DOLAR

32,4083$% 0.18

EURO

34,8415% 0.06

GRAM ALTIN

2.408,90%0,09

ÇEYREK ALTIN

3.921,00%0,00

BİST100

10.051,37%0,53

BİTCOİN

2183407฿%-1.47552

a

Polislerin Atama Yönetmeliği Değişiyor !

Emniyet teşkilatında yeni düzenleme ile atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde bir takım değişiklikler olacak. Çıkarılacağı iddia edilen yönetmelikle bir polis mesleği boyunca dört tayin görecek. İşte detaylar...

Emniyet teşkilatında yeni düzenleme ile atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde bir takım değişiklikler olacak. Çıkarılacağı iddia edilen yönetmelikle bir polis mesleği boyunca dört kez tayin görecek. Emniyet teşkilatı, 2021 yılını heyecanlı bir bekleyişle bitiriyor. Nedeni de 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunu Personel Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde yapıldığı iddia edilen değişiklik.

Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Daire Başkanlığı bünyesinde hazırlanan ancak son aşamada İçişleri Bakanı’nın imzasıyla yürürlüğe girmesi beklenen yeni atama ve yer değiştirme yönetmeliği bir takım değişiklikler getirecek.

Emniyet teşkilatında halen devam eden uygulamaya göre ilk görev yerlerinde 6 ile 10 yıl değişen sürelerle çalıştıktan sonra Sivas ve doğusunu kapsayan şark görevine çıkan polisler, sonra yine Sivas’ın batısındaki bölgelerden birinde yer alan bir ile tayin oluyor ve çoğunlukla mesleklerini buralarda tamamlıyordu. Geçen yıllarda yapılan düzenleme ile rütbelilere ikinci şark görevi getirilmişti.

Tayin Süreleri Değişecek İddiası

Sosyal medyada yer alan bir paylaşıma göre çıkarılacak yeni yönetmelikte tayin sürelerinde değişikliğe gidildiği görülüyor. Türkiye’nin şark illeri ve batı bölgesi yerine dörde ayrıldığı görülüyor. 5 büyük şehirde görev süresi 10’dan 8’e düşüyor. Buna göre ilk grupta genellikle büyükşehirlerin olduğu 25 il bulunuyor.

Bunlar arasında olan İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana’da halen 10 yıl olan görev süresinin 8 yıla indirilmesi öneriliyor. İkinci grupta ise 32 il bulunuyor. Genellikle Sivas’ın batısında yer alan daha küçük şehirlerden oluşuyor. 6 veya 8 yıl süreyle görev yapılan bu illerde sürelerin 5 veya 4 yıla düşürülmesi isteniyor.

Diğer iki bölge halen şark yerleri sayılan Sivas ve doğusundaki alanın ikiye ayrılmasından oluşuyor. Erzincan, Erzurum, Artvin gibi illerin de içinde bulunduğu grupta genellikle 4 ile 5 yıl olan görev sürelerinin çoğunlukla aynı kalması teklif ediliyor. Dördüncü grup ise genellikle doğudaki “sınır” veya “terör” olaylarının daha sık yaşandığı şehirlerden oluşuyor. Çoğunlukla 2 yıl olan görev sürelerinin düşürüleceği iddiaları da var.

Polisler Üç Beş Yılda Bir Tayin Görecek

Emniyet-Sen Genel Başkanı Faruk Sezer’in iddiasına göre 2022 Ocak ayında hayata geçirilecek düzenleme yüzünden polis tedirgin. Faruk Sezer, şu an emniyetteki tayinlerde 2 bölge olduğunu yapılacak düzenleme ile bunun dörde çıkarılacağını söyledi.

Polislerin 4 bölgenin tamamında görev yapmak zorunda kalacaklarını ifade eden Sezer, “Bu düzenlemeyle polisler neredeyse 3 – 5 yılda bir tayin görecek. Mevcut düzenlemede polisler şarktan sonra genellikle nüfusa kayıtlı oldukları veya ona yakın illere gelerek emekli olana kadar görevlerini burada sürdürür, bir nevi yerleşik yaşama geçerdi.

