DOLAR

32,2053$% -0.22

EURO

35,1156% -0.22

GRAM ALTIN

2.498,17%1,32

ÇEYREK ALTIN

4.035,00%1,11

BİST100

10.643,58%3,14

BİTCOİN

2149421฿%1.89833

a

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Sağlık Personelleri Hakkında Önemli Bir Uyarı Paylaştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sağlık personelleri ile ilgili önemli bir uyarıda bulundu. Yapılan uyarıda ihbarlara muhatap olunmaması gerektiği belirtildi.

Koronavirüs salgını ülkemizde ve dünyada etkisini göstermeye devam ediyor. Salgının yayılmasıyla birlikte bazı kişiler koronavirüs hastalığına yakalanıp iyileşirken bazıları bu durumdan daha çok etkilendi. 2019 yılının sonuna doğru ortaya çıkan salgın öncelikle Çin’de ve sonrasında diğer ülkelerde görülmeye başladı. 2020 yılının Mart ayında ise ülkemizde ortaya çıktı. 2021 yılı ile beraber bir taraftan aşılama devam ederken bir taraftan salgın hız kesmeden sürekliliğini koruyor. Salgının ne zaman biteceği bilinmezken yeni varyantların ortaya çıkması daha çok panik oluşturuyor.

Koronavirüs pandemisi ile beraber sağlık personelleri de bu dönemde yoğun bir çalışma içerisinde bulunuyor olmakta. Personellerin yoğun bir çalışma içerisinde olması dolayısıyla sağlık çalışanları zaman zaman zorluklarla karşılaşabilir. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, personellerin üzerinde böyle bir yük varken çalışanların gereksiz yere meşgul edilmemesi uyarısında bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Önemli Bir Uyarıda Bulundu

Sağlık Bakanlığı, tüm birimlere gönderdiği yazıda pandemi süreci ile birlikte en büyük yükü omuzlayan sağlık personellerinin gereksiz şikayet ve soruşturmalarla muhatap olmaması gerektiğini vurguladı. Sağlık Bakanlığı’na bağlı birimlere gönderilen yazıda şikayet ve dilekçe hakkının önemli bir anayasal hak olduğu dile getirilirken dilekçelerin hangi makamlara ve kriterlere göre sunulması gerektiğinden bahsedildi. Bazı dilekçelerin işleme alınmaması gerektiği ifade edilen yazıda işleme alınması gereken dilekçelerden de söz edildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından imzalanan ve Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı yazıda gereksiz görülen dilekçeler sebebiyle sağlık personelinin uğraştırılmaması gerektiği ifade edilirken bu durumun yoğun çalışma sebebiyle sağlık personelinin motivasyon ve moralini düşürebileceğini belirtiyor. Bunun yanı sıra çalışanların sunduğu sağlık hizmetinde de bir aksaklığa yol açılabileceği söyleniyor. Bundan ötürü sağlık çalışanlarının yüksek motivasyona sahip olması açısından bazı şikayetler sebebiyle sağlık personelinin uğraştırılmaması gerektiği ve bu gibi dilekçelerin önemsenmemesi gerektiği uyarılarında bulunuldu.

Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan yazıda sağlık çalışanlarının gereksiz bir şekilde inceleme ve soruşturma ile uğraşmaması gerektiği açıklanırken bu durumun sağlık personelinin motivasyonu açısından önemli bir durum olduğu bir kez daha vurgulandı. Sağlık Bakanlığı’nın sunmuş olduğu yazıya göre verilen dilekçe eğer önemsenmeyecek bir şekilde ise öncelikle birim amirlerince değerlendirilmesi gerekiyor. Yapılan ön değerlendirme sonrasında detaylı bir inceleme gerekiyor ise gizlilik esasına bağlı kalınarak bu incelemenin ve soruşturmanın yapılması gerekiyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Koronavirüs Salgınında Son Durum

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından imzalanan ve bu şekilde Sağlık Bakanlığı’na bağlı birimlere gönderilen yazı sağlık çalışanlarının daha mutlu hissetmesini ve işini daha iyi yapmasını sağlamak amacıyla gerçekleştiriliyor. Bunun yanı sıra koronavirüs salgınındaki son gelişmeleri de aktarmak gerekiyor. Güncel tabloya göre 355.564 test yapılırken 29.802 testin sonucu pozitif olarak sonuçlandı. Pozitif sonuçlanan vaka sayısında son zamanların rekoru kırılırken vefat sayısının ise yerinde saydığı ve iyileşenlerin sayısında artış olduğu görülüyor. Vefat sayısı 228 olurken iyileşenlerin sayısı 32.269 olarak yer alıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada “İster dış mekanda ister kapalı mekanda olsun eğer yolunuz kalabalık bir çevreye düşerse kaç kişinin maske takıp kaç kişinin maske takmadığını inceleyin. Sosyal mesafe kurallarına uyuluyor mu? Henüz toplum bağışıklığı kazanılmış değil.” diyerek aşı olunup kuralların uyulması gerektiğinden söz etti.

Aşılamada da ilerleme kaydedilmeye devam ediliyor. En yüksek aşılama oranına sahip iller arasında Kırklareli, Muğla, Ordu, Amasya, Eskişehir, Çanakkale, Edirne, Osmaniye, Balıkesir ve Burdur yer alırken en düşük aşılama oranına sahip şehirler arasında Şanlıurfa, Batman, Diyarbakır, Muş, Mardin, Bitlis, Siirt, Bingöl, Ağrı ve Bayburt bulunuyor. İlk doz aşılama oranı %87,34’e ulaşırken iki doz aşılama oranı %73,23’e çıkmış durumda. İlk doz aşısını yapanların sayısı 54.2 milyon olurken iki doz aşısını yapanların miktarı 45.4 milyon olarak belirtiliyor. Üç doz aşısını olanların miktarı ise 10.5 milyon olarak karşımıza çıkıyor. Toplam uygulanan doz miktarı 111 milyonu aşmış durumda.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada “Koronavirüs salgınına karşı ikinci doz aşı oranı Isparta’da %75’i geçerek düşük riskli iller sayısı 23’e ulaştı. Hepimizin lehine sonuçlar için ikinci doz aşı oranında yarışalım. Ayrıca salgına karşı ikinci doz aşı oranı Konya ve Kars’ta %65’i geçerek bu iki il orta riskli şehirler arasında yer almaya başladı. Bunun yanı sıra Bingöl’ün de %55’i geçtiğini belirtmek istiyorum. İkinci doz aşı oranında %75’i geçmek için yarışalım.” dedi.

Bu akşam paylaşılacak olan harita ile birlikte pek çok şehrin risk değiştirmesi bekleniyor. Risk değiştirmesi muhtemel şehirler arasında Uşak ve Ankara yer alırken Sakarya’nın %65 seviyesini aşarak orta riskli iller arasına giriş yapması bekleniyor. Ülkemiz salgın boyunca etkili bir şekilde rol oynamak için gerekli adımları atmaya devam ediyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

3600 Ek Gösterge Sorunu Tarihe Karışıyor, Yapılan Toplantıda Sonuç Çıktı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.