DOLAR

32,4049$% 0.14

EURO

34,5374% 0.26

GRAM ALTIN

2.458,15%0,82

ÇEYREK ALTIN

4.192,00%-0,17

BİST100

9.814,19%0,59

BİTCOİN

2112192฿%1.19197

a

Bakan Özer: Eğitim’de Yine Mi Değişti Devri Bitti

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, önemli açıklamalarda bulundu. Özer, "Eğitimde 'Yine mi değişti' devri bitti. Benim görev sürem boyunca da olmayacak. İnsanları tedirgin edecek adımlar atılmayacak. dedi. İşte Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in açıklamaları

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, önemli açıklamalarda bulundu. Özer, “Eğitimde “yine mi değişti” devri bitti. Benim görev sürem boyunca da olmayacak. İnsanları tedirgin edecek adımlar atılmayacak. Pandemi sürecinde aileye çok yük bindirildi, yanlış yapıldı.” ifadelerini kullandı.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer “İnsanları tedirgin edecek adımlar atılmayacak” vurgusu yaparak eğitimde birçok kritik konuda önemli açıklamalar yaptı. İstanbul’da eğitim editörleri ile bir araya gelen Bakan Özer “Eğitim sistemi yine mi değişti” dedirtmeyecek bir dönemin başladığını ifade etti.

4 Temel Konu Üzerinde Yoğunlaşacağız

Bakan Özer, “4 temel konu üzerinde yoğunlaşacağız. Okul öncesine yatırım, imkân farklılıklarını kaldırmak, öğretmen eğitimi ve meslek lisesi. Eğer bu konuları çözersek tüm sıkıntılar büyük oranda ortadan kalkar. 5 yaşta okullaşma oranı yüzde 78. Ancak 3 yaş grubunda yüzde 14; 4 yaş grubunda ise yüzde 35’ler seviyesinde.

2022 sonuna kadar 3 yaş grubundaki okullaşma oranını %14’ten %50’ye, 4 yaştaki okullaşma oranını %35’ten %70’lere, 5 yaştaki okullaşma oranını ise %78’den %100’e çıkarmayı hedefliyoruz. 3 bin yeni anaokulu yapılacak, aynı proje ile 40 bin yeni ana sınıfı açılacak. Yapılacak atamalarımız bu rakamlara göre belirlenecek.” diye konuştu.

Eğitim’de Yine Mi Değişti Devri Bitti

Bakan Özer, Eğitimde ‘yine mi değişti’ devri bitti, benim görev süremde olmayacak. ‘Yine mi LGS değişti, yine mi şu değişti’ diye toplumda var olan algıyı kırmak istiyoruz. Önemli olan eğitimdeki kalite. Amacım mevcut hizmetleri gözlemleyip geliştirmek, eksikliklerimizi gidermek.

Şu an önceliğimiz yüz yüze eğitimi sürdürmek. Birçok konu var onları yavaş yavaş devreye sokuyoruz. Etkinlikler mesela şu an okullarda yapılamıyor, kontrollü gidiyoruz.

“Okulları en çok kapalı tutulan ülke Türkiye” diyerek eleştiren de “okullar neden kapanmıyor” diye eleştiren de aynı kesim. Daha ne yapalım ! Okullar açık kalacak. Bu konuda netiz.” dedi.

Destekleyici Kurslar Geliyor

Bakan Özer, “Pandemi sürecinde bütün kademelerde öğrenme kayıpları yaşadık. Bir nesli kaybetme durumu vardı bu çok ciddi bir durum. Şimdi bunları telafi edecek adımları hızla devreye sokuyoruz. Ara tatilden sonra 6. ve 10. sınıflara destekleyici kurslar geliyor. Okula dönüşte ilkokul 3. sınıfa giden kızım bir sıkıntı yaşamadı ama lise 1’e geçen oğlum zorlandı.

O yaş aralığı gitmek istemiyordu. Ev çok konforlu bir ortam oldu onlar için. Öyle zannediyorlardı. Şimdi okul kapanmasın diyorlar. Çünkü okul onların hayatlarının merkezi. Okulların sadece öğrenme yerleri olmadığını herkes gördü.

