DOLAR

33,0965$% 0.3

EURO

36,0975% 0.27

GRAM ALTIN

2.594,64%0,98

ÇEYREK ALTIN

4.195,00%0,78

BİST100

11.115,52%0,46

BİTCOİN

2084544฿%0.58098

a

Ocak Ayında 3 Binden Fazla Engelli Memur Atanacak

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, en geç 2022'nin ocak ayında 3 binden fazla engelli kamu personelinin atamasını Bakanlık olarak yapacaklarını bildirdi. İşte detaylar...

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, en geç 2022’nin ocak ayı itibarıyla 3 binden fazla engelli kamu personelinin atamasını Bakanlık olarak yapacaklarını bildirdi.

Bakan Derya Yanık, Bayrampaşa’daki Fizik Tedavi ve Engelliler Rehabilitasyon Merkezi’nin açılışında yaptığı konuşmada, ulaşım gibi bütün hizmetlerde, en başından beri insan odaklı yaklaşımı benimsediklerini, insanı ve insanın fiziksel, duygusal, ruhsal ihtiyaçlarını merkeze koyan ve bunun etrafında bir hizmetler bütünü kurmaya çalışan bir anlayışa sahip olduklarını ifade etti.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz bütün hizmetlerimizde, çalışmalarımızda insanı merkeze alıyoruz. İnsanın tam eşitliğine inanan bir bakanlık olarak engellinin engelsizden bir farkı olmadığına, sadece biraz daha desteğe ihtiyacı olduğuna inanan insanlar olarak engelli vatandaşlarımızın da bütün sosyal temel ihtiyaçlarının karşılanması için hizmetlerimizi geliştirdik, gerçekleştirdik.

Dolayısıyla bugün engelli vatandaşlarımız da en az engelsiz olanlar kadar rahat bir biçimde sosyal alanlara, buradaki rehabilitasyon merkezi gibi farklı sosyal alanlara da gidiyorlar, tedavi, rehabilitasyon ihtiyaçları varsa alıyorlar. Sosyal alanda diğer tanıdıklarıyla konu komşularıyla bir araya geliyorlar.”

Evde bakım hizmetlerine de değinen Derya Yanık, “Evde bakımı sağlanıp desteklenecek durumdaysa ama sosyal yardıma ihtiyacı varsa ailelerimize kendi engelli çocuklarına ya da yakınlarına baktıkları için evde bakım yardımı yapıyoruz. Nakit olarak destekliyoruz. Yine engellimizin kendisinin ihtiyacı varsa nakit destekte bulunuyoruz.

Aile odaklı yaklaşım, sosyal hizmet modellerimizin tamamında etkin, belirleyici unsurdur. Ailenin yanında engellimizi koruyabiliyorsak koruyoruz. Ailenin yanında kalamayacak durumdaysa kurum bakımımıza alıyoruz ve bütün ihtiyaçlarını orada takip ediyoruz.” diye konuştu.

Ocak Ayında 3 Binden Fazla Engelli Memur Atanacak

Bakan Derya Yanık, engelli vatandaşların temel ihtiyaçlarından birinin de istihdam olduğuna işaret ederek, bugün Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesinde 750 engelli öğretmenin atamasını gerçekleştirdiklerini söyledi.

“En geç 2022’nin ocak ayı itibarıyla 3 binden fazla engelli kamu personelinin atamasını Bakanlık olarak yapacağız.” Diyen Derya Yanık, yaklaşık 500 kadroyu da kendi bakanlıkları için engelli çalışanlara ayırdıklarını ifade etti.

Derya Yanık, engellilerle alakalı hizmetleri, önce engelden kaynaklı temel ihtiyaçlarını giderecekleri şekilde, sonra da engelsiz vatandaşların sosyal ve ekonomik haklardan yararlandıkları gibi düzenlemeye devam edeceklerini belirtti.

Bu anlamda belediyeler gibi çok önemli paydaşları bulunduğuna işaret eden Derya Yanık, belediyelerin, belediye meclis üyelerinin ve başkanlarının yereldeki, kendi görev ve sorumluluk alanlarındaki ihtiyaçları bilen, ihtiyaç sahiplerini tanıyan, tespit eden ve hizmeti sunan birinci derece hizmet birimleri olduğunu söyledi.

