DOLAR

33,0965$% 0.3

EURO

36,0975% 0.27

GRAM ALTIN

2.594,64%0,98

ÇEYREK ALTIN

4.195,00%0,78

BİST100

11.115,52%0,46

BİTCOİN

2084544฿%0.58098

a
  • Kamu Haber
  • Sağlık
  • Aile Hekimi Değiştirme Nasıl Yapılır? E-Nabız ve E-Devlet Üzerinden

Aile Hekimi Değiştirme Nasıl Yapılır? E-Nabız ve E-Devlet Üzerinden

Aile hekimi değiştirme, e-devlet ve e-nabız üzerinden nasıl yapılır? Hem desktop bilgisayarınızdan hem de laptop, tablet ve mobil telefonlarınız üzerinden en kolay yöntemler ile adım adım nasıl yapılacağını anlattık.

Aile hekimi değiştirme nasıl olur, adım adım nasıl yapabilirsiniz, açıklayacağız. Sağlık Bakanlığı hekim değiştirme gibi birçok hizmetini de, internet ortamına taşımaktadır. Sağlık ile ilgili bilgi değişikliklerinizi elektronik cihazlar yardımı ile tamamlayabilirsiniz. Bu durumun internet ortamı üzerinden halledilebilir olması, herkes için rahatlık sağlamış oldu. Sağlık hizmeti değişiklik işlemlerinizi oturduğunuz yerden bir tuş yardımı ile tamamlayabilirsiniz.

İnternet ortamı üzerinden yapılan bu işlemler sayesinde bekleme ve randevu derdi olmadan işlemler oluşturulabiliyor. İnternet üzerinden gerçekleştirilen işlemler arasında, Merkezi Hekim Randevu Sistemi ( MHRS ) de yer almaktadır. MHRS sitesi üzerinden hekim randevusu alabilirsiniz. Sisteme öncelikle giriş yapmanız gerekiyor. Daha sonra tarih, saat ve hastane adresi seçerek randevunuzu oluşturabiliyorsunuz.

E-Nabız Aile Hekimi Değiştirme

Aile hekimi değiştirme nasıl olur, e-Nabız yardımı ile mi olur, açıklayacağız. Aile hekiminizden memnun olmayabilir ve sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Merak etmeyin hekim değiştirme işlemi sayesinde aile hekiminizi değiştirebilirsiniz. Değiştirme işlem nedeniniz farklılık gösterebilmektedir. Kimi zaman, ikamet değişikliği, kimi zaman da erişim kolaylığı için değişim sağlamak isteyebilirsiniz. Aile hekim değiştirme işleminizi e-Nabız sistemi üzerinden gerçek kılabilirsiniz. Elektronik cihazlar yardımı ile internet üzerinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet ortamı sayesinde, bir kuruma giderek başvurmanıza gerek kalmadı. Aile hekimi değiştirme işlemi için zahmete girmeye gerek yok. Elinizin altından bu işlemi kolaylıkla halledebilirsiniz. Sadece aile hekimi için değil e-Nabız sayfasını başka işler içinde kullanabilirsiniz. Hastanede yaptırmış olduğunuz tahlil sonuçlarına ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Radyolojik görüntülerin sonuçlarına hem doktorunuz hem de sizler erişim sağlayabiliyorsunuz.

Aile hekimi değiştirme nasıl olur cevabı yazımızda saklı. Size bu konuyu aşama aşama görseller ile anlatacağız. e-Nabız sayfasına giriş yaptıktan sonra sistem sizden bir takım bilgiler isteyecek. Boy, kilo, yaş tarzında bilgilerinizi girerseniz, birtakım değerlendirmeler hesaplanmış olacaktır. Bu hesaplamalar Kalp krizi riski hesaplamak, kilo indeksi hesaplamak gibi değerlendirmelerdir. E-Nabız sayfasının bize sunduğu şartlar gayet kullanışlıdır.

Aile Hekimi Değişikliği Nasıl Yapılır?

Aile hekimi değiştirme E-Devlet üzerinden yapılır mı?  Hekim değiştirme işlemlerinin E-Nabız üzerinden yapıldığını söyledik. E-Devlet üzerinden, dilerseniz giriş yapabilirsiniz. Ama biz asıl size direkt e-Nabız sistemi üzerinden girişi anlatacağız. Zaten e-Devlet ile giriş yaparsanız da bir aşamadan sonra direkt olarak aktarılacaksınız. Dilerseniz e-Devlet kapısı üzerinden giriş yapmayı da açıklayalım. Arama motoruna e-Devlet kapısı adresini yazdıktan sonra giriş yapabilirsiniz.

aile hekimi değistirme başvurusu

Aile Hekimi Değiştirmek E-Devlet Kullanıcı Girişi ile Yapılabilir.

