DOLAR

32,4098$% 0.15

EURO

34,5208% 0.24

GRAM ALTIN

2.460,41%0,91

ÇEYREK ALTIN

4.197,00%-0,04

BİST100

9.814,19%0,59

BİTCOİN

2122358฿%2.71214

a
  • Kamu Haber
  • Ekonomi
  • Kiraların Hızla Arttığı Berlin’de Kamulaştırma Referandumu

Kiraların Hızla Arttığı Berlin’de Kamulaştırma Referandumu

Kiraların pandemi sürecinde hızla artması kiracıların tepkisine yol açmış durumda. Bildiğiniz üzere İstanbul’da hızla artan kiralar ve çok küçük alanlara sahip daireler için dahi yüksek kiralar talep edilmesi insanların ciddi seviyede tepkisine yol açtı. Kiralarda artış meydana gelen tek büyük Avrupa kenti İstanbul değil. Berlin de son dönemde hızla artan kiralardan ciddi seviyede şikayetçi.

Berlin ve İstanbul’da evlerin yapısı birbirinden biraz farklı. Berlin’de yer alan 226 bin apartman dairesi tamamen dev emlak şirketlerinin elinde. Emlak şirketleri kendi aralarında yaptıkları anlaşmalar sonrasında kiraları istedikleri seviyeye çekebiliyorlar. Yaşanan bu soruna çözüm olarak halk tarafından kamulaştırma önerisi geldi.

Kamulaştırma talebine göre devletin burada yer alan dairelerin tamamını satın alması ve kiraları kendi belirlenmesi isteniyor. Bu daha önce de konuşulan ancak hiçbir zaman hayata geçirilmeyen bir sistem. Bu sistemin ilk etapta devlete ciddi bir mali yük oluşturması ve emlak şirketleri üzerinde ciddi baskı kurması uygulamanın oldukça zor olmasına sebep olmakta. Ancak Berlin halkı bu projenin uçuk bir proje olmadığını düşünüyor.

226 Bin Daire Kamuya Devredilecek

Berlin’de söz konusu olan dairelerin sayısı 226 bin seviyesinde. Bir anda bu kadar dairenin kamuya devri düzenin tamamen değişmesi anlamına geliyor. Her geçen dönemde daha yüksek seviyelere gelen kiralar sebebiyle halk isyan etmeye başlamış ve bir süre sonra bu isyanlar bir halk hareketine dönmüştü. Milyonlarca kişiden imza toplanarak referanduma gidilmesi istendi.

Çok sayıda insanın imzası hükümetin dikkatini çekti ve yapılacak olan milletvekili ve eyalet seçimlerinde bu referandumun da eklenmesine karar verildi. Eğer gerçekleşecek referandum sonrasında “Evet” oylarının oranı “Hayır” oylarının oranına üstün gelirse çok farklı bir dönem başlayabilir. Referandumdan evet oylarının çıkması dahi sürecin direkt olarak başlaması anlamına gelmiyor.

Dünyanın önemli başkentlerinin çoğunda çeşitli kentsel dönüşüm projeleri oluşturulmakta. Hükümetler bu projelerde her zaman aktif rol oynuyorlar. Özellikle eski bir tarihi olan, yüksek nüfuslu kentlerde bu projeler çok daha önemli. Referandumdan evet oyu çıkarsa dünyadaki kentsel dönüşüm düzeninin çok büyük değişimlere uğraması da olası bir durum.

Süreç Bu Noktaya Nasıl Geldi?

Berlin diğer Avrupa başkentlerine göre daha düşük seviyede kiraların olduğu bir şehir. 1989 senesinde Berlin Duvarı’nın yıkılmasının ardından bir anda çok büyük bir kitle şehre göç etmeye başladı. Şehrin hızlı bir şekilde göç alması kiraların artmasına sebep olurken Berlin’de yaşayan halktan önemli bir kesim farklı şehirlere giderek daha uygun kiralarda yaşamak zorunda kaldı.

Berlin’de ev sahiplerinin sayısı son derece az. Halkın %84’ü kirada yaşıyor. Bu sebeple de kiraların düzeyi şehir için çok büyük önem taşımakta. Her geçen dönemde kiralar yükselmeye devam etti. Araştırmalar 2010 senesinden günümüze kadar kiralarda %86 oranına bir artış olduğunu ortaya koyuyor. Ülkemizde bu artış çok daha yüksek olsa da enflasyon oranları çok düşük seviyede olan Almanya için oldukça yüksek bir artış miktarı.

Kamulaştırma Referandumu

Kentte kiraların bu seviyede artmasının kira karşıtı protestolar başladı. Yılın farklı dönemlerinde aktivistler protestolar düzenleyerek kiralardan şikâyetçi olan halkı davet etti. Her geçen gün artan protestolara ek olarak internet üzerinden imza toplanmasına karar verildi. Milyonlarca kişinin katıldığı imza kampanyasının ardından hükümet bu konuda bir adım atmaya karar verdi.

Üniversitelerde yer alan akademisyenler de konu hakkında görüşlerini birer birer dile getirmeye başladılar. Ülkenin önde gelen akademisyenleri Berlin’de kiraların diğer şehirlere göre yüksek olmasının normal olduğunu. Ancak bu oranın maksimum %10 seviyesinde olabileceğini belirttir. Araştırmalar bu oranın çok daha üzerinde kiraların söz konusu olduğunu gösteriyor.

Emlak Devleri Referanduma Karşı Çıkıyor

Emlak devleri referandum yapılması kararının ardından tepkilerini ortaya koymaya başladılar. Firmalar kiraların çok yüksek olmadığını savunmuyor. Firmaların ortak düşüncesi gerçekleşecek olan referandum ya da sonrasında ortaya çıkacak kamulaştırma sürecinin kiraların uygun seviyelere çekilmesi için yeterli bir çözüm olmadığı yönünde.

Emlak firmaları Berlin’in nüfusunun hızlı bir şekilde arttığını, yurtiçinden ve yurtdışından sürekli olarak göç aldığını ve bu sebeple de yeni yapılaşmalara izin verilmesi sayesinde talebin yeni konutlarla karşılanabileceği görüşünü savunuyorlar. Firmalara göre yapılan referandumdan evet oyunun çıkması yeni yapılaşma sürecini baltalayacak ve Berlin’e zarar verecek.

Referandum Sonrasında Ne Olacak?

Referandumdan çıkacak oylara göre sonucun ne olacağı merak konusu. İlk olarak yapılan anketlerde “Evet” oylarının yüksek olduğunu ve referandumun olumlu sonuçlanmasının beklendiğini söyleyebiliriz. Ancak burada önemli olan kolan milletvekili ve eyalet seçimleri. Yeni dönemde favori olarak gösterilen Sosyal Demokrat Parti bu uygulamaya karşı olanlardan bir tanesi.

Berlin için yönetim değişirse referandumdan evet oyu çıksa dahi herhangi bir adım atılmayabilir. Yeni gelecek olan SDP için kamulaştırma uygun bir seçenek olarak görülmüyor. Ancak Berlin’de kira artışı artık ciddi bir sorun haline geldiğinden ve ulusal bir konuya evrildiğinden yeni gelecek olan yönetimin de bu konuda adımlar atması gerekli.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Erasmus Programı Bütçe Sıkıntısı Sebebiyle Kısıtlandı, Neler Değişti?

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.