DOLAR

33,0965$% 0.3

EURO

36,0975% 0.27

GRAM ALTIN

2.594,64%0,98

ÇEYREK ALTIN

4.195,00%0,78

BİST100

11.115,52%0,46

BİTCOİN

2084544฿%0.58098

a

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “40 Bin Sağlık Personeli Alınacak”

Uzun süredir atama bekleyen sağlıkçılarla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Yaklaşık bir yıldır bu alandaki eksikliğin giderilmesi beklenirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 40 bin sağlık personelinin alınacağını duyurdu. İşte detaylar...

Uzun süredir atama bekleyen sağlıkçılarla ilgili çok önemli bir gelişme yaşandı. Yaklaşık bir yıldır bu alandaki eksikliğin giderilmesi beklenirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 40 bin sağlık personelinin alınacağını duyurdu.  Hemşire, din görevlisi, öğretmen ve polislerin talep ettiği 3600 ek gösterge konusunda da çalışma yapıldığı kesinleşti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan : 40 bin sağlık personeli alınacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan : “40 bin sağlık personeli alınacak”

Ek göstergelerin 2200’den 3000’e ve 3600’e çıkarılmasıyla birlikte polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi ve idarecilerin emeklilik ikramiyeleri ile emekli maaşları artacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3600 ek göstergeyle ilgili çalışmalar yürütüldüğünü ifade etti.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Federasyonu Başkanı Gönül Boran’a göre, sayısı 5 milyon 400 bin olan EYT’linin  beklediği düzenlemeyle ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bir açıklama yayınladı.

Öncelikli Gündemimizde EYT İle İlgili Bir Çalışma Yok

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, öncelikli gündemlerinde EYT ile ilgili çalışma bulunmadığı belirtildi.

Açıklamada, “Son günlerde kamuoyuna yansıyan haberlere ilişkin bir düzeltme ihtiyacı oluşmuştur. Bakanlığımızın önündeki çalışma takviminde 3600 ek gösterge konusunda kapsam ve maliyet çalışması ile asgari ücret tespiti bulunmakta ve bu iki konuya ilişkin çalışmalar devam etmektedir. Bakanlığımızın öncelikli gündeminde EYT ile ilgili bir çalışma bulunmamaktadır” ifadeleri yer aldı.

Ekonomist Turhan: İktidar Para Gerektiren Hususları Hayata Geçirmek Zorunda

Ekonomist İbrahim Mustafa Turhan‘a göre, iktidar para gerektiren hususları hayata geçirmek zorunda. Turhan bu konuda yetkin bir isim. Bir dönem Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı yaptı. Eski Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olarak çalıştı. 25 ve 26. dönemde ise İzmir Milletvekili olarak TBMM‘de görev yaptı.

Hem ekonomist hem de siyasetçi. Halihazırda da Gelecek Partisi Kurucusu ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak siyasi hayatını sürdürüyor. Turhan’a göre yüksek enflasyon nedeniyle işler bir süredir kontrolden çıkmış durumda.

İzlenen Yanlış Politikalar Enflasyonun Sebebi

İktidarın büyük ortağı AK Parti’nin anketlere de yansıyan bu sorunu çözmek istediğinden bazı adımlar atmak zorunda kaldığını ifade eden Turhan, “İzlenen yanlış politikalar enflasyonun sebebi. Sürekli faiz indirmek, kurun artmasına izin vermek ve kontrolü kaybetmek çözüm getirmiyor” dedi.

İktidarın ‘faiz indirelim, iktisadi faaliyet canlansın Türk lirası da zayıf. Bunun sonucunda ihracat artar. Ama bunlardan sıkıntı çekecek olan dar gelirli kesimi de biz genişletici maliye politikalarıyla bir şekilde yörüngede tutabiliriz’ anlayışı ile hareket ettiğini ifade eden Turhan,

“Onların memnuniyetsizliğini ortadan kaldırabileceklerini düşünüyorlar. Onun için doğalgaza gelen yüksek zammı konutlara yansıtmadılar. Zincir marketler üzerinde baskı uygulanarak maliyet artışlarının fiyatlara yansıması önlenmeye çalışılıyor” diye konuştu.

Kaşıkla Verdiğini Kepçe İle Alacak

Ekonomist İbrahim Turhan şu sözlerle konuştu:

“Tabii ki dar gelirli kesimlerin sorunlarının azaltılması ya da onların ekonomik olarak desteklenmesi iyi bir şey. Ama enflasyonu artırırlarsa bunun hiçbir anlamı kalmayacak. Yani kaşıkla verdiklerini kepçe ile alacaklar. Bütçe birliği ve kamu mali yönetim ve kontrol yasasının öngördüğü şeffaflık ortadan kalkmış durumda.

Dolayısıyla da aslında bütçenin durumu sanılandan daha kötü. Çok güçlü bir maliyet baskısı var şu anda. Her şeyin maliyeti sürekli artıyor. Enflasyon sorununu çözmeden genişlemeci bir politika izlerseniz bu maliyet artışlarının nihai fiyatlara geçişli kolaylaştırmış olacaksınız.” ifadelerini kullandı.

Erken Seçimle İlgisi Olduğunu Düşünmüyorum

“Bunların gündeme getirilmesinin nedeni erken seçim olabilir mi?” sorusuna Turhan, “Erken seçimle ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Artık işler görmezden gelemeyecekleri noktaya geldi. İnsanlar ekonomik olarak sıkıntıda olduğu için bir çözüm aradıklarını düşünüyorum.

Bunları yapamazsak gideceğiz” endişesi var. Fakat bu durumun hiçbir yararı olmayacak. Başka birtakım dengeleri bozarak sonunda içinde bulunulan durumu daha vahim hale getirecek” şeklinde cevap verdi.

Babuşçu : 2022 Yılında Kesinlikle Erken Seçim Yapılacak

Prof. Dr. Şenol Babuşçu ise ciddi mali kaynak gerektiren uygulamaların hayata geçirilmesinin erken seçimin işareti olduğu görüşünde. Prof. Dr. Şenol Babuşçu da İbrahim Turhan gibi alanında yetkin bir isim.

Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı ve Halkbank Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi olarak çalışıp emekli olan Babuşçu, Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı olarak görev yapıyor.

Çok maliyetli olan, muhalefetin sürekli yapılmasını istediği ancak iktidarın pek çok kere itiraz ettiği bazı düzenlemelerin yapılmasının sebebinin erken seçim olabileceğini ifade eden Babuşçu, bunun için bir de tarih veriyor: “2022 yılında kesinlikle erken seçim yapılacak”

Önce Olumlu Etki Yapacak Sonra Eriyecek

Asgari ücretin çok yükseltilmesi, 3600 ek gösterge ve üstüne bir de EYT çıkarsa tüm bunların çok ciddi bir maliyeti olacağının altını çizen Babuşçu, “Bir siyasi iktidar için seçim her şeyden daha önemlidir.

Asgari ücrette ciddi bir artış yapılırsa bu ilk planda halk üzerinde olumlu etki yapacak. Gelir düzeyi artacağı için olumlu bir hava esecek. Ama sonraki aylarda yüksek enflasyon nedeniyle bu gelir erimeye başlayacak. Bu arada seçim de yapılırsa gelirin eridiği döneme değil de refahın biraz yükseldiği döneme denk getirildiği için halk pozitif etkilenmiş olacak” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Asgari Ücretten Vergi Kalkacak Mı ?

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.