Aile hekimi değiştirme nasıl olur sorunuza cevabımızı veriyoruz. Bir giriş seçeneğiniz direkt e-Devlet aracılığı ile giriş yapmaktır. Gördüğünüz gibi T.C. Kimlik No ve e-Devlet Şifresi istenmektedir. Bunun dışında Mobil İmza, e-İmza, T.C. Kimlik Kartı ve İnternet Bankacılığı seçenekleri de bulunmaktadır. İstediğiniz giriş bilgi seçeneğini seçebilirsiniz. Şifre ile giriş seçeneğini seçtiyseniz de şifreye ihtiyacınız vardır. E devlet aile hekimi değiştirme;

Eğer şifreniz yoksa şifre edinmek zor değildir. Sizin ikametinize en yakın olarak bulunan bir PTT adresine müracaat etmelisiniz. PTT’ye giderek e-Devlet şifresi talebinde bulunmalısınız. Orada sizden T.C. Kimlik Numaranızı istemektedirler. Bir de güncel bir telefon numarası isterler. Alacağınız şifre telefonunuza SMS mesaj olarak gelmektedir. Cüzi miktarda da ücret istenecektir. Şifrenizi aldıktan sonra kimseyle paylaşmamanız gerekir.

Şifrenizi aldıktan sonra tek kullanımlık olan şifrenizi sisteme girerek değiştirmeniz gereklidir. Değiştireceğiniz şifreyi de unutmamalısınız. T.C. Kimlik Numarası ve e-Devlet Şifresini yazdıktan sonra giriş yap seçeneğine tıklamalısınız. Karşınıza çıkacak ekran aşağıda gördüğünüz ekrandır. Aile hekim değiştirme nasıl olur seçenekleri bu şekildedir.

aile hekimi değiştirme e-devlet

Aile Hekimi Değiştirmek için e-devlet Girişi

Gördüğünüz gibi bir ekranla karşı karşıya geleceksiniz. Arama motoruna aile hekimi değiştirme yazmalısınız. Daha sonra istediğimiz ekrana ulaşmış olacağız. Aşağıda gördüğünüz görsel gelecektir. Uygulamaya git tuşuna tıklamanız gerekecektir. Tıkladıktan sonra bu sayfadan çıkarak, e-Nabız sayfasına giriş yapmış olacaksınız. Asıl yapacağımız işlemler orada yer almaktadır.

aile hekimi değistirme uygulaması

Aile Hekimi Değistirme Uygulama Bilgileri

Aile Hekimliği Tercih/ Değiştirme Formu

Aile hekimi değiştirme formu ulaşmanın bir diğer yolu da direkt e-Nabız ile giriş yapmaktır. Google arama motoruna e-Nabız yazıp aratın. E-nabız sayfasının girişi aşağıdaki görselde gördüğünüz gibidir. Burada sizden T.C. Kimlik Numaranız ile e-Nabız şifrenizi girmenizi isteyecekler. Eğer e-Nabız şifreniz yok ise kırmızı butondaki yazıya tıklamalısınız. Böylece e-Devlet şifresi ile e-Nabız sayfasına girişinizi sağlayabilirsiniz.

aile hekimi değiştirme enabız

Aile Hekimi Değiştirme E-Nabız Ekranı

Aile hekim değiştirme nasıl olur sorunuza adım adım cevap vermekteyiz. Kırmızı butona tıkladıktan sonra karşınıza gelen görüntü, aynı e-Devlet girişinde gelen görüntüdür. Burada almış olduğunuz veya var olan e-Devlet şifrenizi girmenizi isterler. T.C. Kimlik Numaranızı ve e-Devlet Şifrenizi girdikten sonra giriş yap tuşuna tıklayarak işleminizi tamamlayın.

aile hekimi değiştirme e-devlet e-nabız giriş

Aile Hekimi değiştirmek için E-Devlet üzerinden E-Nabız Girişi

Aşağıda gördüğünüz ekran e-Nabız sitesinin ekranıdır. Gördüğünüz gibi girmiş olduğunuz boy, yaş ve kilo bilgileriniz istenmektedir. Girmiş olduğunuz bilgilere göre de, vücut kilo indeksiniz hesaplanmaktadır. Vücut kilo indeksi bölümünün alt kısmında, var olan aile hekiminizin ismi yer almaktadır. Gördüğünüz gibi aile hekimi değiştir yazısı da bulunmaktadır. Mavi renkle aile hekimini değiştirme yazısına tıklamalısınız.

aile hekimi değiştirme yolları

Aile Hekimi Değiştirme E-Nabız Uygulaması Yolları

Aile Hekimi Değiştirme Formu Nasıl Doldurulur?

