DOLAR

32,2050$% 0.02

EURO

35,1623% 0.01

GRAM ALTIN

2.473,42%0,24

ÇEYREK ALTIN

4.003,00%0,12

BİST100

10.158,63%-0,15

BİTCOİN

2129772฿%7.19057

a

Memurların Enflasyon Farkı Aylık Olarak Yansıtılacak mı?

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci Memur maaşlarına ek zam yapılarak geçmiş zararların telafi edilmesi, zorunlu hale gelmiştir. Memurlar da destek bekliyor dedi.

Memurların Enflasyon Farkı hakkında konuşma yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Eylül ayı asgari geçim sonuçlarını değerlendirdi.

Türkiye Kamu-Sen AR-GE Merkezimizin yaptığı asgari geçime dair çalışma sonuçları son derece önemlidir. Bu çalışmanın sonucunda, kamu çalışanlarına altı aylık dönemler halinde verilen enflasyon farkının, maaşlardaki erimeyi gidermek için yeterli olmadığı bir kez daha ortaya çıktı.

Özellikle mutfak masraflarının oldukça arttığı bu dönemde, enflasyon farkının maaşlara yansıtılması için maaşlara ek bir zam yapılması en büyük beklentimizdir.

Bu uygulama, hayat pahalılığının memurlarımız ve emeklilerimize olumsuz etkilerini azaltmak açısından önemli bir adım olacaktır. Yeni yasama dönemi başladığı için, öncelikli talebimiz, TBMM gündemine memurlarımızın enflasyon farkının aylık olarak yansıtılması konusunda bir düzenleme getirilmesidir.

Ayrıca, uzun süredir talep ettiğimiz refah payı uygulamasının hayata geçirilmesi çağrımızı da bir kez daha yineliyoruz.

önder kahveci twitter

Önder Kahveci Memur Maaşları Hakkında Açıklama Yaptı.

Enflasyon farkının da hesaba katıldığı aylardan itibaren memur maaşlarına ek zam yapılması ve ödenmesi, bizim en büyük beklentimizdir” açıklamasında bulundu. Kamu görevlileri ve emeklilerinin 2023’ün ilk 6 ayı için alacakları zam oranları belli oldu. Ancak rakamlar, memur ve emeklilerin aldıkları zam oranlarının yetersiz olduğunu gösteriyor.

Aralık ayında enflasyon %1,18 artış göstererek 2022 yılı boyunca %64,27 oranında yükseldi. 2022’nin ikinci yarısında ise TÜFE %15,4 olarak hesaplandı. Temmuz ayında memur ve emeklilere %7 zam yapılmıştı. Ancak son altı ayda bu zam oranı %8,4’e düştü. Buna ek olarak, enflasyon farkı da göz önünde bulundurulduğunda sadece %16,4 zam yapılacak.

Asgari ücrete %55; devletin aldığı vergi, ceza ve harçlara %122 zam yapıldığı düşünüldüğünde, memur maaşlarına son altı ay için sadece %8 zam yapılması hakkaniyetli değildir. Enflasyon farkı, 2022 yılında eriyen maaşların geç telafisidir ve bir zam olarak düşünülmemelidir.

Memur ve emeklilerin maaşlarına ek zam yapılması ve enflasyon farkının aylık olarak yansıtılması, refah payı da verilerek maaşların reel olarak artması gerekmektedir. Eğer yetkililer bu taleplere kulak asmazsa, 2023 kayıp bir yıl olacaktır.

şeklinde konuştu. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı son olarak “Memur maaşlarına ek bir zam yapılması ve enflasyon farkının ortaya çıktığı aydan itibaren maaşlara yansıtılması en büyük beklentimizdir” dedi. Twitter Hesabından konu ile ilgili detayları paylaşan Önder Kahveci, Rakamların Memur ve Emeklilerimizin zam oranlarının yetersiz olduğunu detayları ile paylaştı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

2022 Polis Tayinleri Açıklandı!

HIZLI YORUM YAP