DOLAR

32,4049$% 0.14

EURO

34,5374% 0.26

GRAM ALTIN

2.458,15%0,82

ÇEYREK ALTIN

4.192,00%-0,17

BİST100

9.814,19%0,59

BİTCOİN

2112192฿%1.19197

a
  • Kamu Haber
  • Meb
  • Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: Aradığım Elemanı Bulamıyorum Derdi Bitiyor

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: Aradığım Elemanı Bulamıyorum Derdi Bitiyor

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: 28 Şubat sürecinin bu ülkeye miras bırakmış olduğu, 'Aradığım elamanı bulamıyorum.' retoriğini de el birliğiyle çöpe atacağız. Artık ülkemiz mesleki eğitimde sorunları konuşan değil, mesleki eğitimde paydaşlarıyla yeni açılımları konuşan, yeni şeyler söyleyen bir eğitim türüne dönüşmüş olacak." dedi. İşte detaylar...

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Ordu TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin açılışında konuşma yaptı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer yaptığı konuşmada, bu okulun açılışını Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte yapmaktan duyduğu mutluluğu ifade etti.

TOBB ile geçen hafta da bir iş birliği protokolü imzaladıklarını söyleyen Bakan Özer, yeni dönemde 154 ilçeye 154 okul kazandıracakları için TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür etti.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: Aradığım Elemanı Bulamıyorum Derdi Bitiyor

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “28 Şubat sürecinin bu ülkeye miras bırakmış olduğu, ‘Aradığım elamanı bulamıyorum.’ retoriğini de el birliğiyle çöpe atacağız. Artık ülkemiz mesleki eğitimde sorunları konuşan değil, mesleki eğitimde paydaşlarıyla yeni açılımları konuşan, yeni şeyler söyleyen bir eğitim türüne dönüşmüş olacak.

Bizim en kalıcı ve sürdürülebilir sermayemiz olan beşeri sermayenin niteliğini artırmayla ilgili son 20 yıl gerçekten Türkiye eğitim tarihinde damgasını vurdu.” ifadelerini kullandı.

Bakan Özer, son 20 yılda Türkiye’de eğitimde çok önemli bir dönemi yaşadıklarını söyleyerek “Okul öncesinden yüksek öğretime kadar tüm alanlarda ülkemizde 81 ilde tüm ilçelerde müthiş bir eğitim seferberliği gerçekleşti.

Bu seferberlik kapsamında tüm illerimizde çok sayıda okul, çok sayıda derslik eğitim sistemine kazandırıldı ve bu yapılan yatırımlar hızlı bir şekilde ülkemizin okullaşma oranlarının artmasına büyük katkı sağladı.” şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: Aradığım Elemanı Bulamıyorum Derdi Bitiyor

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: Aradığım Elemanı Bulamıyorum Derdi Bitiyor

Orta Öğretimde Okullaşma Oranı Yüzde 90’a Ulaştı

Bakan Özer, 2000’li yıllarda 200 binler civarında olan derslik sayısının bugün 850 binlere ulaştığını belirterek, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Diğer taraftan okullaşma oranlarına bakarsak, okul öncesinde 200 binler civarında olan öğrenci sayılarımız 2 milyonlara ulaştı. Orta öğretimdeki okullaşma oranlarımız yüzde 44’lerden yüzde 90’lara ulaştı. Yüksek öğretimdeki net okullaşma oranları yüzde 14’lerden yüzde 45’lere ulaştı.

Yani bizim en kalıcı ve sürdürülebilir sermayemiz olan beşeri sermayenin niteliğini artırmayla ilgili son 20 yıl gerçekten Türkiye eğitim tarihinde damgasını vurdu. Bu süreç, iddia edildiği gibi kaliteyi göz ardı eden bir süreç değil, tam tersine kalite odaklı bir süreç olarak gerçekleşti.”

Son 19 yılda öğretmen sayısının 500 binlerden 1,2 milyon civarına geldiğini söyleyen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Yani son 19 yıldaki eğitimdeki bu evrenselleşme süreci aynı zamanda öğretmen sayısının da en fazla arttığı ve mevcut öğretmenlerin yaklaşık yüzde 75’inin son 19 yılda atandığı bir döneme tanıklık ediyoruz.

