DOLAR

33,0889$% 0.14

EURO

36,0634% 0.19

GRAM ALTIN

2.556,61%-0,18

ÇEYREK ALTIN

4.129,00%0,10

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

2077524฿%4.71698

a

Emekli Olmak İçin Kredi *2021

Kredi ile emekli olma işlemlerinde kamu bankalarında yer alan yapılandırmalardan yararlanmanız mümkün. Emekli olacak kişilere kredi desteğinde yapılan kolaylıklar mevcut. Sigortalı çalışanlar yapılandırmalarda sigorta prim borçlarını peşin ödeme tarihinin son gününe kadar kullanabilir. 

Kredi ile emekli olma durumlarında kamu bankalarındaki yapılandırmadan faydalanmak mümkün. 

Kredi ile emekli olma işlemlerinde kamu bankalarında yer alan yapılandırmalardan yararlanmanız mümkün. Emekli olacak kişilere kredi desteğinde yapılan kolaylıklar mevcut. Sigortalı çalışanlar yapılandırmalarda sigorta prim borçlarını peşin ödeme tarihinin son gününe kadar kullanabilir. 

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz:

Kredi İle Emekli Olma

Kredi İle Emekli Olma

Kredi ile emekli olmak kamu bankalarından kredi çekerek peşin ödeme yapmanızı sağlamaktadır.

Kredi ile emekli olma işlemlerinde yapılandırma ile beraber esnaf, taksici, dolmuşcu, çiftçi vatandaşlara erken emeklilik şansı doğmuş durumda. Prim borcunu yapılandırmak isteyen Bağ-Kur vatandaşları kamu bankalarından kredi çekerek erken emekli olabilirler. Kamu bankalarında yer alan yapılandırmalardan faydalanmak ve emekli olmak isteyenlere kredi desteği sağlanıyor.

Sigortalı vatandaşlar yapılandırılan sigorta prim borçlarını peşin ödeme tarihinin son gününe kadar kredi kullanabilirler. Yani 1 Kasım 2021 tarihine kadar kredi kullanımı mümkün. Kredi taksitleri bağlanacak olan aylıktan kesilecek şekilde yapılandırılmaktadır. 

Daha öncesinde durdurulan hizmet süresinde canlandıranlar içerisinde emeklilik bekleyenler bu durum hakkında dilekçe verebilirler. Aynı zamanda yaşamını yitiren sigortalının hak sahipleri de bu koşullara yönelik başvuruda bulunabilir. Fakat burada unutulmaması gereken işlem borcunu yapılandırmak isteyenlerin 2 hafta içerisinde başvuru yapmasıdır.

Başvuru ve ilk taksit süresinde açıklamalara göre bir uzatma yapılmayacaktır.

Kredi İle Emekli Olma Başvuruları Nereye Yapılıyor?

Kredi İle Emekli Olma Başvuruları Nereye Yapılıyor?

Kredi ile emekli olma başvuruları nereye yapılıyor? Erken emeklilik için başvuru yapmak isteyenlerin merak ettiği sorulardan bir tanesidir.

Kredi ile emekli olma başvuruları nereye yapılıyor? Başvurularınızı 30 Eylül 2021 tarihine kadar e-sigorta kanalı üzerinden yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra başvurunuzu bizzat yapabilir veya e-posta yoluyla da “Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ve Merkezi” iletebilirsiniz. İşverenler; e-sigorta, şahsen ve e-posta yolu ile, Bağ-Kur sigortalıları; e-devlet, şahsen ve e-posta yoluyla başvuru yapabilir. Kredi ile emeklilik şartları,

Bağ-kur sigortalılarının ihya borçlarını yapılandırmak için en geç 1 Kasım tarihine kadar başvurularını yapmış olması gerekmektedir.

Kredi İle Emekli Olma Başvurularını Takip Etme

Kredi ile emekli olma başvuruları nereden takip edilir? Erken emeklilik için başvuru yapmak isteyenlerin merak ettiği sorulardan bir tanesidir.

