DOLAR

33,0919$% 0.29

EURO

36,1156% 0.31

GRAM ALTIN

2.591,07%0,84

ÇEYREK ALTIN

4.183,00%0,50

BİST100

11.147,08%0,74

BİTCOİN

2069945฿%-0.67119

a
  • Kamu Haber
  • Ekonomi
  • Yeni Ekonomi Paketi Mecliste! 55 Madde İle Vergi Kanunda Yeni Değişiklikler

Yeni Ekonomi Paketi Mecliste! 55 Madde İle Vergi Kanunda Yeni Değişiklikler

Yeni ekonomi paketi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamış olduğu ekonomi reform hareketi ile yürürlüğe girdi. Paket içerisinde 850.000 esnafı ilgilendiren vergi muafiyet düzenlemesinin bulunduğu belirtilmişti.

AK Parti hükümetinin yapmış olduğu 55-56 maddelik yeni ekonomik yasal düzenleme üzerindeki çalışmalar sona erdi. Vergi Usül Kanunu, Kurumlar Vergisi ve Gelir Vergisi üzerinde önemli düzenlemeler yapılan düzenleme tamamlandı. Teklif içerisinde yaklaşık olarak 900.000 küçük esnafı yakından ilgilendiren açıklamalar bulunuyor.

Düzenlemenin son hali MHP ile birlikte yapılacak olan incelemeden sonra son şeklini alacak. Önümüzdeki ay Genel Kurul içerisinde ilk defa görüşülecek maddelerden bir tanesi olacak. Peki teklif içerisinde yapılan düzenlemeler neler?

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz:

Yeni Ekonomi Paketi: Küçük Esnafa Vergi Muafiyeti

Yeni Ekonomi Paketi

Yeni ekonomi paketi içerisinde en çok beklenilen işlemlerden bir tanesi küçük esnaflara vergi muafiyeti gelmesi yönündeydi.

Cirosu 240.000 TL altında bulunan küçük esnaf grupları artık vergiden muaf tutulacaklar. Bu kapsamda vergiden muaf olacak yaklaşık 900.000 esnaf bulunuyor.

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz:

Yeni Ekonomi Paketi: Tarımsal Destekler Vergiye Dahil Olmayacak

Yeni ekonomi paketi içerisinde yer alan önemli konulardan bir tanesi de tarımsal desteklerin vergiye dahil olmaması.

Çiftçinin son dönemlerde zor durumda olduğu biliniyordu. Bundan dolayı çiftçiye vergi indirimi geliyor. Tarımsal olarak destekten vergi kesintisi yapılması ülke genelinde çok eleştirilmişti. Bundan dolayı bu noktada yeni yapılan ekonomi paketi ile birlikte yeni düzenlemeler getirildi. Artık verilen destekler vergiye tabi tutulmayacak.

Yeni Ekonomi Paketi: İnternet Üzerinden Para Kazananlar

Yeni ekonomi paketi içerisinde internet üzerinden para kazananlar için de önemli düzenlemeler mevcut.

İnternet üzerinden para kazananlara kolaylık getirecek yeni düzenlemeler ekonomi paketi içerisinde mevcut. Özellikle YouTube üzerinden alınan vergilerde yeni düzenlemeler ve kolaylıklar getiriliyor. YouTube üzerinde yayınladıkları videolardan reklam gösterimi yoluyla para kazanan Youtuberlar vergi mükellefi haline geliyordu. Bundan dolayı da defter tutma zorunluluğunda oluyorlardı. Yeni ekonomi paketi ile birlikte defter tutma zorunluluğu kaldırılacak. Yani Youtube üzerinde video paylaşan kişiler vergi mükellefi olacaklar. Fakat banka onlara yatan parayı doğrudan stopaj kesimi yapacak.

Sonuç olarak internet üzerindne para kazananlarda vergi sorumlusu banka olacak. Kişinin özel hesabı üzerinden stopaj ücreti kesilecek.

Yeni Ekonomi Paketi: Staj Ücretleri Devlet Tarafından Ödeniyor!

Yeni Ekonomi Paketi: Staj Ücretleri Devlet Tarafından Ödeniyor!

Yeni ekonomi paketi içerisinde meslek lisesi stajyerleri için de düzenleme bulunuyor.

Meslek lisesinde okuyan lise öğrencilerinin staj yapmaları zorunlu. Stajyerlerin işveren üzerinde yüklerinin olmasından dolayı stajlarda aksaklıklar olabilir. Bundan dolayı meslek liselerine ara elemana teşvik edilmesi düzenlemeler mevcut. Sanat okullarında okuyanların iş yerlerinde staj yapması ve 767 TL vermesi gerekiyordu. Bu paranın üçte biri ise işveren tarafından ödeniyordu. Yeni düzenleme ile verilen bu paranın tamamını devlet ödeyecek. 

Kalfalıkla ilgili lisede okuyan 9, 10, 11, 12. sınıf öğrencileri için kalfalık rakamları artırılacak. Yeni düzenleme sonrasında öğrencilerin almış oldukları kalfalık parasının tamamını artık devlet ödeyecek.

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz:

Yeni Ekonomi Paketi: Geçici Vergi Beyannamesi

Yeni ekonomi paketi içerisinde geçici vergi beyannamesi ile ilgili düzenlemeler de yer alıyor.

Geçici vergi beyannameleri yeni ekonomi paketinin yayınlanmasından önce 3 ayda 1 defa olacak şekilde veriliyordu. Toplamda yılda 4 defa verilen beyanname de değişiklik yapılıyor. Bundan sonra yılda 4 defa verilen beyannameler 3’e indirildi. Yani beyanname verme dönemleri 1 ay erkene çekilmiş durumda.

Yapılan düzenlemeler ile başka konular hakkında da detaylı açıklamalar eklenecektir. Şu an için yürürlüğe girmesi beklenilen en önemli projeler bunlardır. Önümüzdeki aydan itibaren kesinlik ile birlikle resmi açıklamalar gelecektir.

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz:

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bakım Yardımı Ödemeleri! Engelli Vatandaş Aileleri İçin 968 milyon TL Evde Bakım Yardımı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.