DOLAR

32,4227$% 0.36

EURO

34,8685% -0.01

GRAM ALTIN

2.399,43%0,73

ÇEYREK ALTIN

3.901,00%-2,10

BİST100

9.998,67%-1,38

BİTCOİN

2260739฿%0.36248

a

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı !

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı. TCMB Para Politikası Kurulu haftalık repo faizini yüzde 16'dan yüzde 15'e düşürdü. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 100 baz puan indirerek yüzde 15'e düşürdü. İşte detaylar...

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı. TCMB Para Politikası Kurulu (PPK), haftalık repo faizini yüzde 16’dan yüzde 15’e düşürdü. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 100 baz puan indirerek yüzde 15’e düşürdü.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın Faiz Kararı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada “Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 16’dan yüzde 15’e düşürülmesine karar vermiştir.

Küresel iktisadi faaliyette yılın ilk yarısında yaşanan toparlanma ve aşılama oranlarındaki artışa rağmen salgında yeni varyantlar küresel iktisadi faaliyet üzerindeki aşağı yönlü riskleri canlı tutmaktadır. Küresel talepteki toparlanma, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki artış uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açmaktadır.

Başlıca tarımsal emtia ihracatçısı ülkelerde yaşanan iklim koşullarının küresel gıda fiyatları üzerinde olumsuz yansımaları görülmektedir. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir.

Gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğuna bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini değerlendirmektedir. Bu çerçevede, gelişmiş ülke merkez bankaları destekleyici parasal duruşlarını sürdürmekte, varlık alım programlarına devam etmektedir.

Öncü göstergeler yurt içinde iktisadi faaliyetin dış talebin de etkisiyle güçlü seyrettiğine işaret etmektedir. Aşılamanın toplumun geneline yayılması salgından olumsuz etkilenen hizmetler, turizm ve bağlantılı sektörlerin canlanmasına ve iktisadi faaliyetin daha dengeli bir bileşimle sürdürülmesine olanak tanımaktadır.

Dayanıklı tüketim malları talebi yavaşlarken, dayanıksız tüketim mallarında toparlanma devam etmektedir. İhracattaki güçlü artış eğilimiyle yılın geri kalanında yıllıklandırılmış cari işlemler dengesindeki iyileşmenin sürmesi beklenmekte, bu eğilimin güçlenerek devam etmesi fiyat istikrarı hedefi için önem arz etmektedir.

Enflasyonda son dönemde gözlenen yükselişte; gıda ve başta enerji olmak üzere ithalat fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışlar ve talep gelişmeleri etkili olmaktadır.

Para politikası duruşunda yapılan güncellemenin ticari krediler üzerinde olumlu etkileri görülmeye başlamıştır. Bunun yanında, bireysel kredilerle ilgili gelişmeler yakından takip edilmektedir.

Kurul, para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirerek politika faizinin 100 baz puan indirilerek yüzde 15 olarak belirlenmesine karar vermiştir.

Kurul, arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin 2022 yılının ilk yarısı boyunca da etkisini sürdürmesini beklemektedir. Kurul, bu etkilerin ima ettiği sınırlı alanın kullanımını Aralık ayında tamamlamayı değerlendirecektir.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.

Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makro ekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.

Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

Ekim ayındaki Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizi 200 baz puan indirilerek yüzde 18’den yüzde 16 seviyesine çekilmişti. Ekonomistlerin yıl sonu politika faiz oranına ilişkin beklentileri ise bir önceki anket dönemine göre 200 baz puan azalarak yüzde 15 olmuştu.

Faizde İndirim Kararından Sonra Dolar Fırladı

Dolardaki yükseliş sürerken bir yandan da alınacak olan faiz kararı bekleniyordu. TCMB, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 100 baz puan indirerek yüzde 15’e düşürdü. Faizde indirim kararından sonra dolar hızlı bir yükselişe geçti ve 11,12 TL seviyesine ulaştı.

Dolar/TL, bugün Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası 11,12 TL’lerde seyrediyor.

Euro/TL 12,60 seviyesinden işlem görüyor.

Sterlin/TL ise 14,98’den satılıyor.

Lütfen Faiz İndirimi Yapmayın Demişti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 16’dan yüzde 15’e indirmesinin ardından bu karara sosyal medyadan çok sayıda yorumlar yapıldı. Çarpıcı yorumlardan bir tanesi Prof. Dr. Özgür Demirtaş’a ait.

Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş dün gece yarısı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Merkez Bankası’na “Lütfen faiz indirimi yapmayın” çağrısında bulunmuştu.

Zenginleri Daha Zengin Fakirleri Daha Fakir Eder

Demirtaş yaptığı çağrıda, “Geri dönülmesi çok çok zor tahribatlar yaratıyorsunuz. Zenginleri daha zengin, fakirleri daha fakir yapıyorsunuz. Gelin dönün bu yoldan. Yapmayın” ifadelerini kullanmıştı.

TCMB’nin politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 15’e düşürmesinin ardından sosyal medya hesabından yeni paylaşım yapan Ekonomist Özgür Demirtaş, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Macaristan Merkez Bankasını bugünkü faiz kararından ötürü tebrik ederim. ABD Merkez bankası ise hala hata içinde. Bu kadar bol para sadece zengini daha zengin eder. Bugünün doğru karar vereni Macaristan…”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Hulusi Akar’dan Bedelli Askerlik Açıklaması

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.