DOLAR

32,2050$% 0.02

EURO

35,1623% 0.01

GRAM ALTIN

2.473,42%0,24

ÇEYREK ALTIN

4.003,00%0,12

BİST100

10.158,63%-0,15

BİTCOİN

2129772฿%7.19057

a

TBMM’de Elektronik Yoklama Dönemi!

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Genel Kurul çalışmalarında yeni bir uygulamaya geçildi. Genel Kurul açılışlarında milletvekillerinin devamsızlığının tespiti için elektronik yoklama yapılması kararlaştırıldı. Artık Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, genel Kurul açılışlarında elektronik yoklama yapılacak. İşte detaylar...

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Genel Kurul çalışmalarında yeni bir uygulamaya geçildi. Genel Kurul açılışlarında milletvekillerinin devamsızlığının tespiti için elektronik yoklama yapılması kararlaştırıldı. Artık Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, genel Kurul açılışlarında elektronik yoklama yapılacak.

Meclis’te Elektronik Yoklama Yapılacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, genel Kurul açılışlarında artık elektronik yoklama yapılacak. Anayasa ve İçtüzüğe göre bir milletvekili bir ayda beş oturuma katılmazsa milletvekilliği düşüyor.

Meclis Genel Kurulu çalışmalarına artık elektronik yoklama ile başlayacak. Uygulama ile milletvekillerinin Genel Kurul görüşmelerine katılımı denetlenecek. İlk uygulama Meclis Başkanvekili Celal Adan tarafından yapıldı. Genel Kurul’da toplantı yeter sayısı daha önce Meclis Başkanvekilinin görsel kanaatine göre belirleniyordu.

TBMM'de Elektronik Yoklama Dönemi!

TBMM’de Elektronik Yoklama Dönemi!

Elektronik Yoklama Haziran Ayı Boyunca Devam Edecek

Elektronik Yoklama uygulamasının Haziran ayı boyunca devam etmesi bekleniyor. Bu yöntemle, milletvekillerinin devamsızlığının ortaya çıkarılması ve yasama faaliyetlerine daha etkin katılımın sağlanması hedefleniyor.

Bir Milletvekili Bir Ayda 5 Kez Devamsızlık Yaparsa Milletvekilliği Düşürülebilir

Anayasa ve Meclis İçtüzüğü’ne göre, bir milletvekili Meclis çalışmalarına özürsüz veya izinsiz olarak bir ay içinde toplam beş birleşim günü katılmazsa milletvekilliği düşürülebilir.

Yeni uygulama ile dokunulmazlığı kaldırılan ve hakkında yakalama kararı çıkartılan HDP milletvekili Semra Güzel’in de devamsızlığı tespit edilecek. Meclis Başkanlık Divanı’nın hazırlayacağı rapor daha sonra Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden oluşan Karma Komisyona gönderilecek. Karma Komisyonu’nun raporu görüşmesinin ardından ise Genel Kurul’da Güzel’in durumunun oylanması ve milletvekilliğinin düşürülmesi bekleniyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

MEB ile Kültür Ve Turizm Bakanlığı Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

HIZLI YORUM YAP