DOLAR

32,2053$% -0.22

EURO

35,1156% -0.22

GRAM ALTIN

2.498,17%1,32

ÇEYREK ALTIN

4.035,00%1,11

BİST100

10.643,58%3,14

BİTCOİN

2154192฿%2.327

a

İşte EYT’de Yol Haritası !

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in geçtiğimiz günlerde duyurduğu EYT'lilerle ilgili yapılan çalışmada yol haritası belli oldu. Milyonlarca kişinin beklediği çalışma 6 önemli maddeden oluşacak. 6 önemli maddede neler var ? İşte detaylar...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin‘in geçtiğimiz günlerde duyurduğu EYT’lilerle ilgili yapılan çalışmada yol haritası belli oldu. Milyonlarca kişinin büyük bir heyecanla beklediği kritik çalışma 6 önemli maddeden oluşacak.

6 önemli maddeden oluşan bu çalışmanın ilk maddesi Eyt kapsamı olacak. Daha sonra sırasıyla emeklilik şartı, mali boyut, kaynak, uygulama biçimi ve taslağın yazılması gibi önemli maddeler de ele alınacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Toplantısı sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamalarda Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusuyla ilgili detaylı bilgiler vermişti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bakanlık bünyesinde kapsam ve maliyet konusunda çalışma yapıldığını ifade etmişti. Çalışma bitince bakanlıklar, kurumlar ve sendikalarla sonuçların paylaşılacağını da belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin çalışmaların karar aşamasında kamuoyunun dikkatine sunulacağını söylemişti.

İşte EYT’de Yol Haritası !

Farklı makam ve mevkii sahibi kişilerden gelen üstüste açıklamaların ardından milyonlarca EYT’li konuyla ilgili çıkacak kararları merakla beklerken yapılacak çalışmanın da nasıl yürütüleceğini merak ediyor. EYT’lilerle ilgili yapılan çalışmada yol haritası belli oldu. İşte EYT’de yol haritası !

EYT’lilere Emeklilik Müjdesini Verecek 6 Önemli Madde

1.Madde: Kapsam

EYT ile ilgili detaylı çalışmayı yürüten ve kararı verecek olan komisyonun ilk olarak ele aldığı madde kapsam oldu. Böylece öncelikle EYT yasasının kapsamı içine girecek sigortalıların tespiti yapılacak. Yapılacak kapsam çalışmasının ardından emeklilik hakkı kazanacak kişilerin sayısı da ortaya çıkmış olacak. Aynı zamanda bu sayının belirlenmesi ile birlikte maliyet hesaplarının da daha kolay yapılabilmesi sağlanacak

Genel olarak baktığımız zaman milyonlarca kişi olan EYT’li grubu 9 Eylül 1999 öncesinde ilk kez sigortalı olarak çalışmaya başlamış, yıl ve prim şartını tamamlamasına rağmen ek yaş şartı getirildiği için emekli olamamış sigortalı kişiler oluşturuyor. Bu tarihten önce sigortalı olanlar için yaş dışında erkeklerde 25 yıl kadınlarda ise 20 yıl sigortalı çalışma süresi şartı var.

Bu süre boyunca çalışıyor olmak ya da sigortalı olmak şart değil. İlk sigorta olunan tarihten bu güne kadar geçen sürenin erkekler için 25 yıl kadınlar için ise 20 yıl olması gerekiyor. Bu şarta bakıldığı zaman 9 Eylül 1999 tarihi itibariyle kadınlar için 20 yıllık süre 2019 yılının 9 Eylül tarihinde dolmuş durumda. Erkekler için ise 9 Eylül 1999 tarihi itibariyle bakacak olursak 25 yıllık süre 9 Eylül 2024 tarihinde dolmuş olacak.

