DOLAR

32,2053$% -0.22

EURO

35,1156% -0.22

GRAM ALTIN

2.498,17%1,32

ÇEYREK ALTIN

4.035,00%1,11

BİST100

10.643,58%3,14

BİTCOİN

2154149฿%2.34189

a

İşte Bakan Vedat Bilgin’in Sözleşme ve Ek gösterge Açıklaması !

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3600 ek gösterge ve kamudaki sözleşmeli personeller ile ilgili açıklama yaptı. 3600 ek gösterge kapsamı ne kadar ? Kamudaki sözleşmeli personeller ne olacak ? İşte Bakan Vedat Bilgin'in açıklamaları...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kamu çalışanlarını yakından ilgilendiren 3600 ek gösterge ile ilgili açıklama yaptı. Bakan Vedat Bilgin, çalışmalarını devam ettirdiklerini belirterek ” 3600 ek gösterge kapsamı ne kadar ?, hangi grupları ne kadar kapsayabiliriz ? Maliyeti ne kadar olur ? konularıyla ilgili oldukça detaylı bir çalışma yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

TBMM’de Konuştu !

 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 2022 yılı bütçesinin sunumunu yapan Bilgin, gençlere ve kadınlara yönelik iş gücü sağlayıcı ve destekleyici projelerin devam ettiğini söyledi.

 

Aktif iş gücü programları kapsamında mesleki eğitim kursları ve işbaşı eğitiminin uygulandığını söyleyen Bilgin, “Bu alanlarda yenilikler yapmak lazım. Bunun suistimal edilen yönlerinin olduğunu tespit ettim. Bunları ortadan kaldırmak lazım.” dedi.

 

Vedat Bilgin

Vedat Bilgin

 

Ek Gösterge İle İlgili Çalışıyoruz

 

Memurları yakından ilgilendiren 3600 ek gösterge meselesini bir istek ve arzudan ziyade toplu sözleşme maddesi haline getirdiklerini söyleyen Bilgin, “Onu da çözeceğiz. Şu anda Bakanlık bünyesinde ek gösterge ile ilgili çalışıyoruz.

 

Ek gösterge kapsamı ne kadar ? Hangi grupları ne kadar kapsayabiliriz,  maliyeti ne kadar olur ?  konularıyla ilgili oldukça detaylı bir çalışma yapıyoruz. Arkasından farklı kamu kuruluşlarımızı ve sendikalarımızı bir araya getirip öyle çalışacağız. O zaman kamuoyuna bu süreci nasıl yönettiğimizi açıkça ifade etmiş olacağız” diye konuştu.

 

Sözleşmelilerin Kadro Haklarına Sahip Olması İçin Çalışıyoruz

 

Kamudaki sözleşmeli personel durumunun ciddi bir sorun yarattığını dile getiren Bilgin, “İsteyen sözleşmelilerin kadro haklarına sahip olması için çalışıyoruz. Bunu da Bakanlık bünyesinde gerçekleştiriyoruz, arkasından diğer bakanlıklar ve kamu kuruluşlarıyla da görüşeceğiz. Nihai kararımızı toplumsal ortaklarımız olan sendikalarla birlikte vereceğiz.” İfadelerini kullandı.

 

2022 Yılı Bakanlık Bütçesi

Asgari ücret yardımı kapsamında 2021’de 4,4 milyar lira kaynak aktarıldığını dile getiren Bilgin, “Sosyal ve ekonomik hayatın bütünlüğünü koruyacak destekler, üretim sisteminin devamlılığını sağlayacak politikalar bakanlığımızın ön planda yer verdiği politikalardır.” dedi.

 

Vedat Bilgin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 2022 yılı bütçesinin 83 milyar 851 milyon 907 bin lira olduğunu açıkladı. Türkiye’nin toplumsal ve ekonomik hayatının bir bütün olduğunu söyleyen Bilgin, şöyle konuştu:

 

“Bu bütünsel yapının toplumsal ayağında sorunlar olursa, ekonomik yapının ayakta kalması mümkün değildir. Dolayısıyla bizim önceliğimiz ekonomidir.  Ekonomik ve sosyal politikaların birbirini destekleyecek şekilde sürdürülmesinin ülkemizin geleceği adına çok önemli olduğunu düşünüyoruz.