Aile hekim değiştirme nasıl olur? Aile hekimi değiştirmek için form kısmına yukarıda belirttiğimiz aşamalarda gelebilirsiniz. Aile hekimi değiştirme formu nasıl doldurulur? Yazan maddeleri açıklayalım. Geçmek istediğiniz, değişiklik yapmak istediğiniz hekimin bilgileri de önem taşımaktadır. Hekim üzerine kayıtlı olan hasta sayısı 4.000’den fazla ise o hekime geçiş işleminizi yapamazsınız. Bu yüzden geçmek istediğiniz hekimin bilgilerini dikkatli inceleyin. E nabız aile hekimi değiştirme;

Aile hekimi değiştirme süresi de önem taşır. Değiştirmiş olduğunuz hekimi tekrar değiştirmek istiyorsanız, 3 ay beklemeniz gerekecek. Çünkü 3 ay içerisinde ancak bir defa değiştirme işlemi yapılabilir. Geçiş tarihleri 5 ile 21 tarihleri arasında aynı günlerde 23.59’a kadar gerçekleşmektedir. Ayın 21’inden sonra yapılan değiştirme işlemleri, ayın 5’ine kadar bekletilir. Bu sürelere dikkat edin.

aile hekimi değiştirme nasıl yapılır

Aile Hekimi Değiştirme Adımları

İstek dâhilinde gerçekleşen bazı durumlar da vardır. Belirtilen tarihler dışında başvurunuzu yaptıysanız, değişikliğin kabul edileceğe tarihe kadar iptal edebilirsiniz. Aile hekim değiştirme nasıl olur yazımıza devam ediyoruz.  Değişiklik işleminiz gerçekleşip onaylandıktan sonra, iptal talebiniz kabul edilmez ve sağlanmaz. Hekim seçerken, hekimlerin bulunduğu kutular renklendirilmiştir.

Sarı renge sahip olanlar, 3500 ile 4000 arasında bir nüfusa sahip olan hekimlerdir. Yeşil renk ise, 3500 sayısının altında bir değerde kayıtlı nüfusa sahip olan hekimlerdir. Kırmızı renge sahip olan hekimler, 4000 üzeri bir değerde nüfusa sahip olan hekimlerdir. Kırmızı renge sahip olan hekimleri seçemezsiniz. Başta da dediğimiz gibi, 4000 üzeri nüfusa sahip olan hekimleri tercih edemezsiniz.

aile hekimi değiştirme adres değişikliği

Aile Hekimi Değiştirme Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

Kaldığımız sayfayı aşağıya indirdiğimizde, yukarıdaki görselle karşı karşıya kalıyoruz. Adınız, soyadınız ve şu an kayıtlı olduğunuz hekiminizin ismi sabit yazar. Aile sağlığı merkezinizi ve il bilgileriniz değiştirebilirsiniz. Değişikliğinizin gerekçesini de bulunduğunuz duruma göre girmeniz istenir. Daha sonra gerekçe seçeneğinin yanında yer alan seçeceğiniz hekimlerin listesi bulunur.

Oradan renklere göre uygun bir hekim seçim yapmalısınız. Aile hekimi değiştirme nasıl olur yazımızın cevabını tamamlıyoruz. Aile hekimi değiştirme formu bu şekilde doldurulur. Burayı tam bir şekilde doldurmanız haricinde başka bir durum istenmesi söz konusu değildir. Bilgilerinizi yazdıktan sonra değiştir tuşuna basmanız yeterlidir.

Aile Hekimi Sorgulama T.C. İle

Aile hekimi sorgulama işleminizi gerçekleştirmek için birçok yol bulunmaktadır. T.C. Kimlik Numarası ile yapılacak sorgulama işleminin detayları yazımızdadır. E-Devlet kapısına giriş yaparak sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. E-Devlet girişinizi oluşturduktan sonra, gelen ekranın arama motoruna aile hekimi sorgulama yazmalısınız. E-Devlet girişini ve şifre alma detaylarını yukarıda paylaşmıştık.

aile hekimi değiştirme sorgulama

Aile Hekimi Değiştirme E-Devlet Sorgulama Ekranı

Aşağıda görmüş olduğunuz görsel karşınıza çıkacak. Aile hekiminiz hakkındaki bilgileri orada göreceksiniz. T.C. Kimlik Numaranız ile sorgulama işlemini bu şekilde yapabilirsiniz. Bir diğer yol ise SMS yolu ile sorgulamaktır. Hattınıza göre numaraları farklılık göstermektedir. Mesela Türk Telekom için, “AH T.C. KİMLİK NUMARASI“ yazarak 5115 veya 6998 numarasına göndermelisiniz. Aile hekim değiştirme nasıl olur sorusuna cevabımızı vermiş olduk.

