DOLAR

32,5006$% 0.15

EURO

34,7451% 0.04

GRAM ALTIN

2.490,69%1,17

ÇEYREK ALTIN

4.253,00%0,16

BİST100

9.497,50%-0,35

BİTCOİN

2029248฿%-0.43406

a

Koronavirüs Vakaları Yükselişe Geçti, İşte Salgında Son Durum

Koronavirüs vakaları ülkemizde son zamanlarda yükseliş eğilimine geçmiş durumda. Yaşanan bu yükseliş sağlık çalışanlarının yükünü arttırıyor.

Koronavirüs salgını, 2019 yılının sonundan beri önce Çin sonra diğer ülkelerde görülmeye başlayan bir salgın olarak yer alıyor. Salgın, kısa sürede pek çok ülkeye yayılarak 2020 yılının Mart ayında ülkemizde de görülmüştü. 2021 yılında etkisini daha da arttıran koronavirüs salgını Amerika Birleşik Devletleri’nin bir üssü haline gelmişti. Lafı çok uzatmadan hemen haberimize geçelim.

Koronavirüs Vakaları Son Zamanlarda Yükselişe Geçti

Koronavirüs salgını son zamanlarda yükseliş eğilimi içerisine girdi. Paylaşılan son verilere göre 357.853 test yapıldı. Yapılan testlerin 29.104’ü pozitif vaka ile sonuçlandı. 216 kişi koronavirüs hastalığı sebebiyle vefat ederken 32.119 kişi iyileşenler arasında yer aldı. Birkaç gün öncesine göre vaka sayılarında yaşanan artış yalnızca vatandaşları değil sağlık çalışanlarının yükünü de arttırıyor. Vaka sayısının test sayısına oranı %8,13 olarak yer alırken bu son zamanlarda yaşanan en ciddi artışlardan birisi olarak kayıtlara geçiyor. Daha önce %7 seviyelerinde yer alan bu oranın yükselişe geçmesi durumun ciddiyetini gösterir nitelikte.

Aşılamada İlerleme Kaydedilmeye Devam Ediyor

Koronavirüs vakaları yükselişe geçerken bunun yanı sıra aşılamada da olumlu gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Kırklareli, Muğla, Amasya, Ordu, Eskişehir, Çanakkale, Edirne, Balıkesir, Burdur ve Osmaniye en düşük riskli iller arasında yer alırken Şanlıurfa, Mardin, Batman, Diyarbakır, Muş, Bitlis, Siirt, Bingöl, Ağrı ve Şırnak en yüksek riske sahip iller arasında bulunuyor.

İlk doz aşısını olanların sayısı 53.8 milyon olarak paylaşılırken iki doz aşı olanların sayısı 44.4 milyon olarak karşımıza çıkıyor. Üç doz aşı olanlar ise toplamda 10.3 milyon olarak belirtiliyor. İlk doz aşı olma oranı %86,74 olarak yer alırken iki doz aşı olma oranı %71,69 olarak kayıtlara geçti.

Güncel verilere göre Denizli düşük riskli iller arasında yer alırken Kilis orta riskli iller arasına giriş yaptı. Bu akşam paylaşılması beklenen haritada düşük riskli il olması beklenen iki ilden birisi Sinop iken diğeri Artvin olarak karşımıza çıkıyor.

Koronavirüs Vakaları

Dünyada Yaşanan Son Gelişmeler

Dünya genelinde salgında yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Güncel verileri incelediğimizde koronavirüs vakaları en çok Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alıyor. Bununla birlikte Hindistan, Brezilya, Birleşik Krallık, Rusya, Türkiye ve Fransa en çok vaka sayısına sahip ülkeler arasında bulunuyor. Son zamanlarda vaka sayısında yükseliş yaşayan ülkeler arasında Birleşik Krallık, Rusya ve Türkiye bulunurken düşüş yaşayan ülkeler arasında Hindistan, Brezilya, Fransa ve İran yer alıyor. Ciddiyetini koruyan ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletleri ön plana çıkıyor.

En çok vaka sayısına sahip olan Amerika Birleşik Devletleri’ni incelediğimizde şu ana kadar kayıtlara geçen 43.3 milyon vakanın bulunduğu ve 700.000’e yakın vefatın görüldüğü tespit ediliyor. Aşılama verilerini incelediğimizde ülkede 400 milyona yakın doz verildiği belirtiliyor. Tüm aşıları tamamlanmış kişi sayısı ise 184.3 milyon olarak paylaşılıyor. En yüksek vaka sayısına sahip olan eyaletler arasında Kaliforniya, Teksas ve Florida bulunuyor.

Salgın Nasıl Ortaya Çıkmıştı? Yapılan Propagandalar Neydi?

Koronavirüs vakaları son zamanlarda yükselişe geçmişken durumların nasıl buraya kadar ilerlediği merak edilen bir konu. Salgının kısa sürede bu şekilde yükselişe geçmesi, dünyaya nasıl yayıldığı ve şu anda hangi aşamada olunduğu merak ediliyor. Koronavirüs salgını 2019 yılının sonuna doğru ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktı. Burada ortaya çıkan gizemli bir hastalık Covid-19 olarak adlandırıldı ve kısa sürede diğer bölgelere de yayılmaya başladı. Önceleri yalnızca Çin’in içerisinde yer alan bu virüs, Çinlilerin diğer ülkelere seyahat etmesiyle daha çok ülkeye yayılmaya başladı.

2019 yılının sonuna doğru haberlerde de yer edinmeye başlayan koronavirüs salgını, o zamanlar henüz diğer ülkelerde yer almıyordu. Çin’den sonra çevre ülkelerde görülmeye başlayan salgın yavaş yavaş ülkelere de sıçramaya başlamıştı. Bunun yanı sıra Çin’den gelen bazı içerikler ile birlikte bazı insanları yerde kıvrındığı ve bir anda öldüğü görüntüleri de yer alıyordu. Bunun yanı Çin’in bu konuda sert davrandığı ve insanlara baskı uyguladığı da yer alan görüntüler arasındaydı.

Yerde bir anda ölen insanlar olarak servis edilen görüntülerin sonradan gerçek olmadığı ortaya çıktı çünkü koronavirüs dünyaya yayıldıktan sonra böyle olaylar yaşanmadı. Bu görüntüler ile birlikte propaganda mı yapılmaya çalışılıyordu orası net olarak bilinmiyor.

Türkiye’de o zamanlar alınan önlemler arasında kızılötesi ile ateş ölçümü yer alıyordu. Mart ayında ilk vakanın görülmesi ile beraber okullar tatil edildi, bazı iş yerleri kapandı ve hayat durma noktasına gelmişti. İlk vakadan sonra pek çok vaka ve vefat yaşandı. Günümüzde vaka sayıları yüksek olsa dahi hayat normal bir şekilde devam ediyor. Koronavirüs vakaları aşının da etkisiyle eskisi kadar abartılmıyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

PCR Testi Nedir? Nasıl ve Nerede Yapılır? Fiyatı Nedir?

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.