Bakan Derya Yanık, gelecek dönemde engelli vatandaşlara yönelik taahhüt ettikleri bütün başlıkları birer birer yerine getireceklerini, bunu belediyeler, kaymakamlıklar, valilikler, sivil toplum örgütleri, engelli aileleri ve engelli vatandaşların tecrübeleriyle gerçekleştireceklerini ifade etti. Konuşmasının ardından Bakan Derya Yanık’a Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner tarafından tablo hediye edildi.

Ocak Ayında 3 Binden Fazla Engelli Memur Atanacak

Ocak Ayında 3 Binden Fazla Engelli Memur Atanacak

Bakanlık Olarak Belediyeler İle Beraber Çalışacağız

Fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezini de gezen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, burada basın mensuplarına açıklamada bulundu. Derya Yanık, merkezin iyi düşünülmüş, geniş ve ferah bir yer olduğunu dile getirdi.

Bakanlık olarak yereldeki paydaşlar ve belediyelerle beraber kuruluşların ve tesislerin oluşturulması, yapımı ve işletilmesi noktasında iyi uygulama örneklerini çoğaltmaya çalıştıklarını söyleyen Derya Yanık, şu şekilde konuştu

“Biz, yaptığımız hiçbir hizmetle bugüne kadar yetinmedik. Daha iyisini nasıl yapabiliriz, milletimize daha çok nasıl hizmet edebiliriz kaygısını her zaman, her başlıkta gözettik, çalıştık.

Bu anlamda engelli vatandaşlarımıza yönelik yaptığımız çalışmalar ayrı bir yerde duruyor. Nitekim 2010’da engelli vatandaşlarımıza yönelik yapacağımız hizmetleri, çalışmaları, pozitif ayrımcılık kapsamında anayasal güvenceye kavuşturduk. Dolayısıyla engelli vatandaşlarımıza ile ilgili yaptığımız hiçbir hizmeti zaten yeterli görmüyoruz.

Onların gerçekten sosyal hayata, günlük hayata, istihdam hayatına doğrudan ve en az engelsiz diğer vatandaşlarımız kadar eşit bir biçimde katılabilmeleri için bütün imkanları hukuksal, teknik, teknolojik aklınıza gelebilecek bütün başlıklarda çalışmaya çalışıyoruz. Bunları tek tek, başlık başlık hayata geçirmeye çalışıyoruz.”

Bize Yılın 365 günü 3 Aralık. Bu Bilinçle Bu Azimle Çalışıyoruz

Bakan Derya Yanık, bugün engelli bir vatandaşın, “Erişilebilirlik sadece fiziki erişilebilirlik değil. Artık dijital erişilebilirliği de bize sağlamanız lazım.” ifadesini kullandığını belirterek, şöyle konuştu:

“Dolayısıyla Türkiye’de geçmiş yıllarda sokağa çıkarılmayan, sokakta görülmediği için olmadığı sanılan engelli vatandaşlarımız bugün bizden dijital erişilebilirlik istiyor. Bu bile tek başına meseleyi nereden alıp nereye getirdiğimizi göstermesi bakımından önemli bir örnek diye düşünüyorum.

3 Aralık, bu anlamda bütün bu yapıp ettiklerimizin sağlamasını yapmak, nerede durduğumuzu görmek açısından bize iyi bir muhakeme imkanı sunuyor. Bize yılın 365 günü, 7 gün, 24 saat 3 Aralık. Biz bu bilinçle, bu şuurla, bu azimle çalışıyoruz.

Bundan sonra da inşallah engelli vatandaşlarımızın da en az engelsiz vatandaşlarımız kadar konfor içerisinde, rahat, sosyal hayata katılabilecekleri, üretebilecekleri, ürettiklerini gösterebilecekleri imkanları onlara sunmaya devam edeceğiz.”

Açıklamanın ardından Bakan Derya Yanık, down sendromlu gençlerle sohbet etti. Programda, Bayrampaşa Belediye Başkanı Aydıner ve Bayrampaşa Kaymakamı Soner Şenel de konuşma yaptı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bakan Mahmut Özer Duyurdu O Dert Son Bulacak

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.