DOLAR

33,0475$% 0.67

EURO

36,0263% 0.49

GRAM ALTIN

2.561,38%0,48

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,57

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

1922261฿%2.35166

a

Hulusi Akar’dan Bedelli Askerlik Açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bedelli askerlikle ilgili "Parayı süreyi değiştirelim gibi şeylerle sistemi bozmayalım. 2022 yılında 51 bin 603 vatandaşımız bedelli askerlik için başvurdu ve işlemleri devam ediyor." ifadelerini kullandı. İşte detaylar...

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bedelli askerlikle ilgili “Parayı süreyi değiştirelim gibi şeylerle sistemi bozmayalım. 2022 yılında 51 bin 603 vatandaşımız bedelli askerlik için başvurdu ve işlemleri devam ediyor. 1 Ocak 2020-31 Aralık 2021 tarihleri arasında 112 bin 661 kişi bedelli askerlik için gelmiş. Bunlardan 4 milyar tl tahsilat yapılmış” dedi.

2022 Merkezi Yönetim Bütçe ve 202 Kesin Hesap Kanun Teklifi görüşmeleri Milli Savunma Bakanlığı ve bağlı kuruluşların bütçeleri ile devam etti. Bakan Akar milletvekillerinin sorularını cevapladı.

Bedelli Askerlik Açıklaması

Bedelli askerlik konusunda konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Bütün ilgili kurumlarla tartışıldı, konuşuldu. Üniversitelerle tartışıldı, ölçümleri, istatistikleri oldu. En optimal neyse milletimiz halkımız için şimdi hatırlayın.

En önemli konu öngörülebilirlik bedelli ne zaman çıkacak ?  35 yaşına kadar teciller var. O yaştan sonra ne askerlik olur ne de yarar sağlar. Hepsi konuşuldu ve para konusu var mesela her seferinde 30-50 bin lira bandında sabitleyelim dendi.

En düşük maaş nerde. Asteğmen maaşının altı. Otomatik olarak ona bağlandı. Asteğmen maaşı artınca o da artıyor. Döviz olunca eşit olması lazım denildi. Kanunda bir arkadaşımızın eleştirisini duyduk. Hemen görüştük düzelttik. Kur 1 Ocak itibarıyla dediler onu da değiştik. Ne zaman para ödeniyorsa konsoloslukta hesabı yapılıp, ödeme yapılıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyacını karşılıyor.

İkinci altı ayda bir maaş karşılığı yapma meselesi vardı, gençlerimiz ilgi göstermeye başladı. İki yıllık okuyanların farkı yoktu liseyle. Meslek okullarının görünürlüğü bakımından yedek astsubaylık getirdik. Sistem bütünlük içinde çalışıyor bu sistemi bozdurmamamız lazım. Parayı süreyi değiştirelim gibi şeylerle bedelli askerlik sistemini bozmayalım.

Ötekileştirici Dil Kötü

Bakan Akar, yaptıklarının savunma ve güvenliğin devlet işi olduğunu, devletin tamamını, vatan topraklarını, denizleri, semaları 84 milyon vatandaşı görmenin önemine değinerek, “Egemenliğimiz için, bağımsızlığımız için 84 milyonun güvenliği için işimizi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Yoğunlaşmış olmamız eksiklik değil, bilakis üstünde durmamız gereken bir konu. Ötekileştirici dil kötü.

Biz 84 milyonun 780 bin km vatan toprağında bütün halinde güvende olması için çalışıyoruz. Menfaatlerimiz için bütün halinde çalışıyoruz. Bir takım hedefler, kararlar alınıyor. Bütünüyle bunlar doğrultusunda çalışıyoruz. Eskilerin söylediği şey var. Bütün görüşler muhterem ama muteber değil. Çalışmalarımızı mevzuata uygun şekilde, çevreye dünyaya uygun şekilde yapmaya gayret ediyoruz” diye konuştu.

