DOLAR

33,0930$% 0.3

EURO

36,1188% 0.32

GRAM ALTIN

2.589,55%0,79

ÇEYREK ALTIN

4.184,00%0,55

BİST100

11.144,16%0,72

BİTCOİN

2078886฿%0.14177

a

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Huzursuz bacak sendromu nedir? Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri, Nedenleri, Huzursuz bacak sendromu bitkisel tedavisi, Huzursuz bacak sendromu ne iyi gelir, Huzursuz bacak sendromu ilaç gibi tüm detayları ile konunun bilimsel yönlerini sizler için inceledik.

Willis-Ekbom hastalığı olarak da bilinen huzursuz bacak sendromu kısaca HBS olarak da adlandırılır. Kronik bir hareket bozukluğu olan HBS, kişinin rahatsız olması ve bacaklarını hareket ettirmeye ihtiyaç duyması ile ortaya çıkar.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Genellikle kişinin oturması, uzanması ya da uzanması esnasında akşam veya gece saatlerde meydana gelir. Bacakların hareket ettirilmesi ile rahatsızlık hissi geçici olarak geçer. Huzursuz bacak sendromu her yaşta görülse de çoğunlukla ilerleyen yaş ile kötüleşmeye başlar. Rahatsızlık uyku düzeninde müdahale edecek seviyelere de ulaşabilir ve bu durumda günlük aktivitelerde zorlanma görülebilir.

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri

Kesin nedene bağlanamasa da kas hareketlerini kontrol etmek için var olan dopamin hormonunun dengesiz salgılanması nedeni ile olduğu düşünülür. Herhangi bir nedene bağlı olmadan bu hastalığa metabolizmada oluşan bozukluklar ve kronik hastalıklar ile kullanılan ilaçların yan etkileri de sebep olabilir. Hastalık, çocukluk döneminde meydana gelebileceği gibi ilerleyen herhangi bir yaşta da ortaya çıkabilir. Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri bir çok yan hastalığında tetikleyicisi ya da başlangıcı da olabilir. Bu belirtileri uzman doktor eşliğinde teşhis etmek ve çaresini bulmak en doğru yol olacaktır.

Huzursuz bacak sendromu, ilerleyen yaşa bağlı olarak yaygın olarak görülmesinin yanı sıra kadınlarda daha çok meydana gelir. Kalıtsal olarak aileden gelebileceği gibi hamilelik ya da hormon değişikliklerine bağlı olarak da belirtiler ağırlaşabilir. Hastalık, tıbbi sorunlar ile ilgili olmasa da diyabet ve alkol sorunu gibi kronik hastalıklar kişinin el ve ayaklarda bulunan sinirlere hasar verebilir.

huzursuz bacak sendromu ağrısı

Huzursuz Bacak Sendromu Ağrısı Nasıl Olur?

Mide ya da bağırsaklarda gerçekleşen kanamalar, adet dönemlerinin ağır geçmesi de demir eksikliğine neden olur. Buna bağlı olarak kişide kansızlık sorunu olmasa da demir eksikliği nedeni ile de huzursuz bacak sendromu oluşabilir.

Böbrek yetmezliğinin de demir eksikliğine neden olması ile böbreklerin doğru çalışmaması durumu ortaya çıkar. Bu şekilde kandaki demir depoları azalır. Kandaki demir depolarının azalması da vücutta değişiklikler oluşturur ve bu durum huzursuz bacak sendromu oluşturabilir.

Hastalığın başlıca belirti olarak bacakları hareket ettirme şeklinde bilinir. Bu dürtüye aynı zamanda bir süre hareketsizlikten sonra bacakta oluşan duyumlar yaygın belirtiler arasında yer alır. Akşam saatleri belirtiler kötüleşir ve en ağır hali geceleri yaşanır. Hareket yapılması ile kişi, rahatlar. HBS belirtileri daha çok yürürken, gerinirken ve ayakların sallanması durumunda azalır. Huzursuz bacak sendromu nedenleri;

huzursuz bacak sendromu belirtileri

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Bacaklarda ya da ayaklarda hissedilen anormal ve rahatsız edici duyumlar şeklinde tanımlanır. Bu duyumlar her iki bacakta da meydana gelir. Nadiren de olsa bazı vakalarda kollar da etkilenir. Duyumlar daha çok sürünme hissi, çekilme hissi, ağrı, kaşıntı ya da elektriklenme şeklinde ifade edilir.