Erkekler de 2021 yılına göre 1996 yılı ve öncesinde sigortalı olmaya başlayanlar için 25 yıllık süre tamamlanmış durumda. Bu tarihten daha sonrasında sigortalı olanlar için ise 25 yılın geçmesi gerekecek. Ancak bu tarihten önce Emekli Sandığı’na girmiş ya da Bağ-Kur’lu olmuş EYT’liler de mevcut durumda. Bütün bu detaylar ince elenip sık dokunarak ayrı ayrı değerlendirilerek oldukça kapsamlı bir çalışma yapılıyor.

2.Madde: Emeklilik Şartı

EYT ile ilgili detaylı çalışmayı yürüten ve kararı verecek olan komisyonun ikinci maddesi ise emekliliğin hangi şartlarda gerçekleşeceğini belirlemek. Bu konuyla ilgili birkaç formül üzerinde çalışmalar yoğun şekilde devam ediyor.

Yılını ve primini doldurup yaş şartını yerine getirmeyi bekleyen EYT’lilerin yaş şartına bakılmadan emekli edilmeleri söz konusu olacak. Bu madde uygulandığı durumda işe giriş tarihine bakılacak. Giriş tarihine göre 5000 ile 5975 gün arasındaki primi tamamlayan kişiler ve erkekler için 25 yıllık süreyi tamamlayan kişiler emekli edilecek.

Bunun yanı sıra farklı avrupa ülkelerinde uygulanan 3600 gün ile kısmi emeklilik formülü de bulunuyor. Ayrıca Almanya ve Finlandiya‘da uygulanmış olan belli oranda kesinti ile emekli maaşı bağlanması da bir formül olarak masada duruyor. Ayrıca Ankara kulislerinden gelen haberler arasında olan emeklilik için 50 ve üzeri yaş şartı getirileceği konusu da detaylı şekilde değerlendiriliyor.

 

EYT

EYT

 

3.Madde: Mali Boyutu

EYT ile ilgili detaylı çalışmayı yürüten ve kararı verecek olan komisyonun üçüncü maddesi ise EYT’nin mali boyutu. Emeklilikte Yaşa Takılanlar‘ın sayısı ile ilgili 5 milyon kişi gibi sayılar tahmin edilip ortaya atılsa da henüz belirlenmiş net bir rakam yok.

Ancak çok homojen ve farklı kurumlardan sigortalıların olduğu bir yapısı olması dolayısıyla çok sayıda insanı ilgilendiriyor. Bu açıdan kapsam belirlendiğinde net sayı da ortaya çıkacak. Bu yönüyle kaç kişinin emekli olabileceği ve kaç lira maaş alacağı hesaplanarak konunun mali boyutu da net olarak belirlenecek.

4.Madde: Kaynak

EYT ile ilgili detaylı çalışmayı yürüten ve kararı verecek olan komisyonun dördüncü maddesi ise kaynak. Mali boyut ortaya çıktıktan sonra bu paranın bütçeleştirilmesi ve kaynağının da sağlanması ile ilgili çalışma yapılacak.

5.Madde: Uygulama Biçimi

EYT ile ilgili detaylı çalışmayı yürüten ve kararı verecek olan komisyonun beşinci maddesi ise uygulama biçimi. Düzenleme yapılırken uygulama ile ilgili detaylar da belirlenecek. Yani hak sahiplerinin belirlenmesi, onların müracaat şekilleri, bu müracaatların değerlendirilmesi gibi bürokratik konularla ilgili çalışma yapılacak.

6.Madde: Taslak Yazımı

EYT ile ilgili detaylı çalışmayı yürüten ve kararı verecek olan komisyonun altıncı maddesi ise taslak yazımı. Bütün çalışmalar tamamlandıktan ve alternatifler arasından birisi seçildikten sonra taslak hazırlanarak Meclis’e sevk edilecek. Ardından da yasalaşma ve yönetmeliklerle uygulanma süreci başlayacak.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

3600 Ek Gösterge, EYT Ve Asgari Ücrette Son Dakika Gelişmesi !

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.