Kredi ile emekli olma başvuruları nereden takip edilir? İşverenler ödeme planlarını e-sigorta yoluyla ulaşabilecekleri işveren sistemi üzerinden görebilirler. Ayrıca işyeri dosyalarının bağlı bulunduğu üniteler üzerinden ödeme planlarını düzenli olarak temin edebilirler. Bağ-Kur sigortalıları ise e-devlet kapısı üzerinden adreslerine kayıtlı olan ödeme planlarını, bankalardan ve merkezden öğrenebilirler. Merkezden öğrenmek isteyenler illerinde bulunan “Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ve Merkezi” gitmeleri gerekmektedir.

Borcumu Yapılandırdığımda Emekli Aylığı Alabilir Miyim?

Yapılandırma süreci ile ilgili başvuru sorularının yanı sıra sonraki süreç için de oldukça fazla merak uyandıran ifade yer alıyor. Bunlardan bir tanesi de borcumuzu yapılandırdıktan sonra emekli aylığını alıp alamadığımız.

Borcunuzu yapılandırdıktan sonra primleri ihya ederek emekli olabilirsiniz. Bu durumda ödemelerin tamamlanmasının ardından aylık alabilirsiniz. Süreye ihtiyacı olmayan sadece prim borcu nedeniyle emekli olamayan kişiler de borçlarının silinmesi işlemi yapılır. Hizmet süresi dolduğu zaman da aylık bağlanabilir.

Emekli Olmak için Kredi Veren Bankalar 2021?

Prim için kredi alabileceğimiz bankalar kamu bankaları olarak bilinmektedir. Bu bankalar: Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank olarak geçmektedir.

Bankalardan emeklilik için kredi almak isteyenlerin Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne veya Sosyal Güvenlik İl Merkezine başvuru yapması gerekir. Başvurunuzun ardından “Emekli Olabilir” ifadesini alıyorsanız bu yazı ile birlikte müracaat edebilirsiniz. Hizmet borçlanması kapsamı içerisinde aynı olanaktan yararlanmış olursunuz.

Kredi başvurusu için süre sınırı var mı, faiz oranı sabit mi?

Kredi başvurusu için süre sınırı var mı? Yapılandırmış olduğunuz sigorta prim borçlarını peşin ödeme tarihinin son gününe kadar kredi kullanarak ödemeniz gerekir. Bunun için aylık 1.55 faiz oranıyla 36 ay vadeli kredi de alabilirsiniz. 

Kredi taksitlerinde bağlanacak olan emekli aylığından kesinti yapılacaktır. Peşin ödeyen kişilerin enflasyon farklarının %90’ı ise silinecektir.

Yarı zamanlı çalışanlar da başvuruda bulunabilir mi?

Yarı zamanlı çalışanlar için primlerin yatırılması ve eksik günlerinin 30 güne tamamlanması yapılabilir. İsteğe bağlı olarak sigorta primlerinin 4A kapsamında değerlendirilmesi mümkündür.

Ev hizmetlerinde çalışanlar, taksi ve dolmuş şoförleri, tarım sigortalıları ve kısmı süreli çalışan sanatçılar borçlarını yapılandırabilirler. Bunun için düzenlemede herhangi bir engel bulunmuyor.

Sağlık hizmetinden ne zaman yararlanabilirim?

Sağlık hizmetlerinden ne zaman yararlanabilirim? Bağ-Kur borcu olan kişiler ilk taksitlerinin ödedeiktan sonra cari aylarda 60 günden fazla prim borçları yoksa hizmeti alabilirler. Fakat 60 günden fazla prim borçları olan kişiler için bu durum mümkün değildir. 60 günden daha az prim borcu olan kişiler hastaneye gittikleri zaman provizyon alabilirler.

Yapılandırmada kredi kartı kullanabilir miyim?

Yapılandırmada kredi kartı kullanabilir miyim? İlk başta açıklığa kavuşturulmayan bu bilgi bakanlığın yeni açıklaması ile birlikte kesinleşti.

Yapılandırmada kredi kartı kullanabilir miyim? Yapılan son dakika açıklamasında prim de dahil olmak üzere yapılandırılan borçların hepsi kredi kartı ile ödenebilir. Kredi kartının kullanılması da katsayı uygulamasında bir değişiklik yaratmıyor. Borçlarını sok taksit dahil ödeyen kişiler hacizlerinin hepsini kaldırdıktan sonra teminatları geri alabilirler.

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz:

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Emeklilik Yaşı Nasıl Hesaplanır? Erkek ve Kadınlar İçin Emeklilik Yaş Hesaplaması *2021

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.