693,46%1,77

BİTCOİN

2075611฿%2.46781

a
 • Kamu Haber
 • Gündem
 • Sigorta İle İsteğe Bağlı Emekli Olma İmkanı! Ev Kadınları ve Primi Eksik Olanlara Müjde!

Sigorta İle İsteğe Bağlı Emekli Olma İmkanı! Ev Kadınları ve Primi Eksik Olanlara Müjde!

Sigorta ile isteğe bağlı emekli olma imkanı! Ev kadınları ve primi eksik olan diğer çalışanlar isteğe bağlı olarak sigorta sayesinde emekli olabilirler. Ülkemiz için emeklilikte 3 farklı şart bulunmaktadır.

Sigorta ile isteğe bağlı emekli olma imkanı! Özellikle ev kadınları ve primi eksik olanlar için büyük bir imkan olarak çıkarılmıştır.

Sigorta ile isteğe bağlı emekli olma imkanı! Ev kadınları ve primi eksik olan diğer çalışanlar isteğe bağlı olarak sigorta sayesinde emekli olabilirler. Ülkemiz için emeklilikte 3 farklı şart bulunmaktadır. Emeklilik için gerekli olan şartlar:

 • İşe giriş tarihine göre belirlenen sene,
 • yaş şartı,
 • prim şartı

olarak bilinmektedir. İşyerlerinde ise çalışanların primlerini işverenler ödemektedir. Kendi işini kuran vatandaşlar için Bağ-Kur’a yatırmaları gerekmektedir.

Yukarıda yer alan durumlar haricinde çalışma imkanı bulamayanlar ve kendi işini kuramayanlar için de emeklilik imkanı var. Bu durumlar için de isteğe bağlı sigorta sistemi devreye girmektedir. İsteğe bağlı sigorta uygulaması ile birlikte ev kadınları ve primi eksik olanların emekli olması mümkün hale geliyor.

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz:

Sigorta İle İsteğe Bağlı Emekli Olmaya Kimler Başvurabilir?

Sigorta İle İsteğe Bağlı Emekli Olmaya Kimler Başvurabilir?

Sigorta ile isteğe bağlı emekli olma için başvuranların belirli şartlara sahip olması gerekmektedir. Yazımızın devamında bu şartların neler olduğu yazmaktadır.

Sigorta ile isteğe bağlı emekli olma için kişinin aşağıda yer alan şartlara uyması gerekmektedir:

 • Türkiye’de ikamet eden kişilerin sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerde yer alan ülkelerde sigortalı biçimde çalışmaması gerekmektedir. Eğer diğer ülkelerden sigortalı bir şekilde çalıştıysanız aynı zamanda Türkiye’den emekli olmanız bu yöntem ile mümkün değil.
 • Sigortalılık nedeniyle Türkiye’de sosyal güvenlik kanunları içerisinde yaşlılık aylığı ve malullük aylığı almayan kişiler.
 • 18 yaşının üstündeki kişiler.
 • Sigortalı olarak çalışan kişilerde 1 ayda 30 günden daha az çalışılması.
 • Kişinin tam gün çalışmaması.

Yukarıda yer alan şartlardan 1 tanesi sizi onaylıyor ise başvuru yapabilirsiniz.

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz:

Sigorta İle İsteğe Bağlı Emekli Olma Başvuruları Nereye Yapılıyor?

Sigorta İle İsteğe Bağlı Emekli Olma Başvuruları Nereye Yapılıyor?

Sigorta ile isteğe bağlı emekli olma başvuruları nereye yapılıyor? Yukarıda yer alan başvurabilenler listesi içerisinde iseniz başvuru yapmanız mümkündür.

Sigorta ile isteğe bağlı emekli olma başvuruları nereye yapılıyor? İlk kez isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenlerin giriş bildirgesi çıkarması gerekmektedir. Bunun için “İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi” ile birlikte ikametgahlarının yer aldığı sosyal güvenlik il müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. İl müdürlüklerinin yanı sıra sosyal güvenlik merkezlerine de başvurular yapılabilir.

Eğer ikinci defa “İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Belgesi” başvurusu yapıyor iseniz talep dilekçesi ile birlikte müracaat etmeniz gerekmektedir. Müracaatlar yine aynı şekilde sosyal güvenlik il müdürlüklerine ve sosyal güvenlik merkezlerine yapılmaktadır.

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz:

Sigorta İle İsteğe Bağlı Emekli Olma Primi Ne Kadar?

Sigorta ile isteğe bağlı emekli olma primi ne kadar? Emekli olmak için belirli bir primi ödemeniz gerekmektedir.

Sigorta ile isteğe bağlı emekli olma primi ne kadar? İsteğe bağlı sigorta primi, prime esas olarak kazancın alt sınırı ile üst sınırı arasındadır. Sigortalı tarafından belirlenecek olan prime esas aylık kazancın %32’si olarak belirtilmiştir. 2021 yılı için eş düşük prim miktarı ise 144 TL olarak belirtilmiştir. Sigorta primi için en fazla 144 TL’nin 7.5 katına eş değer prim görülmektedir.

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz:

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Milli Eğitim Bakanlığı Covid-19 Rehberi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.