Eğitime son 19 yılda her zaman bütçeden en büyük payı ayıran, bu süreçlere liderlik eden Sayın Cumhurbaşkanımıza şahsım, tüm öğrenciler, tüm aileler ve Milli Eğitim Bakanlığı adına en içten şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mesleki eğitimin ülkenin en kronik problemlerinden biri olduğunu dile getirerek, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Aslında tüm dünyanın sorunlarıyla boğuştuğu, çabaladığı, daha iyi noktaya getirmek için çırpındığı, iş gücü piyasasının ihtiyaç duymuş olduğu nitelikli insan kaynağını yetiştirmeye yönelik farklı yaklaşımların sürekli geliştirildiği bir alan. Zaten Türkiye dünyada sorunlu olan mesleki eğitim alanında maalesef ülkemizde anlamsız müdahalelerle çok daha travmatik bir alana dönüştürüldü.

1999 yılındaki kat sayı uygulamasıyla mesleki eğitimin yüksek öğretime erişimi kısıtlanırken, aynı zamanda mesleki eğitim artık başarısız öğrencilerin gittiği, öğretmenlerin öğrencilerden beklentilerinin olmadığı, azaldığı, iş gücü piyasasının bundan etkilendiği ve büyük maliyetler ödediği bir eğitim sistemine dönüştü ve o günlerin mirası olarak ‘Aradığım elamanı bulamıyorum.’ sözü artık kulaklarda çınlamaya başladı.

Allah’a şükür Milli Eğitim Bakanlığımız, daha önceki bakanlarımız, bürokratlarımız mesleki eğitimi sürekli güçlendirmek için ellerinden gelen çabayı sarf ettiler ve bu süreçte en büyük katkıyı biz Milli Eğitim Bakanlığı olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden aldık.”

Gelinen noktada artık mesleki eğitimde farklı şeyleri konuştuklarına dikkat çeken Bakan Özer, “Mesleki eğitimde artık eğitim, üretim, istihdam çevrimini çok daha güçlü noktalara taşıdık. Mesleki eğitimde bir paradigma değişimi yaşanıyor.

Buradaki en önemli nokta işverenler artık mesleki eğitim mezunlarının kendilerine gelmesini beklemiyor, tam tersine eğitim süreçlerinin tamamını Milli Eğitim Bakanlığıyla birlikte yürütüyor. Müfredatı artık birlikte güncelliyoruz.” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, TOBB ile “81 ilde 81 meslek lisesi” sloganıyla çıktıkları yolda bugün itibarıyla 116 Mesleki Teknik Anadolu Lisesine ulaştıklarına dikkati çekerek, mesleki eğitimin, üretim kapasitesiyle ülkedeki okulların ve toplumun ihtiyacını karşılamakta büyük bir etkisi olduğunu aktardı.

Salgın sürecinin başında mesleki eğitim ordusunun üretim kapasitesini hemen devreye soktuğunu söyleyen Özer, bu süreçte toplumun ihtiyaç duyduğu tüm ürünleri üretebildiğini, salgınla mücadelede başarılı olunmasında mesleki eğitimin büyük payı olduğunu ifade etti.

Bakan Özer, “28 Şubat sürecinin bu ülkeye miras bırakmış olduğu, ‘Aradığım elamanı bulamıyorum.’ retoriğini de el birliğiyle çöpe atacağız. Artık ülkemiz mesleki eğitimde sorunları konuşan değil, mesleki eğitimde paydaşlarıyla yeni açılımları konuşan yeni şeyler söyleyen bir eğitim türüne dönüşmüş olacak.” dedi.

Uluslararası Mesleki Teknik Anadolu Liseleri Kuruluyor

2022 yılında Uluslararası Mesleki Teknik Anadolu Lisesi kurma kararı aldıklarını söyleyen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Artık gönül coğrafyamızdan Türkiye’nin güçlü ilişkileri olduğu ülkelerden de öğrencilerin geldiği, öğretmenlerimizin o ülkelere gittiği, öğrenci ve öğretmen mobilitesinin olduğu Uluslararası Mesleki Teknik Anadolu Liseleri kuracağız. 5 tane kuracaktık, 6’ncısı da bu okul olacak.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bakan Özer Soruları Cevapladı: Hedefimiz Eğitimde Fırsat Eşitliği

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.