DOLAR

33,0045$% 0.53

EURO

35,8896% 0.06

GRAM ALTIN

2.552,73%0,14

ÇEYREK ALTIN

4.113,00%0,00

BİST100

11.024,33%2,62

BİTCOİN

1885381฿%-1.04508

a
  • Kamu Haber
  • Ekonomi
  • Memur-Sen 81 İlde Hükümete Seslendi! 2021 Memur Zam Oranları

Memur-Sen 81 İlde Hükümete Seslendi! 2021 Memur Zam Oranları

Kamu işvereninin 2022 ve 2023 yıllarında olacak ilk zam teklifi Memur-Sen tarafından kabul edilmemişti. Bunun ardından 81 ilden kamu işverenlerine çağrıda bulunuldu. Türkiye’nin çeşitli birçok meydanında bir araya gelen kamu görevlileri de yeni bir zam teklifi beklediklerini belirttiler.

Memur-Sen 81 ilde hükümete memur zam oranları ile ilgili seslendi! Hükümetin vermiş olduğu karardan dolayı Memur sendikaları itiraz ediyor.

Kamu işvereninin 2022 ve 2023 yıllarında olacak ilk zam teklifi Memur-Sen tarafından kabul edilmemişti. Bunun ardından 81 ilden kamu işverenlerine çağrıda bulunuldu. Türkiye’nin çeşitli birçok meydanında bir araya gelen kamu görevlileri de yeni bir zam teklifi beklediklerini belirttiler. Yapılan son duruma göre hükümetten buna karşın bir açıklama olmadı. Hükümetin 2022 ve 2023 yılları için yapmış olduğu zam oranlarının daha fazla olması istenmekte. Çünkü her geçtiğimiz yıl enflasyon da bu ölçüde artmaktadır. Özellikle memur emeklisi maaşlarının yetersiz gelmesi memurların emekli olmayışını da açıklamaktadır. 

Memur-Sen bu konuda çalışmalarını devam ettirmektedir. Fakat şu an için hükümet 13 Ağustos’ta son sözleşmeyi duyurdu. Memur-Sen her ne kadar itiraz etse de yapılan sözleşme sadece biraz değiştirilerek kamuya sunuldu.

Memur Zam Oranları – 6 Dönem Toplu Sözleşme Kararı

Memur Zam Oranları - 6 Dönem Toplu Sözleşme Kararı

Memur zam oranları 6. Dönem Toplu Sözleşme kararı ile birlikte kesinleşmiş durumda. Peki Kamu-Sen ve Memur-Sen bu konuda düşünceleri neler?

Memur zam oranları geçtiğimiz 13 Ağustos tarihinde belirlendi. Yapılan karar açıklamasında ilk olarak hükümet bu teklif ile memur sendikalarına sunum yaptı: “memur ve memur emeklilerine 2022 yılının ilk 6 ayı için %5 + enflasyon farkı önerdi. İkinci 6 ay için de %6 + enflasyon farkı önerisinde bulundu. 2023 yılı için açıklanan planda ise ilk ayda %6 + enflasyon farkı ve ikinci altı ay için %6 + enflasyon farkı.”

Daha sonrasında Memur-Sen ve Kamu-Sen gibi memur sendikaları beklentileri karşılamadığı gerekçesiyle itirazda bulundular. Hükümet bunun üzerine sözleşmeyi güncelleyerek şu halde tekrardan sundu ve karara bağladı:

  • En düşük ücrete +500 TL ek düzeltme.
  • İlk 6 ay ve ikinci 6 ay için %5 + enflasyon zammı yapıldı.
  • İşçilere yansıyan oran %27.10’dan %34.62’ye çekildi.
  • Kamuda görev alan işçilerin taban ücretleri 4.100 TL’ye yükseltildi.

Memur-Sen İstekleri

Memur-Sen 2022 ve 2023 yılı için istekleri hükümetin yaptığı teklife göre değişikti. Kamu sendikaları işçilerin en iyi refah düzeyinde yaşamaları için taleplerde bulunmuştu.