Şimdi bu İstanbul, İzmir ve Ankara ile sınırlandırılıyor. Önceden eşinin nüfusa kayıtlı olduğu yerde çalışabiliyorlardı bu da kalkacak. Emniyette ezilen kesim daha da ezilecek” dedi.

Polislerin Atama Yönetmeliği Değişiyor !

Polislerin Atama Yönetmeliği Değişiyor !

Bu Düzenleme İle Polisler Yerinde Oturmasın Deniliyor

Emniyet teşkilatının zaten tayini çok olan bir meslek grubu olduğunu aktaran Sezer, sözlerine şöyle devam etti:

Bu düzenleme ile ‘polisler yerinde oturmasın’ deniliyor. İntiharların en önemli nedeni bu insanların sosyal hayatlarının bitirilmesi ve normal hayattan koparılmalarından kaynaklanıyor. Şimdi bu insanlar sürekli dolaştırılacak. Tam bir yere adapte olurken hayatı değiştirilecek. Çocuğu bir yerde okula giderken oradaki eğitiminden de kopacak.

Genç Polisler Endişe Ediyor

Beklenen düzenlemeye dair görevdeki genç polislerden çok sayıda endişe içeren mesaj aldığını dile getiren Sezer, “Özellikle evlenme ve aile düzeni kurma konusunda sıkıntı yaşayacaklarından endişe ediyor genç polisler. Hadi gençlerin önünde yıllar olduğu için bir şekilde planlama yapabilir. Asıl sorunu 40 yaş üstündeki polisler yaşayacak. Çocuğu diyelim ki bir okula başlamış bir anda düzeni bozulacak” diye konuştu.

Her Yıl 80-90 Bin Polisin Yeri Değişebilir

Emekli polis memuru Erdinç Emecan ise süreci de yakından takip ettiğini ve yıllardır böyle bir çalışmanın planlandığını kaydetti. Planlanan düzenlemeye soğuk baktığını söyleyen Emecan, “Atalarımız ‘üç taşınma bir yangına bedeldir’ demiştir. Bu düzenleme ile meslektaşlarımız defalarca taşınmak zorunda kalacak. Bu onların ve ailelerinin ruhsal yapılarını etkilediği gibi her seferinde yeni bir adaptasyon sürecine sokacak. Çocuklarının eğitim hayatını, çalışan eşlerinin mesleklerini etkileyecek” diye konuştu.

Emecan, tayin sayısının artmasının devlete de bir yük getireceğini halihazırda tayinler için memurlara rütbelerine göre harcırah (1000 kilometre mesafede 8 bin lira civarı) verildiğini hatırlatarak, “330 bin kişiye ulaşan emniyet ordusunda bu düzenleme ile her yıl belki 80-90 bin kişinin yeri değişecek. Devlette çalışan eşleri varsa onlarda tayin isteyecek. Bu devlet içinde bir külfete dönüşecek” dedi.

“Peki neden böyle bir düzenlemeye gidiliyor?” sorusuna Emecan’ın cevabı şu oldu: “Nedenlerden biri olarak vatandaşlarla girilen ‘ahbap-çavuş’ ilişkilerinin önlenmesi olduğunu düşünüyorum. Polisler vatandaşla çok samimi olunca performansları düşer.

Bir yerde uzun süre görev yapınca ister istemez orada yaşayan insanlarla, esnaflarla hatta suç işleme potansiyeli olan kişilerle dahi küçük de olsa dostluklar oluşabiliyor. Emniyet teşkilatının polislerin vatandaşla çok haşır neşir olmamasını ve ilişkilerde daha ciddiyet istediğini düşünüyorum.    Bu arada konuyla ilgili bilgi almak üzere aradığımız Emniyet Genel Müdürlüğü yetkililerinden haberin yazım süresinde dönüş olmadı.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Ocak Ayında 3 Binden Fazla Engelli Memur Atanacak

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.