DOLAR

32,2050$% 0.02

EURO

35,1623% 0.01

GRAM ALTIN

2.473,42%0,24

ÇEYREK ALTIN

4.003,00%0,12

BİST100

10.158,63%-0,15

BİTCOİN

2129772฿%7.19057

a

Bakan Kurum : 692 Sözleşmeli Personel Alacağız

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum 2021 Bütçe Görüşmelerinde gelecek yıl için 50 su bilim mühendisi ile 642 sözleşmeli personel alınacağını açıkladı. Sözleşmeli personeller hangi bölüme alınacak ? Bakan Kurum ne söyledi ? İşte detaylar...

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum 2021 Bütçe Görüşmelerinde gelecek yıl için 50 su bilim mühendisi ile 642 sözleşmeli personel alınacağını açıkladı.

Bakan Kurum, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu‘nda Bakanlığının bütçesi üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin sorularını cevapladı.

Bakan Kurum, Bu yıl Mart ayında, gençlere yönelik çok önemli bir adım attıklarını, Bakanlıkta ve belediyelerde istihdam edilecek personelin yüzde 20’sinin yeni mezun olması şartını getirdiklerini ve bu süreçte 1675 mimar, mühendis, şehir planlamacısı, iç mimar ve teknikerin hizmete başladığını söyledi.

50 Su Bilim Mühendisi Ve 642 Sözleşmeli Personel Alınacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, bakanlığın bağlı kuruluşları ile 50 su bilim mühendisi ve 642 sözleşmeli personel alım sürecini gelecek yıl tamamlayacağız ” ifadelerini kullandı.

Urla’da ve Konak’ta vapur iskelelerinin onaylarının Bakanlıkta beklediğine yönelik sorular üzerine Bakan Kurum, Urla’da vapur iskelesi ile ilgili herhangi bir plan teklifi olmadığını belirterek,

“Şu mağduriyet edebiyatını bırakın artık. Biz, yapıcı, hele hele iklim dostu her projenin yanında olduk, yanında olacağımızı söylememize rağmen, şu mağdur edebiyatını yapmayalım.” dedi.

Türkiye’de Siyanürle Altın Arama Faaliyetleri Yoktur

Hatay Katı Atık Tesisi ile ilgili gelen soru üzerine de tesisin ÇED sürecinin komisyon kurulu kararıyla sonlandırıldığını, mahkemenin, tesisin iptaline karar verdiğini söyleyen Kurum, ÇED sürecinin, kaldığı yerden devam ettiğini söyledi.

Türkiye’de siyanürle altın araması yapıldığı iddiaları üzerine Bakan Kurum, “Türkiye’de siyanürle altın arama faaliyetleri yoktur. Arama çalışmaları sırasında solüsyon ve doğal bir çamur kullanılmaktadır.

Madenlerle ilgili bilgiyi en basit ifadeyle ‘yanlış veriyorsunuz.’ Bir defa bir madencilik faaliyetine ruhsat verilmesi, o alanların tamamında maden çıkarılacağı anlamına gelmez. Bununla beraber bölgede, ruhsatlı madenin yüz ölçümüne oranının fazla olması, ÇED kararı verileceğini ifade etmez.” ifadelerini kullandı.

Kastamonu’da Sanayi Sitelerimizin Sözleşmelerini Yaptık

Artvin merkezde kanalizasyon ve içme suyu şebeke projelerini 3 Aralık 2020’de ihale ettiklerini de belirten Kurum, projenin yarısını tamamladıklarını, geri kalanını da 2022’nin Mayıs ayında tamamlayacaklarını söyledi.

“Kastamonu‘nun Abana ve Bozkurt ilçelerinde sanayi siteleri ile ilgili hiçbir işlem yapılmadığı, bütün esnafın mağdur edildiği” eleştirisi üzerine Bakan Kurum, “Kusura bakmayın ama dünyadan haberiniz yok. Kastamonu’da sanayi sitelerimizin sözleşmelerini yaptık. İnşaatlarını başlattık. Yüzde 25’ini tamamladık. 4 ay sonra teslim edeceğiz. İnşallah açılışını birlikte yaparız.” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediyesine İller Bankasıyla yardım yapılmadığının doğru olmadığını belirten Bakan Kurum, devam eden inşaat çalışmaları ve ihalesi süren projelerle beraber belediyeye 947 milyon lira finansman sağladıklarını söyledi.