Huzursuz Bacak Sendromu Ne İyi Gelir?

Huzursuz bacak sendromu yaşayan bireyler kramp ya da uyuşma olarak tanımlamasalar da bacakları hareket ettirme arzusu her zaman vardır. Bu hastalıkta belli aralıklar ile ortadan kaybolsa da yine geri döner. Kişinin uyku düzenini bozar ve hayat kalitesini etkiler. Bu hastalığı ilaç kullanımı ile kontrol altına alınabilir.

Hastalığına tanı konması için nöroloji ya da psikiyatri bölümüne başvurulur. Demir eksikliğine bağlı bir durumun olması halinde tedavisi daha kolay gerçekleşir. Tıbbi bir durumun olmaması durumunda kişinin hayat tarzında değişiklik yapması gerekir. Hayat tarzındaki değişiklikler ile de sonuca gidilemez ise ilaç tedavisi başlar. Huzursuz bacak sendromu bitkisel tedavisi;

huzursuz bacak sendromu nedenleri

Huzursuz Bacak Sendromu Nedenleri ve Tedavisi

Bu hastalık için diğer hastalıkların tedavi edilmesi amacı ile geliştirilen ilaçlar genellikle kullanılır. Bu ilaçların arasında dopamin seviyesini yükselten ilaçların yanı sıra kalsiyumu etkileyen ilaçlar, kas gevşeticiler ve uyku ilaçları bulunur. Bu ilaçların yan etkilerin olması sebebi ile doktor kontrolünde kullanılması gerekir. Huzursuz bacak sendromu karbonat su karışımı ile tedavi edilebilir. Bu şekilde hastanın bacaklarındaki ağrı diner ve rahatlar.

Huzursuz Bacak Sendromu İlaç

Kişinin hayatında yapacağı ufak değişiklikler ile huzursuz bacak sendromu belirtileri hafifleyebilir. Öncelikle ılık bir banyo kişiye iyi gelir. Banyo esnasında bacaklara masaj yapmak kasları gevşetir. Uyku düzeninin iyi olması gerekir. Odanın serin olmasının yanı sıra sessiz olması da önem taşır. Uyku düzeninin oluşması için her gün aynı saatte uyumak ve kalkmak gerekir.

Egzersiz yapmak önemlidir; ancak ağır ve aşırıya kaçan egzersizlerden uzak durmak gerekir. Bazı hastalarda ise kafein kullanımının azaltılması hastalığa karşı etkili olur.  Kahve, çay ve gazlı içecekler üzere kafein içeren tüm ürünlerden uzak durmak gerekir. Huzursuz bacak sendromu tedavi edilmezse ne olur, ciddi komplikasyonlara neden olmasa da kişi, gece uykusunu tam alamadığı gündüz sorun yaşayabilir.

Huzursuz Bacak Sendromu Nasıl Geçer?

Kişinin kaliteli uyku almasını engelleyen bu rahatsızlık nedeni ile kişi, sabahları yorgun olur bu neden ile de odaklanma ve hafızada sorun yaşar. Uykusuzluk ile fonksiyon kayıpları oluşabileceği gibi depresyonda meydana gelebilir.

huzursuz bacak sendromu yoga tedavisi

Huzursuz Bacak Sendromu Yoga ile Tedavisi Mümkün Mü?

Ömür boyu süren ve kronik bir rahatsızlık olan HBS hakkında kişinin arkadaş çevresine ve aile bireylerine bilgi verilmesi gerekir. Bu hastalıkta hareket etmek çok önemlidir bu neden ile kişinin bu isteği bastırmaması gerekir. Bastırması halinde belirtiler daha da ağırlaşır. Huzursuz bacak sendromu’nun yoga ile tedavisinin mümkün olduğunu belirten fizyoterapistler doğru uygulandığında yoga’nın sendromun tedavisinde oldukça etkili bir yöntem olduğunu söylüyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Prostat Kanseri ve PSA( Prostat Spesifik Antijen ) Testi Nedir?

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik şartları, çerez politikası ve kullanım şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.