DOLAR

32,2966$% 0.1

EURO

35,0022% 0.04

GRAM ALTIN

2.452,63%0,28

ÇEYREK ALTIN

3.999,00%-0,07

BİST100

10.160,09%-0,13

BİTCOİN

2014084฿%1.11673

a
  • Kamu Haber
  • Genel
  • Bakan Özer : Mesleki Eğitimde 28 Şubat Hasarı Gideriliyor

Bakan Özer : Mesleki Eğitimde 28 Şubat Hasarı Gideriliyor

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 28 Şubat sürecinde getirilen katsayı adaletsizliğinin mesleki eğitime verdiği hasarı tüm OSB'lere meslek lisesi açarak onaracaklarını söyledi. Milli Eğitim bakanı Mahmut Özer neler söyledi ? İşte detalar...

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 28 Şubat sürecinde getirilen katsayı adaletsizliğinin mesleki eğitime verdiği hasarı tüm OSB’lere meslek lisesi açarak onaracaklarını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bakanlığın tüm çalışmaları ile ilgili verdiği bir röpörtajda önemli açıklamalar yaptı. Organize sanayi bölgelerinin (OSB) mesleki eğitim için en kritik yerler olduğuna dikkat çeken Bakan Özer şunları söyledi:

Cumhurbaşkanımız mesleki eğitimin güçlendirilmesi ile ilgili önemli mesajlar veriyor. Bu konuda değerlendirmeniz nedir?

Cumhurbaşkanımız sadece mesleki eğitim değil, eğitimin tüm meseleleri ile yakından ilgileniyor. Mesleki eğitimle ilgili de geçmişten gelen sıkıntılar önemli ölçüde çözüldükten sonra artık mesleki eğitimi olması gereken yere oturtmak için attığımız her adımda yanımızda.

Eğitimde Katsayı Uygulaması

Katsayı uygulamasının mesleki eğitime maliyeti ne oldu?

1998’de kararı alınan ve 1999′da başlayan bu uygulama on yılın üzerinde uygulandı. Daha önce akademik olarak başarılı olan öğrencilerin de yoğun olarak gittikleri meslek liselerine bu uygulamadan sonra başarılı öğrenciler gitmemeye başladı. Meslek liseleri bu uygulamadan sonra tüm lise türlerini deneyip yerleşemeyen öğrencilerin daha çok kümelendiği bir okul türüne dönüştü.

Öğretmenlerimizin yeni öğrenci kümesinden başarı beklentileri düştü. Eğitimin kalitesi giderek azaldı. Mezunlar, iş gücü piyasamızın beklentilerini karşılamaktan uzaklaştı. Zamanla iş gücü piyasasından ‘aradığım elemanı bulamıyorum’ sesleri yükselmeye başladı.

Bu sebeple iş gücü piyasası on yıllarca insan kaynağı açısından çok ciddi maliyetler ödemek zorunda kaldı. Diğer taraftan bu uygulama mesleki eğitimin algısını alt üst etti ve okullar arası başarı farklarının giderek artmasına yol açtı. Hala bu sorunun çözümü ile uğraşıyoruz.

İş Dünyası Gelinen Noktadan Memnun

Hem mesleki eğitim hem de okullar arası başarı farkları açısından bugün yaşanan sorunların çoğunun sebebinin katsayı uygulaması olduğunu söyleyebilir miyiz?

Tabii ki. Katsayı uygulaması kaldırıldıktan sonra bakanlığımız son on yılda mesleki eğitimi güçlendirmek için çok önemli adımlar attı. Sorunlar çözüldükçe gelişimimiz de yaygınlaşmaya ve çok daha fazla görünür olmaya başladı. Şu anda kat edilen mesafeden ve gelinen noktadan iş dünyamız da oldukça memnun.

164 OSB’ye Daha Mesleki Eğitim Merkezi Kuracağız

Cumhurbaşkanımız tüm OSB’lede iki ay içerisinde mesleki eğitim merkezi kurulacağını söyledi. Biraz ayrıntı verebilir misiniz?

OSB’ler mesleki eğitim için en önemli yerler. Sektör kümelenmelerinin yoğun olduğu ve uygulamalı eğitimin çok güçlü yapılabildiği yerler. Bu nedenle mesleki eğitim merkezlerinin tüm OSB’lerde kurulması için çalışma başlattık.