Turkcell hattına sahipseniz, “AH T.C. KİMLİK NUMARASI“ yazısını, 7777 veya 6998 numaralarına SMS gönderebilirsiniz. Vodafone hattı içinse, “HEKIM T.C. KİMLİK NUMARASI“ yazarak 5115 numarasına mesaj göndermelisiniz. Atacağınız mesajlar ücretlidir. Aile hekim sorgulama işlemlerinizi bu şekilde yapabilirsiniz.

aile hekimi değiştirme bilgisi

Aile Hekimi Değiştirme Bilgisi

18 Yaş Altı Çocuğun Aile Hekimi Değiştirme

Aile hekimi için değiştirme başvurusu internet üzerinden nasıl yapılabilir açıkladık. Peki, 18 yaş altı çocuklar için de durum böyle midir? 18 yaşından küçük olan bireylerin aile hekimi değiştirme talebi bulunabilir. Bu talebi onlar nasıl yapabilecek? Değiştirme işlemlerini velisinin yardımı ile yapmaktadırlar. Velisinin yazılı olarak oluşturacağı başvuru talebi ile yapacaklardır. Aile hekim değiştirme nasıl olur yazımıza devam etmekteyiz.

Aile Hekimi Değiştirme Telefon Numarası

Aile hekiminiz ile ilgili bir takım sorunlar yaşayabilirsiniz. Memnu kalmıyor olabilirsiniz. Veya ikamet değişikliği nedeni ile hekiminizi değiştirmek istiyor da olabilirsiniz. Değişim için yapılması gereken, başvurulması gereken seçenekler bulunmaktadır. Bu seçeneklerden birisi internet ortamı üzerinden gerçekleşebilir. Bunun ile ilgili detayları yazımızın başında bahsettik.

aile hekimi degistirme 182 hastane randevu merkezi

Aile Hekimi Değiştirme 182 Hastane Randevu Merkezi

Peki, telefon numarası ile nasıl değişim yapılabilir? MHRS çağrı merkezine ulaşım sağlayarak, değişim işlemlerinizi oluşturabilirsiniz. ALO 182 çağrı merkezi ile iletişime geçmelisiniz. Konuşma esnasında sizlerle ilgilenecekler. Sizden gerekli bilgileri isteyecekler ve değiştirme talebinizi telefon üzerinden gerçekleştireceklerdir. En önemli bilgiler, hangi hekime geçiş yapmak istediğiniz ve geçiş sebebinizdir. Aile hekim değiştirme nasıl olur sorusuna bir cevabı da böyle verebiliriz.

Aile Hekimi Değiştirme Formu 2021

Aile hekiminizi değiştirmek için dilekçe yolunu da kullanabilirsiniz. Bu yolda, İl Sağlık Müdürlüğü’nüzün paylaşmış olduğu dilekçeye bakılmaktadır. Mesela Batman İl Sağlık Müdürlüğü’nün formunu inceleyelim. Bu dilekçeye internetten, arama motoru aracılığı ile ulaştım. Aşağıdaki görseli inceleyelim. Aile hekimi değiştirme formu;

aile hekimi değiştirme başvuru formu

Aile Hekimi Değiştirme Başvuru Formu

Kendinize ait bilgilerinizi doğru bir şekilde doldurmalısınız. Özellikle iletişim ve adres bilgilerinizde yanlışlık yapmamaya özen göstermelisiniz. Daha sonra, şu anda kayıtlı olduğunuz aile hekiminizin adı, soyadı ve numarasını doldurmalısınız. Hangi hekime kayıtlı olduğunuzu bilmiyorsanız aile hekimi sorgulama kısmını dikkatlice okumalısınız. Aile hekiminizi değiştirme nedeninizi de istediğiniz gibi doldurun. Diğer bilgilerinizi de doğru bir şekilde yazmalısınız.

aile hekimi değiştirme başvurusu

Aile Hekimi Değiştirme Başvurusu

Aile hekim değiştirme nasıl olur yazımıza devam ediyoruz. Yazdığınız bilgilerin onayı için ad, soyad, tarih ve imza istenmektedir. Not kısmına ise kronik hastalığınız varsa onu yazmalısınız. Yazdığı gibi gebelik, engellilik durumunuzu da belirtmelisiniz. En alttaki kısmı da alakalı olduğunuz sağlık merkezi dolduracaktır. Gördüğünüz gibi internet ve telefon numarası dışında, aile hekimi değiştirme dilekçesi ile oluşturabilirsiniz.

Hangi yol size daha uygunsa, o yol yardımı ile değişim sürecinizi geçirebilirsiniz. Aile hekimi başvurusu nasıl yapılır, aile hekim değiştirme telefon numarası nedir sorularının cevaplarını yazımızda paylaştık. Aile hekimi değiştime hakkındaki yazımız sizler için umarız faydalı olmuştur.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Aile Hekimi Değiştirme Nasıl Yapılır? E-Nabız ve E-Devlet Üzerinden

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.