Kurum, ÇED başvurusu yapılan ve uygun görülmeyen projelerin toplam projelerdeki payının yüzde 30, madencilik faaliyetlerinde ise yüzde 40 olduğu bilgisini verdi.

Bakan Murat Kurum : 692 sözleşmeli personel alacağız

Bakan Murat Kurum : 692 sözleşmeli personel alacağız

İklim Değişikliği Küresel Bir Kriz

Paris İklim Anlaşması ile ilgili de konuşan Bakan Kurum, “‘İklim Değişikliği Strateji Belgesi’ hazırlanacak, çalışmalarımızı bu strateji belgesi doğrultusunda her alanda sürdüreceğiz. Meclisimizle İklim Kanunu hazırlıyoruz. Orada sadece kömürü değil, enerji, atık, ulaştırma, sanayi, tarım başta olmak üzere tüm alanlarda kısa, orta ve uzun vadede planlarımızı açıklayacağız.

Bu anlamda ocak ayında düzenleyeceğimiz İklim Şura’sını da yapacağız. Kömüre ve termik santrale ilişkin Bakanlığımıza son iki yıldır tek bir ÇED başvurusu yapılmamıştır.” diye konuştu.

Bütçe görüşmelerinde “Türkiye’de iklim değişikliği sorununun çözülmesi iktidarın sorumluluğundadır.” şeklinde bir ifade kullanıldığını söyleyen Bakan Kurum, iklim değişikliğinin sadece Türkiye’yi değil, bütün dünyayı etkileyen küresel bir kriz olduğunu ve dünyanın herhangi bir yerinde bir ülkenin sebep olduğu çevre kirliliğinin bile Türkiye’yi etkilediğini ifade etti.

Kurum, şu sözlerle konuştu :
“Olumsuz etkilerine bütün insanlığın maruz kaldığı iklim krizi konusu siyaset üstü bir meseledir. Hepimiz, görev almak, hayatlarımızı ve alışkanlıklarımızı değiştirmek zorundayız. İklim kriziyle sadece Türkiye değil, 208 ülkenin tamamının aynı anda mücadele etmesi gerekiyor.

Sadece ülkelerin değil, 8 milyar insanın iklim krizi konusunda çabalaması, gayret göstermesi gerekiyor. Cumhurbaşkanımız, BM Genel Kurulu’nda Paris Anlaşması’na taraf olacağımızı açıkladı.

Meclisimizin ortaya koyduğu irade çerçevesinde de taraf olduk. Şimdi önümüzde bir hedef var: Ortaya koymuş olduğumuz 2053 net sıfır emisyon hedefi ile yeşil kalkınma vizyonumuz doğrultusunda belirlediğimiz politika, strateji ve eylemleri gerçekleştirmektir.

Hiç merak etmeyin, Türkiye bundan önce siyasette, ekonomide, çevre ve şehircilikte gerçekleştirdiği tüm devrimlerde olduğu gibi, bundan sonra da yeşil kalkınma devrimini gerçekleştirecektir.

İskoçya’nın Glasgow kentinde “Türkiye’nin temsil edilmediğine” yönelik ifadeler üzerine Bakan Kurum, Türkiye’yi 2 hafta boyunca tüm kurumlarla, üniversitelerle, STK’lerle, özel sektörle en iyi şekilde temsil ettiklerini, 40’ın üzerinde de yan etkinlik düzenlediklerini kaydetti.

Bakan Kurum, Türkiye olarak anlaşma süreçlerine önemli katkılar sağladıklarını ve kendisinin de bizzat 5 gün boyunca pek çok ülkeden mevkidaşıyla görüşmeler yaptığını söyledi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Biz milletimizin itibarını korumakla mükellefiz. Hiçbir yerde ülkemizin saygınlığına bir zarar gelmesine müsaade etmeyiz.

Kurum’un açıklamalarının ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve Meteoroloji Genel Müdürlüğünün bütçeleri komisyonda kabul edildi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Depozito İade Makinaları Yeni Yılda Geliyor !

HIZLI YORUM YAP