DOLAR

33,0919$% 0.29

EURO

36,1156% 0.31

GRAM ALTIN

2.591,07%0,84

ÇEYREK ALTIN

4.183,00%0,50

BİST100

11.147,08%0,74

BİTCOİN

2069945฿%-0.67119

a
  • Kamu Haber
  • Meb
  • Ogm
  • OGM Öğretmen Ve Öğrenciler İçin Sosyal Bilimlerde Araştırma Rehberi Yayınladı

OGM Öğretmen Ve Öğrenciler İçin Sosyal Bilimlerde Araştırma Rehberi Yayınladı

Öğretmen ve Öğrencilerimiz için yeni bir kaynak; diyerek MEB'den Sosyal Bilimlerde Araştırma isimli bir Rehber yayınladı. Yazımızda detaylarını verdiğimiz bu rehberi sayfanın sonundan pdf olarak indirebilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü yayınladığı açıklamada, merak eden, sorgulayan, araştıran, üreten öğrenciler yetiştirme amacına hizmet eden becerilerden biri olan araştırma becerisini geliştirmek için öğretmenlerimize ve öğrencilerimize rehberlik etmesi amacıyla Sosyal Bilimlerde Araştırma Rehberi hazırlanarak OGM Materyal Web sitesi kütüphanesine kazandırılmıştır dendi.

Toplumsal olayların, davranışların ve ilişkilerin anlaşılması için yapılan araştırmalar, sosyal bilimlerin en önemli alanlarından biridir. Bu tür araştırmalar, toplumsal sorunların çözümüne, politikaların oluşturulmasına ve uygulanmasına yardımcı olur. Aynı zamanda, insan davranışlarının anlaşılmasına da katkı sağlar. Sosyal bilimlerde araştırma yapmak, özellikle lise öğrencileri için önemli bir beceridir.

Bu becerinin geliştirilmesi, öğrencilerin ihtiyaç duydukları bilgi kaynaklarına erişebilmelerini ve bunları analiz ederek kullanılabilir hale getirebilmelerini sağlar. Bu amaçla, Genel Müdürlüğümüz tarafından “Sosyal Bilimlerde Araştırma Rehberi” hazırlanmıştır.

sosyal bilimler rehberi

Sosyal Bilimler Araştırma Rehberi

Bu rehber, öğretmenlerimize ve öğrencilerimize araştırma sürecinde rehberlik etmek amacıyla hazırlanmıştır. “Sosyal Bilimlerde Araştırma Rehberi”, araştırma sürecinin sonunda öğrencilerden beklenen davranışları, araştırma konularının belirlenmesinde dikkate alınması gereken ilke ve yöntemleri, araştırma raporunun nasıl yazılacağı ve araştırma bulgularının nasıl sunulacağı gibi konularda öğretmenlere ve öğrencilere rehberlik edecektir.

Rehber ayrıca saha araştırması örnekleri, değerlendirmede kullanılabilecek formlar ve araştırma sürecinde ihtiyaç duyulabilecek kaynaklara ilişkin web sitelerinin yer aldığı bir liste de içermektedir. Bu şekilde, öğrencilerin araştırma sürecinde daha etkili ve verimli olmalarına yardımcı olmayı hedeflemektedir.

Pdf halinde Sosyal Bilimler Araştıma Rehberine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

20. Milli Eğitim Şurası Kararlarının Uygulanmasına Dair İkinci Rapor Yayımlandı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.