Mesleki eğitimde asıl yapmak istediğimiz şey, sektör temsilcilerini sürece dahil etmek. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile imzaladığımız protokolle turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücü ihtiyacını karşılayarak istihdama katkı sağlayacağız. Şimdi otellere, Mesleki Eğitim Merkezi kuruyoruz, yabancı dilde eğitim de vereceğiz.” diye konuştu.

Bakan Özer : Eğitim'de yine mi değişti devri bitti

Bakan Özer : Eğitim’de yine mi değişti devri bitti

Reform Kelimesi İnsanları Ürkütüyor  

Bakan Özer, “Şu an tatildeyiz ama 521 sınıf koronadan dolayı kapalıydı. Ara tatil ile birlikle pozitif kimse kalmıyor. Tertemiz bir başlangıçla okullar açılacak. Reform kelimesi insanları ürkütüyor. İnsanları tedirgin edecek adımlar atılmayacak. Sözlerle değil yapılan işlerle gündem olacağız.” dedi.

İyi Bir Noktadayız

Bakan Özer, “Eğitimde iyi bir noktadayız. Neden ‘daha iyi’ olmayalım. Her yaptığımız küçük bir adım on binleri etkiliyor. O yüzden adımları sürekli iyileştirerek yaparak daha farklı bir yere geleceğiz. Yardımcı kaynakları ücretsiz dağıtarak ciddi bir suistimali bitirdik.

Pandemi sürecinde velilere özelikle de annelere çok yüklenildi. Yanlış yapıldı. Çok emek harcadılar. Sürekli onlara şunun kararını siz verin, bunun kararını siz verin denildi.” diye konuştu.

Öğretmenler Ne Kadar Güçlüyse Sistem De O Kadar Güçlüdür

Bakan Özer, “Öğretmenler ne kadar güçlüyse sistem de o kadar güçlüdür. Öğrencilerin mesleki eğitimi için ciddi bir paket hazırladık. Önümüzdeki günlerde açıklayacağız. 2022’den itibaren bunu devreye sokacağız. 5 yıl altı öğretmenlerin eğitimine yoğunlaşacağız.

TIMSS sonuçları bize bazı bilgiler veriyor. 20 yıl üzeri deneyimi olan öğretmenlerin öğrenciye akademik başarı etkisi ile 5 yıl altındaki öğretmenlerin etkisi arasındaki fark yüzde 60’lara yakın.

Finlandiya’da bu rakamlar %2 civarı. Öğretmen deneyimi artığı zaman akademik başarı da artıyor. Bu da bize şunu gösteriyor: öğretmenlerimiz ağırlıklı olarak sistem içinde mesleği öğreniyor. Yeni atananlara da üç aylık bir çalışma hazırlıyoruz. Planlarımızı bundan sonraki öğretmen atamaları için yapıyoruz.” diye konuştu.

KPSS’de Puan Uzatma Olmayacak

Bakan Özer, “Umutlar bittiğinde, kritik bir zamanda 15 bin öğretmen ataması yaptık. Kıymetli bir adımdı ama buradan eleştiri almak beni üzdü. 2020 KPSS’ye girenler bu atama bizim hakkımız dediler. 2021’ler de aynı şekilde bir durum ortaya koydular. Biz de bakanlık olarak ‘ikiniz de başvurun en yüksek puanlı olanı alalım’ dedik.

Bir diğer konu ise 2020 puanları uzatılsın meselesi. Bu konuda da netiz. KPSS’de puan uzatma olmayacak. O defter kapandı.” ifadelerini kullandı.

Kütüphanesiz Okul Kalmayacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: Bütün okullara kütüphane yapıyoruz. Kütüphanesiz okul kalmayacak. Aralık sonunda hepsini bitireceğiz. Okulda yer yoksa koridorda yapıyoruz. Önümüzdeki ayda Siirt’te yapacağımız bir açılış ile bunu ‘bitirdik’ diyeceğiz.” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bilim Kurulu Üyesi’nden BioNtech 4. Doz Açıklaması : Karar Vereceğiz

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.