 

Elbette sorunlarımız da var. Öncelikle enflasyon bu sosyal politikaların karşısındaki en önemli düşmanların başında gelir ama enflasyona karşı da mücadele edecek araçlarımız var. Bu araçlardan birisi asgari ücrettir, bir diğeri toplu sözleşme mekanizmamızdır ve sosyal desteklerdir.”

 

2021 Yılı SGK Geliri ve Gideri

 

SGK’nın 2021 yılı itibarıyla 601 milyar lira geliri, 636 milyar lira da gideri olduğunu açıklayan Bakan Vedat Bilgin, SGK’nın maddi açığının 35 milyar liranın üzerinde bir rakam olacağının tahmin edildiğini söyledi.

 

Söz konusu maddi açığa yol açan sorunlu alanların tespiti edilmesi ve ortadan kaldırılmasına yönelik yoğun bir çalışma yaptıklarını anlatan Bilgin, “Türkiye, nüfusunun yüzde 99’unu sosyal güvenlik, sosyal sağlık kapsamına almış bir ülkedir. Elbette bunun bir bedeli olur. Bu açığın biraz daha az olması veya kısıtlanması mümkün müdür? Mümkün olduğunca elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Fakat bundan şikayet etmemek gerekir çünkü Türkiye sosyal bir devlettir.” ifadelerini kullandı.

 

Bilgin, hastanelerin, kapısını çalan her vatandaşa açık olduğunu söyleyerek “Sosyal güvenlik sistemimiz her vatandaşımızın sağlık ihtiyaçlarını karşılamak durumundadır. Türkiye’nin sosyal devlet gerekliliğini yerine getirmesi için hiçbir fedakarlıktan kaçınmaması gerekir” diye konuştu.

 

Gaziantep’de 5 Temel Sektör Projesi

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, yüzde 7 oranındaki büyümenin 1 milyonun üzerinde istihdam artışı yarattığını vurgulayarak “Şu anda hangi sanayi kuruluşuna giderseniz gidin, Aradığımız nitelikteki iş gücünü bir türlü bulamıyoruz.’ şikayeti ile karşılaşıyoruz.

 

Bakanlığımız bu soruna aktif iş gücü projeleriyle cevap vermek istiyor. Tabii bunu bütün olarak aktif iş gücü projeleri ile çözmek mümkün değil, daha farklı politikalar da geliştirmek lazım. Eğitim ile içerisinde bulunduğumuz ekonomik şartları yeniden düzenlememiz gerekiyor” dedi.

 

En başta mesleki eğitim olmak kaydıyla eğitim alanının, yeni ekonominin taleplerini karşılayacak şekilde düzenlemesi gerektiğini söyleyen Bilgin, “Bu konuda bir ilki gerçekleştiriyoruz. Pilot bölge olarak Gaziantep’te 5 temel sektör projesi yapacağız.

 

Beş temel sektör seçtik. Sanayinin talep ettiği farklı eğitim seviyelerindeki iş gücünü sanayide direkt olarak işin içerisine koyacağız. Gaziantep’teki ilgili yapılarla görüştük, onların isteklerine göre bunu ‘endüstriyel üretim sürecinde eğitim’ olarak tanımlıyoruz. Üç aylık eğitimi altı aya çıkartacağız. Daha sonra bu çalışmayı Türkiye genelinde de yapacağız. Ne kadar kişiyi istihdam edeceklerine bakacağız.

 

İşçilerin üç aylık eğitim dönemindeki ücret ve sosyal güvenlik ödemelerini biz yapacağız ama karşılığında bizim finanse ettiğimiz zamanın iki katı istihdam edilmelerini ve en az yüzde 60’ının istihdam edilmelerini isteyeceğiz. Onlar da bu konuda bizimle anlaştı. Uygulamanın başarılı olacağına inanıyorum. Bu projenin sonuçlarını akademik olarak da ölçeceğiz, ölçtükten sonra sanayi bölgeleri başta olmak üzere bunu Türkiye çapına yayacağız.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Asgari Ücrete Yüzde 35-40 Oranında Zam !

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.