Şu anda 87 OSB’de mesleki eğitim merkezi var. Geriye kalan 164 OSB’de de yıl sonuna kadar mesleki eğitim merkezi kuracağız. Süreci Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile birlikte yürütüyoruz. Böylece 2021 yılı sonunda tüm OSB’ler de mesleki eğitim merkezleri aktif olarak hizmet vermeye başlayacak.

Mahmut Özer : Mesleki Eğitimde 28 Şubatın Hasarını Onarıyoruz

Mahmut Özer : Mesleki Eğitimde 28 Şubatın Hasarını Onarıyoruz

Mezunlara İstihdamda Öncelik Veriliyor

Eskiden mesleki eğitimden sıklıkla şikayet edilirken artık iş dünyası ile birlikte yeni projeler yaptığınız görülüyor. Bu konuda neler söylersiniz ?

Mesleki eğitimde attığımız en önemli adım, iş dünyasının mesleki eğitimin tüm süreçlerine aktif katılımlarını sağlamak. Artık, mesleki eğitim müfredatını iş dünyamızla birlikte yeniliyoruz, iş yeri eğitimi ve stajları birlikte planlıyoruz.

Öğretmenlerimizin iş başı ve mesleki gelişim eğitimlerinin tamamını iş veren üstlendi. Başarılı öğrencilere burs veriliyor. Mezunlara istihdamda öncelik veriliyor. İş verenlerimiz de bu iş birliklerinden oldukça memnun.

Artık en üst başarı diliminden öğrencilerimiz de mesleki eğitimi tercih etmeye başladılar. Öğrencinin tercihi değişiyor ve yönelimleri artıyorsa bu, sorunların çözüldüğü ve gelecek beklentisinin güçlendiği anlamına geliyor. Gelinen nokta oldukça memnuniyet verici. Daha yapacak çok işimiz var.

Meslek Liselerinin Salgın Sürecinde Yaptığı Katkı

Covid-19 salgını döneminde meslek liselerinin maske, dezenfektan, siperlik ve solunum cihazı gibi birçok ürünü ürettiğini ve ihtiyaç noktalarına ulaştırdıklarını tüm toplum gördü. Bu konu hakkında ne dersiniz?

Covid 19 salgınının başladığı günlerde meslek liselerinin salgının ilk şokunun atlatılmasında çok önemli katkısı oldu.

Yerel, ulusal ve uluslararası basında bu üretimin görünürlüğü arttıkça ve takdir edildikçe mesleki eğitimin katsayı uygulamasından dolayı yaşadığı öz güven kaybı onarıldı. Meslek lisesi öğrencilerinde kendine güven arttı.

Mesleki eğitim sadece iş gücü piyasasının ihtiyaç duyduğu insan kaynağını yetiştirmekle kalmayıp, salgın gibi olağan üstü durumlarda tüm imkanları ile devletinin ve toplumunun yanında yer alan bir kara gün dostu olduğunu da herkese gösterdi.

2021 Yılında Hedefimiz 1 Milyarlık Üretim

Üretim gelirlerinden öğrenciler de faydalanıyor mu ve üretim hedefiniz ne kadar ?

Döner sermaye kapsamında bu üretimden elde edilen gelirden elbette öğrencilerimiz de katkıları ölçüsünde asgari ücrete kadar ücret alabiliyorlar. Şu anda üretim yapılan çoğu okulumuzda öğrencilerimiz okurken ücret alıyorlar. Amacımız eğitim verilen tüm meslek alanlarında üretim ve hizmet miktarını artırarak tüm öğrencilerimizin bu ücreti alabilmelerini sağlamak.

2020 yılında bu kapsamda 503 milyon TL’lik üretim yapıldı. 2021 yılında hedefimiz 1 milyar TL’lik üretim kapasitesine ulaşmak. Üretim miktarı arttıkça ve tüm okullarımızda yaygınlaştıkça öğrencilerimizin aldıkları paylar daha da artacak. Ayrıca bu sürece katılım, öğrencilerimizin uygulama becerilerini güçlendirdiği için mezun olduklarında istihdam edilmelerini kolaylaştırıyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bakan Kurum : 692 Sözleşmeli Personel Alacağız

HIZLI YORUM YAP