Memur-Sen kamu görevinde çalışan memurların ve memur emeklilerinin daha iyi bir ekonomide olması için teklifte bulunmuştu. Memur-Sen’in yapmış olduğu bu teklif ise şu şekildeydi: “Teklif içerisinde taban aylığa 600 TL seyyanen zam, 2021 yılında %21 ve 2023 yılında %17 refah artışı talebinde bulundu. Yani yapmış oldukları öneride her yıl yüzde %3 olmak üzere toplam %6 refah payı artışı talebinde bulundular.”

13 Ağustos 2021 tarihinde yapılan son açıklamada ise memur sendikalarının bazı isteklerinin kabul edildiği görülmektedir. Fakat buna rağmen memur sendikaları memur sınıfının daha iyi bir ekonomiye sahip olması görüşünde. Yapılan açıklamalar sonucunda sözleşme için 1 haftalık daha süre istendi. Fakat hükümet 13 Ağustos tarihinde kesin olarak açıklama yapılacağını belirtmişti.

Memur-Sen 81 İlde Hükümete Seslendi! 

Memur-Sen 81 ilde hükümete seslendi. 81 ilimizde memur sendikaları memurların haklarını savunmak için taleplerde bulundu!

Memur-Sen 81 ilde hükümete seslendi. 81 il genelinde yapılan ortak açıklamalar ise şu şekildedir: “Kamu görevlilerinin maaşları her geçtiğimiz yıl enflasyon karşısında erimeye devam ediyor. 5. Dönem Kamu İşvereni tarafından teklif edilmiş olan ve Hakem tarafından verilen maaş zammı dikkate alınması gereken en açık tablo olarak karşımızda. Yapılan bu yanlış hesaptan dönülmeli ve memurların daha iyi bir ekonomiye sahip olmaları hedeflenmelidir. Görüldüğü üzere yapılan ilk teklif hazırlanırken çarşıdaki fiyatlar ve yüksek enflasyon değerleri gibi alım gücünün düşük olması görülmemiştir. Aynı zamanda kurdaki yükselişin ve temel ihtiyaç harcamalarında olan büyük artışa bakılmalıdır. Bundan dolayı memura zammı enflasyon değilde kamu işvereninin vermesi daha doğru olacaktır.”

Kamu işvereninin 3600 ek gösterge konusunda kapsamının genişletilmesi ve bütün kamu görevlilerinin mutlu edilmesi istenilmektedir. Net takvime bağlanmış yeni bir teklif sunulmalıdır.

Memur-Sen Sözleşmeli Personel İsteği

Memur-Sen Sözleşmeli Personel İsteği

Memur-Sen sözleşmeli personel isteği nedir? Bu konuda hükümetin yaptığı açıklamalar ne olmuştur?

Memur-Sen sözleşmeli personel isteği nedir? Sözleşmeli personeller konusunda teklif somut bir hale getirildi. Sözleşmeli personelin sorunlarını kökten çözmemiz gerekmektedir. Bunun için de kadro eksenli bir yarım milyonu aşan beklentiyi karşılamak gerekiyor. Memurun enflasyon eriyan maaşının seyyanen zam yapılarak düzenlenmesi gerekmektedir. Memura enflasyon miktarınca maaş verilmesi yerine memurların refahı düşünülmeli ve bu şekilde maaş zammı belirlenmelidir.

Memur-Sen yapmış olduğu bu açıklamalar ile birlikte hükümete tekrar seslendi. Bunun yanı sıra yan olarak istenilen sözleşme ikramiyesi artırımı, görevde yükselme, bayram ikramiyesi gibi ek maddelerin gözden geçirilmesi istendi. Yapılan hükümet açıklamasında bu verilen ek maddelerden bir tanesinin bile yer almaması memur sınıfı tarafından olumsuz karşılandı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Emeklilik Maaşının Önü Açılıyor! 2023

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.