Hulusi Akar'dan Bedelli Askerlik Açıklaması

Hulusi Akar’dan Bedelli Askerlik Açıklaması

S400 Konusu

S400 konusunda ise Akar, “Savunma sistemi olduğu için bunun herhangi bir şekilde eleştirilmesi uygun değil. 84 milyonun güvenliği için savunacağız. Kriterlerimiz var, ortak üretime kadar şartlar var. Amerika Birleşik Devletleri’ni dolaştık, en sonunda şartları karşılayan S400 oldu.

S400 nerede? diye sorulup duruldu. Türkiye’ye hava taarruzu oldu da mı kullanmadık. Hava savunma sistemi bu. Her şeyi sahne yapıp gösterecek halimiz yok. Gerekli zamanda ve yerde kullanacağız. Bazı şeyler gizli. Ülkelerin kendi milli sırları.

Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ne yapıyor biliyor musunuz? Söyler mi? Araya birtakım sorular, endişeler sokmak son derece yersiz. Devlet son derece duruma hakim. Kurumlar çalışmalarını yapıyor” dedi.

2020-2024 Arası 14 Milyon Dolar Yatırım

Bakan Akar. “2020-2024 yılları arasında 14 milyon ABD doları yatırım söz konusu, bu yatırımın 3 milyon 240 bin doları şu an gerçekleşmiş durumda. Bu anlamda oradaki faaliyetlerin yürütülmesi için Bakanlık devlet savunma sanayi başkanlığı olarak tank üretimi yapılabilmesi, motoruyla, transmisyonuyla bunları imal etmemiz ve tedarik için tüm olasılıkları değerlendirmek amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Firmaya Eylül 2019’dan itibaren alınan mal ve hizmetler karşılığı yaklaşık 40 milyon ABD doları ödeme yapılmıştır. Savunma Sanayi Başkanlığımız dünyadaki bütün motor imalatçıları ile temasta. Bilinmesi gereken konu adı konulmamış ambargolarla karşı karşıya olduğumuz.

Sadece Savunma Sanayi konularında değil diğer sivil üretim konularında bile dost bildiğimiz müttefiklerimizden dahi istediğimiz cevapları alamıyoruz. Bütün bunlarla rağmen bu eksiklerin önlenebilmesi için gayretler gösteriyoruz.” diye konuştu.

Milli Savunma Bakanlığında Atamalar

Makine Kimya Endüstrisi Anonim Şirketine ilişkin soruya, Akar, “Personele mevcut maaşın en üz yüzde 10 fazlasıyla sözleşme önerildi. Oradaki kardeşlerimizle görüşüyoruz. Eksikliğe, aksaklığa mahal vermemek için bütün tedbirler alınıyor. Mağduriyet yaşanmaması için çalışıyoruz. 6 bin 614 personelden bin 293 mavi yaka personelin özlük hakları korunarak Milli Savunma Bakanlığına ye bağlı kuruluşlara atamaları yapıldı.

Bu personellerin yerine mavi yaka için ilan verilmiş, 35 bin 521 aday müracaat etmiştir. İş deneyimi üç yıl ve diploma notu 60’ın üzerinde olan adaylar yazılı sınava çağrılmıştır. Taşeron işçilerimizin işten çıkarılması asla söz konusu değildir. Taşeron işçiler görevlerine devam ediyor.” şeklinde cevap verdi.

Yunanistan ile ilgili olarak Akar, “Askeri yargı ve disiplin konusunda 24 Haziran’da düzenlemeler yapıldı. Bunları takip ediyoruz. Yeni düzenlemeler ile ilgili sıkıntılar oluyor, tekrar düzenliyoruz. Askeri yargının etkin şekilde çalışması hayati öneme sahip, yapmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kara Harp Okulu ile ilgili bölünme olup olmadığına ilişkin Akar, “Akademik dersler için bunlarla alakalı kariyer sahibi sivil kesimlerden destek almamız söz konusu. Önceki uygulamalardan farklı bir şey değil. Askeri derslerin sayısı yüzde 32 oranında arttırıldı” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bakan Özer: Eğitim’de Yine Mi Değişti Devri Bitti

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.